Gardenportal.pl

Dom i ogród

Czym się różni projekt domu jednorodzinnego z usługą od budynku usługowego z częścią mieszkalną?

projekt domu

Jeśli planujemy mieszkać i prowadzić działalność pod jednym dachem, powinniśmy wybrać odpowiedni projekt. Może to być zarówno budynek mieszkalny z częścią usługową, jak i budynek usługowy z częścią mieszkalną. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, gdyż pracując w miejscu zamieszkania eliminujemy koszty dojazdów do pracy, opłaty za wynajem lokalu, jak również – mamy całodobową kontrolę nad działalnością naszego usługowego lub handlowego punktu. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie i jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma typami budynków? – odpowiemy w niniejszym artykule.

Dom jednorodzinny z lokalem usługowym

Projekt domu jednorodzinnego z usługą to doskonała propozycja dla osób dysponujących działką w atrakcyjnej lokalizacji. Jeśli okolica tętni życiem, nasz lokal usługowy będzie mógł sprostać oczekiwaniom i przynieść nam wymierne zyski. W przypadku świadczenia usług lub handlu, bycie w centrum uwagi ma olbrzymie znaczenie dla powodzenia biznesu. Można zwrócić uwagę przechodniów poprzez banery reklamowe i lokalne akcje promocyjne, zaoszczędzając przy tym na reklamie w prasie czy internecie. Projekty domów z częścią usługową zazwyczaj posiadają oddzielne wejście do lokalu mieszkalnego, co pozwala na odseparowanie strefy prywatnej od zawodowej. Posiadając odpowiedni lokal w swoim domu, możemy przeznaczyć go na realizację różnorodnych usług, np. kosmetycznych, księgowych, a nawet mały warsztat samochodowy czy prywatny gabinet lekarski. Aby było to możliwe, budynek jednorodzinny musi składać się z jednego mieszkania oraz jednego lokalu usługowego – co ważne – powierzchnia części usługowej nie może przekroczyć 30% całkowitej powierzchni budynku. Jeżeli w obiekcie zostaną wydzielone dwa lokale mieszkalne i jeden usługowy, zostanie on uznany za projekt domu wielorodzinnego z częścią usługową. W takim przypadku, wielkość lokalu usługowego jest niemal nieograniczona. Powinniśmy zawsze pamiętać, że prowadzone usługi nie mogą być uciążliwe dla mieszkańców i sąsiadów – nie powinny generować nadmiernego hałasu i przykrego zapachu. Aby zdecydować się na odpowiedni projekt, konieczne będzie zapoznanie się z warunkami zapisanymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, a jeśli niniejszy plan nie jest jeszcze uchwalony – należy wystąpić z wnioskiem o decyzję o warunkach zabudowy. Dowiemy się wtedy, czy warunki dopuszczają budowę takiego obiektu, jaki jest w sferze naszych planów.  

Budynek usługowy z częścią mieszkalną

Jeśli powierzchnia części usługowej stanowi więcej niż 30% powierzchni całkowitej budynku, mówimy wtedy o budynku usługowym z częścią mieszkalną. Obszar przeznaczony na działalność gospodarczą zazwyczaj znajduje się na parterze, a część mieszkalna zajmuje wyższą kondygnację. Decydując się na wzniesienie obiektu usługowego z częścią mieszkalną, mamy znacznie większy wybór w zakresie rodzajów działalności, jednakże – budynek musi spełnić wszystkie przepisy dedykowane dla budynków użyteczności publicznej. Należy przewidzieć toaletę dla osób niepełnosprawnych, odpowiednią wysokość kondygnacji oraz zaplecze sanitarno-socjalne dla pracowników. W takim budynku możemy urządzić salę bankietową, myjnię samochodową, sklep lub świadczyć różnego rodzaju usługi (fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne, opieki przedszkolnej itp). Rodzaj usługi musi być jednak zgodny z warunkami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkami Zabudowy. Wybrany przez nas projekt (w zależności od rodzaju usługi) powinien być też uzgodniony w zakresie P.POŻ, SANEPID, BHP – uzgodnienia wykonywane są w urzędach właściwych dla miejsca realizacji inwestycji.

Przepisy dedykowane dla tego typu obiektów znajdują się w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jeżeli obiekt usługowy okaże się być uciążliwy dla otoczenia, niedozwolone będzie jego usytuowanie przy granicy lub w bezpośrednim sąsiedztwie innych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Bardziej wymagające będą również zasady dotyczące samej budowy – konstrukcji takiego obiektu czy organizacji działki i zapewnienia odpowiedniej infrastruktury. Pomimo wielu obostrzeń, decyzja o budowie obiektu usługowego z częścią mieszkalną ma także wiele zalet. Realizując jedną inwestycję – sobie zapewnimy mieszkanie, a naszej firmie – odpowiednie, zgodne z naszym celem – miejsce działalności. Poniesiemy więc zdecydowanie mniejsze koszty na budowę, niż przy realizacji dwóch, niezależnych obiektów (domu i budynku usługowego). Prowadząc działalność w miejscu zamieszkania zmniejszymy koszty związane z komunikacją, a przy tym – w każdej chwili będziemy mogli skontrolować pracę sprzedawców, przyjąć towar czy zareagować w razie awarii.

Budowa obiektu, w którym zaprojektowano część mieszkalną i usługową, to dobre rozwiązanie dla osób posiadających własną firmę. Jeżeli nie potrzebujemy sporej przestrzeni, nasze wymagania zaspokoją projekty domów jednorodzinnych z lokalem usługowym. W sytuacji, gdy planujemy prowadzenie działalności wymagającej znacznie więcej miejsca, weźmy pod uwagę projekt budynku usługowego z częścią mieszkalną. Pamiętajmy przy tym, że każda z powyższych propozycji rządzi się nieco innymi prawami. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję o docelowym kształcie obiektu, powinniśmy starannie zapoznać się z wytycznymi wskazanymi w PMZP lub WZ.  

Zdjęcie: Projekt M214a – Promień światła – wariant I z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl