Gardenportal.pl

Dom i ogród

Farba do blachy – jak w 4 prostych krokach pomalować każdą powierzchnię?

farba do blachy

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś pomalować galwanizowaną metalową powierzchnię, wiesz, że nie może nie wyjść to zbyt dobrze. Prawda jest taka, że ​​farba do blachy nie zawsze będzie przylegać do stali ocynkowanej. Warstwa cynku pozostawiona na metalu po procesie cynkowania ma na celu zmniejszenie korozji, ale również odrzuca farbę do blachy, ostatecznie powodując jej łuszczenie się lub zrzucanie. Są jednak sposoby, by prawidłowo nanosić farbę do blachy na każdą powierzchnię! Oto prosta metoda, by stosując farbę do blachy prawidłowo pomalować ocynkowany dach lub inne miejsce.

Farba do blachy – jak ją stosować? Krok po kroku

Nie każdy wie, jak prawidłowo stosować farbę do blachy. Niektórym może się wydawać, że wystarczy po prostu pomalować jakąś powierzchnię. Nic bardziej mylnego! Mamy jednak rozwiązanie. Nadal możesz nanieść warstwę farby do blachy na ocynkowaną metalową powierzchnię, o ile masz kilka ważnych narzędzi domowych i wykonujesz następujące proste kroki. Podążaj za naszą instrukcją, a bez trudu pomalujesz wszystko, co potrzebujesz!

Malowanie powierzchni – zacznij od oczyszczenia

Celem oczyszczenia powierzchni jest usunięcie wszelkiego kurzu, brudu lub innych nagromadzonych cząstek stałych, które mogłyby wpłynąć na teksturę powierzchni metalowej. Niezależnie od materiału, trudno jest nałożyć odpowiednią warstwę farby do blachy, jeśli szczotkujesz kawałki i cząsteczki brudu lub kurzu.

Zawsze należy stosować farby wyłącznie na przygotowane, dobrze oczyszczone powierzchnie. Czasem wystarczy zwykła woda, by zetrzeć drobne zabrudzenia. W innych przypadkach może się okazać konieczne zeszlifowanie poprzedniej warstwy farby, by zapobiec złuszczeniu nowej. Jeśli stara farba jest w złym stanie, można ją usunąć ręcznie szczotką drucianą, szlifowaniem lub skrobaniem.

Ponieważ metody te są pracochłonne i zwykle nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wielu profesjonalistów wybiera czyszczenie narzędziami mechanicznymi, które znacznie usprawniają pracę. Do wyboru jest np. zastosowanie myjki ciśnieniowej lub elektronarzędzi do polerowania powierzchni.

Twoja tajna broń – użyj octu!

Może brzmi to dziwnie… oraz mało profesjonalnie, ale zanim zdecydujesz się na malowanie, dokładnie odtłuść powierzchnię. Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznych płynów – wybierz zwykły ocen kuchenny. Jak to? No właśnie!

Sekretem malowania ocynkowanej stali jest biały ocet. Biały ocet jest skuteczny i nietoksyczny, więc jest znacznie bezpieczniejszy w użyciu niż przeciętny rozpuszczalnik przemysłowy. Wszystko, co musisz zrobić, to po prostu nanieść ocet na czystą szmatkę, a następnie wytrzeć ocynkowaną powierzchnię. Kwasowość octu będzie reagować z metalem, polepszając przyczepność farby do blachy do powierzchni.

Wybierz rodzaj farby do blachy

Mawia się, że farba do blachy farbie nierówna. I taka prawda! W zależności od rodzaju wybranej farby do blachy może być konieczne zagruntowanie powierzchni. Niektórzy używają akrylowej farby lateksowej, która nie jest przeznaczona specjalnie do ocynkowanego metalu, dlatego przed malowaniem należy zagruntować powierzchnię.

Farby przeznaczone do powierzchni ocynkowanych będą wymagały mniej prac przygotowawczych i będą przylegać lepiej niż inne rodzaje farb. Nie używaj farb alkidowych ani podkładu na bazie oleju.

Pomaluj powierzchnię, stosując farbę do blachy

Pora na ostatni, zdecydowanie najprzyjemniejszy krok! Teraz gdy Twoja powierzchnia została przygotowana i masz wszystkie odpowiednie narzędzia, czas na malowanie. Proces malowania jest w rzeczywistości bardzo prosty, ponieważ powierzchnia ocynkowanej stali jest stosunkowo gładka i jednolita.

Możesz zastosować do malowania pędzle lub metodę natryskową, dzięki której cała praca pójdzie dużo sprawniej. Sposób malowania uzależnij od powierzchni. Znacznie łatwiej będzie pomalować, np. blachę dachową natryskiem niż machając kilka dni pędzlem. Z kolei, jeśli masz do odnowienia, np. blaszaną wannę lub drobne przedmioty, mocno zdobione (jak choćby metalowe ogrodzenie) – wybór odpowiedniego pędzla bądź wałka może być rozsądniejszy.