Dlaczego tuje schną od środka?
Tuje (znane także jako żywotniki) należą do najbardziej popularnych roślin ozdobnych w naszych ogrodach. Stosujemy je nie tylko jako rośliny tworzące wiecznie zielone żywopłoty, ale także jako iglaki rosnące pojedynczo, często formowane. Tuje wbrew pozorom wymagają więc od ogrodników wiele pracy. By wyglądały efektownie, zwłaszcza jako żywopłoty, muszą być w dobrej kondycji. Właśnie dlatego zastanawiamy się często, dlaczego tuje schną od środka i brązowieją oraz jak zaradzić temu problemowi. Brązowienie iglaków martwi ich właścicieli także dlatego, że często występuje nagle, skokowo – bez żadnych wcześniejszych objawów choroby krzewu.
Schnięcie i brązowienie tuj
Tak powolne brązowienie iglaków, jak i zrzucanie igieł jest często zjawiskiem naturalnym, które, o ile nie przebiega gwałtownie, nie powinno nas martwić. Nagłe schnięcie jest jednak oznaką choroby krzewu, zazwyczaj spowodowanego przez zaniedbania pielęgnacyjne lub nagromadzenie niekorzystnych czynników środowiskowych. Brązowienie wewnętrzne iglaków występuje naturalnie, gdy krzew jest zbyt gęsty: chodzi tu tak o zbyt dużą ilość igieł, jak i o nadmierne zagęszczenie gałązek. Zazwyczaj zjawisko to nie występuje każdego roku, ale powtarza się regularnie co dwa lata. Nie możemy mu w pełni zapobiec, przerzedzenie krzewu jest wprawdzie korzystne, nie powstrzymuje jednak brązowienia całkowicie. Czynnikiem naturalnym powodującym schnięcie wnętrza roślin iglastych jest także zbyt gęste sadzenie. Objawy widoczne są w tym przypadku po latach, wraz ze wzrostem roślin. Zbyt gęsto posadzone tuje nie otrzymują odpowiedniej ilości składników odżywczych, jedynym wyjściem jest więc wycięcie lub przesadzenie części roślin.
Wpływ środowiska na tuje
Do czynników środowiskowych powodujących żółknięcie i brązowienie tuj należy brak wody, występujący zwłaszcza późnym latem i wczesną jesienią. Jeśli zastanawiamy się, dlaczego tuje schną od środka, upewnijmy się, czy na pewno wystarczająco obficie podlewamy nasze krzewy iglaste właśnie w tym okresie. Często zaprzestajemy podlewania ogrodów pod koniec sierpnia, gdy staje się chłodniej, a opady są pozornie większe. W rzeczywistości opady w sierpniu i we wrześniu są bardzo często niewystarczające. Podobne objawy wywołuje także przemarznięcie systemu korzeniowego lub nadmierne nawożenie.
Tuje zagrożone grzybami
Brązowienie i schnięcie tuj wywołują także choroby, w tym zwłaszcza choroby grzybowe. To właśnie one są główną przyczyną nagłego, niezapowiedzianego przez żadne wcześniejsze symptomy obumierania wnętrza krzewów. W przypadku chorób grzybowych iglaków symptomy występują zazwyczaj najpierw u podstawy rośliny, przemieszczając się ku górze. Towarzyszy im także żółknięcie młodych, zewnętrznych pędów. Istotny jest fakt, że zaatakowane przez grzyby są nie same brązowiejące igły, ale korzenie tuj: brązowienie i schnięcie to tylko wtóre objawy braku wystarczającej ilości dostarczanych przez system korzeniowy składników pokarmowych (tak minerałów, jak i wody). Prócz chorób grzybowych brązowienie i schnięcie iglaków powodują pasożyty. Tuje atakowane są często przez miodownicę jałowcową, gatunek mszyc. Tak jak w przypadku innych mszyc, głównym środkiem zapobiegawczym są opryski.
Opryski dobrej jakości wystarczą na zapobiegnięcie schnięcia tui?