Gardenportal.pl

Dom i ogród

Elewacja budynku – kiedy zaplanować prace?

elewacja budynku

Wykonywanie elewacji budynku, podobnie jak prace termomodernizacyjne, powinno być uzależnione od panujących warunków atmosferycznych oraz od pory roku. Najbardziej optymalne miesiące to wiosenne i jesienne. Temperatura powietrza jest wówczas najkorzystniejsza, a poziom wilgotności odpowiednio wysoki, aby zaprawa tynkarska równomiernie stwardniała. Prace elewacyjne można zaplanować po zakończeniu prac termomodernizacyjnych i wyschnięciu warstwy izolacyjnej. Dostosowanie zakresu prac do panujących warunków jest absolutnie konieczne dla właściwego efektu i zachowania wszystkich właściwości użytych materiałów izolacyjnych oraz elewacyjnych.

Kiedy planować kładzenie tynków?

Prace tynkarskie należy bezwzględnie uzależnić od etapu budowy, na którym dany budynek się znajduje. Jeżeli mamy do czynienia ze starym budynkiem, przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy sprawdzić dokładnie jego stan techniczny, przede wszystkim pod kątem wilgoci i zagrzybienia, konieczna będzie fachowa analiza specjalisty i sporządzenie projektu termomodernizacji.

Prace elewacyjne najlepiej zaplanować co najmniej sześć miesięcy od zakończenia etapu prac nad stanem surowym. Należy wcześniej zadbać, aby tynki wewnętrzne porządnie wyschły, budynek został pokryty dachem, zaś okna osadzone. Ten okres to również czas na osiadanie budynku i nieznaczne skurczenie się murów. Zbyt wczesne rozpoczęcie prac nad elewacją może skutkować pękaniem tynku i jego odpadaniem.

Niesprzyjające warunki dla prac tynkarskich

Najbardziej wskazana temperatura do prowadzenia prac tynkarskich to minimum 5 stopni C i maksymalnie 20 stopni C. Z tego względu tego należy je zaplanować na miesiące wiosenne lub jesienne. Przy zbyt niskiej temperaturze czas wiązania tynków zdecydowanie się wydłuża, co może może prowadzić do nieprawidłowego łączenia się zaprawy. Z kolei zbyt wysokie temperatury przyspieszają schnięcie tynku i już podczas jego aplikacji może dochodzić do wysychania materiału, co może w efekcie uniemożliwić jego równomierne rozprowadzenie.

Przed rozpoczęciem prac należy zabezpieczyć odpowiednio elewację budynku za pomocą siatek elewacyjnych, które będą tworzyć barierę ochronną tynkowanej powierzchni, skutecznie chroniącej przed działaniem wiatru lub opadów atmosferycznych. Jest to szczególnie ważne zadanie w pierwszej dobie od zakończenia prac.

Niepoprawne ułożenie tynku zewnętrznego może prowadzić do jego pękania i przebarwiania się. Do niesprzyjających czynników należy zaliczyć zbyt niskie (poniżej 5 stopni C) i zbyt wysokie (powyżej 25 stopni C) temperatury, intensywne opady deszczu i śniegu i silny wiatr. Warunki, w jakich planujemy rozpoczęcie prac termomodernizacyjnych i elewacyjnych mają istotne znaczenie dla ich efektów.

Szczególnie niesprzyjające warunki prowadzeniu prac tynkarskich to deszcz i podwyższona wilgotność powietrza. Należy pamiętać, że powierzchnia pod elewację powinna być całkowicie sucha i nie może się pylić. Jeśli odpowiednio nie przygotujemy podłoża, możemy doprowadzić do odspajania zaprawy i odpadania materiału. Najlepiej zabezpieczyć podłoże pod tynk oraz świeżo położoną warstwę tynku przed działaniem wilgoci za pomocą siatki elewacyjnej.