Co symbolizują poszczególne kolory róż?

Róża to jedna z najbardziej rozpoznawalnych roślin ozdobnych na świecie. Dzięki swojemu pięknemu wyglądowi świetnie nadaje się na prezent z wielu okazji. Zanim jednak wręczy się komuś ten kwiat, warto znać symbolikę jego poszczególnych kolorów.
Róża – symbol piękna i uczuć prosto z ogrodu
Kwiaty róże stanowią istny symbol piękna i kobiecości. Zachwycali się nimi już starożytni Grecy, widząc w nich uosobienie bogini miłości Afrodyty. Mimo że od tamtej pory minęło wiele wieków, również dziś rośliny te kojarzą się z uczuciami. Chętnie wręcza się je więc swoim najbliższym w ramach drobnego upominku, chcąc tym samym okazać im sympatię i oddanie.
Jako że współcześnie róże są niezwykle popularne, bez trudu można dostać je we wszystkich kwiaciarniach. Warto jednak pokusić się o uprawianie ich w przydomowym ogródku, zwłaszcza że nie mają wygórowanych wymagań względem pielęgnacji. Warto przy tym pamiętać, że róże występują w wielu odmianach, które różnią się nie tylko formą i ilością kwiatów, ale przede wszystkim ich kolorem. Klasyczne barwy to czerwony, biały, żółty, różowy i pomarańczowy. Dzięki takiej różnorodności, bez problemu można zaaranżować piękny ogródek. Chcąc wręczyć kwiat komuś bliskiemu, warto jednak wiedzieć, co mogą symbolizować poszczególne kolory kwiatów.
Co według tradycji oznaczają poszczególne kolory róż?
Znaczenie koloru róż jest oczywiście umowne. Mimo to warto znać symbolikę poszczególnych barw, ponieważ dzięki temu można w oryginalny sposób przekazać nasze myśli, uczucia lub intencje.
Czerwone róże uważane są nie tylko za najpopularniejsze, ale również za najpiękniejsze. Stanowią doskonały sposób na wyznanie gorących uczuć, jakimi darzy się drugą osobę. W takim przypadku symbolizują trwałą i płomienną miłość oraz namiętność połączoną z pożądaniem. Taki kwiat można jednak wręczyć również komuś z rodziny, np. matce. W takiej sytuacji znaczenie koloru nieco się zmienia – czerwona róża ucieleśnia wówczas przywiązanie, oddanie i szczere uczucia.
Białe róże uosabiają z kolei nie namiętność, a czystość i niewinność. W związku z tym często stanowią część bukietów ślubnych. Są też symbolem najwyższego szacunku i lojalności wobec drugiej osoby.
Kolorem pośrednim między czerwienią a bielą jest róż. Kwiaty tej barwy stanowią wyraz zachwytu, uznania i podziwu. Mogą też uosabiać uprzejmość czy sympatię wobec obdarowanej osoby. Często wykorzystuje się je również w momencie, w którym chce się komuś serdecznie podziękować.
Róże w kolorze żółtym mogą za to budzić pewne kontrowersje. W przeszłości symbolizowały bowiem zdradę, oszustwo oraz niewierność. Obecnie jednak ich znaczenie się zmieniło. Stały się głównie wyrazem platonicznych uczuć. Poprzez wybór takich kwiatów, można więc okazać komuś przyjaźń i solidarność. Oprócz tego żółte róże wykorzystuje się, aby pogratulować komuś sukcesu lub kogoś pocieszyć.
Zazwyczaj dość neutralne znaczenie mają róże pomarańczowe (inaczej herbaciane). Stanowią wyraz optymizmu, energii i pozytywnego nastawienia, a także dumy. Czasami jednak mogą symbolizować chęć rozwinięcia przyjaźni w kierunku czegoś więcej.