Jak najlepiej wykonać demontaż pieca kaflowego?
Kiedyś posiadanie pieca kaflowego oznaczało przynależność do społecznej klasy wyższej. Posiadali je w domach bogaci mieszczanie oraz arystokraci. Na przełomie XIX i XX wieku piec kaflowy był nieodłącznym elementem niemal każdej kuchni. W obecnych czasach, rozwiązanie to stało się reliktem przeszłości – coraz więcej osób podejmuje decyzję o demontażu pieca. Jak poprawnie przeprowadzić demontaż pieca kaflowego? Czy rozbiórka pieca kaflowego w mieszkaniu komunalnym jest możliwa? Ile kosztuje rozebranie pieca kaflowego?
Rozbiórka pieca kaflowego – dlaczego warto to zrobić?
Mimo że zdunowie budujący piece kaflowe oraz żeliwne lata temu zapewniali o ich całkowitym bezpieczeństwie, zapewnienia te są już nieadekwatne do naszych czasów. Stare piece kaflowe mogą być przyczyną zaprószenia ognia w wyniku niedrożnej wentylacji kominowej. Wymagają one bowiem ciągłego dokładania opału. Jeżeli do ogrzewania naszego mieszkania wybierzemy słabej jakości węgiel czy drewno, prawdopodobieństwo niedrożności wentylacji znacznie wzrośnie. Samo przynoszenie oraz przechowywanie opału również nie jest wygodnym rozwiązaniem. Kolejną istotną wadę pieca kaflowego stanowi jego duża powierzchnia, przy jednocześnie niewielkiej funkcjonalności (zupełnym przeciwieństwem jest na przykład klimatyzacja, pozwalająca zarówno schłodzić, jak i ogrzać pomieszczenie). Warto także pamiętać, że dym z komina jest szkodliwy dla ludzi oraz środowiska.
Czy rozbiórka pieca kaflowego w mieszkaniu komunalnym jest możliwa?
Chcąc wymienić piec kaflowy na inne źródło ogrzewania w mieszkaniu komunalnym, o zgodę na jego demontaż należy pisemnie zapytać zarządcę budynku. Zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do rozbiórki pieca kaflowego.
Jak przygotować się do rozbiórki pieca kaflowego?
Rozbieranie pieca kaflowego wymaga wcześniejszych przygotowań. Dla tych, którzy obawiają się całego procesu, dobrym rozwiązaniem będzie zlecenie demontażu specjalistom. Materiały, z których wykonany jest piec kaflowy i pozostałości po ogrzewaniu domu lub mieszkania z całą pewnością skutkować będą zapyleniem pomieszczenia. Warto je więc odpowiednio zabezpieczyć przed przystąpieniem do procesu rozbiórki. Konieczne więc będzie kupienie folii oraz taśmy malarskiej. Zestaw ten pozwoli przykryć meble oraz podłogę. Niezbędne będzie także wiadro, dłuto, młotek oraz łopata.
Proces demontażu pieca kaflowego
Solidność budowy pieca kaflowego była zdecydowanie mocną stroną pracy zdunów w przeszłości. Ogrzewanie docierało niemal w każdy zakątek pomieszczenia, a przeprowadzenie remontu niezbędne było tylko raz na jakiś czas. W związku z długowiecznością pieców kaflowych, należy pogodzić się z faktem, że demontaż będzie ciężki oraz czasochłonny. Prace rozpocząć należy od górnej części pieca. Za pomocą młotka lub dłuta należy zdjąć górne kafle do momentu, kiedy zauważymy otwór pieca.
Uwaga na zapylenie mieszkania!
Należy pamiętać, że demontaż pieca kaflowego związany jest z dużym zapyleniem mieszkania. Mimo że nie da się całkowicie go uniknąć, warto ograniczyć ilość zanieczyszczeń, używając wody. Do otworu pieca kaflowego należy wlać do kilkunastu litrów wody, po czym odczekać około godziny. Po tym czasie ilość unoszącego się pyłu będzie znacznie mniejsza. Jeżeli nie wykonamy tej czynności, podczas demontażu pieca musimy spryskiwać wodą każde kolejne piętro pieca. Idealnie do tego zadania nada się spryskiwacz, dostępny niemal w każdym mieszkaniu.
Do PSZOKu
Po demontażu pieca kaflowego pozostały gruz należy wyzbierać na przykład do wiader, po czym odpowiednio zutylizować. Pozostałości po piecu nie mogą trafić do kontenera, do którego wrzuca się odpady codziennie produkowane w domu. Odpady budowlane należy wywieźć do najbliższego PSZOKu (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).
Demontaż pieca kaflowego – cena
Rozwiązaniem idealnym dla osób obawiających się rozbiórki pieca we własnym zakresie, jest zlecenie pracy specjalistycznej firmie. Decydując się na demontaż pieca kaflowego, cennik różnić się będzie przede wszystkim od jego lokalizacji. Przeciętna cena takiej usługi wynosi od 500 zł do 1500 zł.