Gardenportal.pl

Dom i ogród

Dlaczego wertykulacja gleby jest tak ważna?

wertykulacja gleby

Wraz z początkiem sezonu wiosenno-letniego, zaczynamy zastanawiać się, jakie zabiegi warto przeprowadzić na przestrzeni przydomowej. Oprócz tak oczywistych czynności jak nawożenie, a w razie konieczności podlewanie – warto rozważyć również stosowanie nieco poważniejszych zabiegów, takich jak aeracja czy wertykulacja. Na czym polega ten ostatni i dlaczego jest tak ważny dla ziemi?

Wertykulacja gleby – dla pięknego trawnika

Zabieg wertykulacji polega na nacinaniu darni pod pewnym kątem. Dzięki temu, możemy pozbyć się między innymi nadmiaru zaschniętej trawy, ale również mchu czy filcu. To świetne rozwiązanie, które daje możliwość zadbania o trawnik tak, by prezentował się pięknie przez cały rok.

Trawnik, który rośnie pozostawiony sam sobie, zazwyczaj nadmiernie gęstnieje. Co za tym idzie, dużo gorzej wchłania wodę, a w związku z nadmierną wilgocią na powierzchni, nierzadko pojawia się również niepożądany na przydomowych trawnikach mech. Dodatkowo, jako że woda nie jest przekazywana efektywnie do korzeni – trawnik zaczyna wysychać i prezentuje się po prostu nieestetycznie. Dzięki wertykulacji, możliwe jest pozbycie się nadmiaru nagromadzonych pozostałości w postaci trawy czy mchu i przywrócenie odpowiedniej przepuszczalności. Co ważne, trawnik może wyglądać niekorzystnie przez kilka lub kilkanaście dni po przeprowadzeniu zabiegu. Efekt ten minie w krótkim czasie i jest w pełni normalny.

Czym wykonuje się wertykulację?

Na niewielkich powierzchniach, do zabiegu można wykorzystać specjalne grabie, jednak na dużych trawnikach standardowo używane są wertykulatory. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że odpowiednie zagrabienie kilkuset metrów kwadratowych byłoby nie tylko czasochłonne, ale również wykańczające. Dodatkowo, wertykulatory mechaniczne mogą naciąć darń znacznie głębiej, oferując jeszcze lepszy wygląd trawnika.

Świetnym wyborem jest wertykulator elektryczny, który zapewnia skuteczne i szybkie działanie. Warto jednak mieć na względzie, że może być używany tylko tam, gdzie mamy źródło prądu. To oznacza, że na przykład na działkach pozbawionych energii elektrycznej jesteśmy skazani na siłę własnych mięśni lub urządzenia spalinowe.

Częstotliwość zabiegu

W skrajnych przypadkach, dopuszczalne jest przeprowadzanie wertykulacji dwa razy do roku, jednak standardowo wykonuje się ją tylko raz. Najlepiej jest przeprowadzić zabieg późną wiosną, kiedy gleba nie jest już narażona na przymrozki.

Wertykulacja jest zabiegiem, którego nie powinno się zaniedbywać. Dzięki niej, można uzyskać świetny wygląd trawnika oraz odpowiednie nawodnienie wszystkich znajdujących się w okolicy roślin.