Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak urządzić gabinet psychologiczny?

Jak urządzić gabinet psychologiczny

Psycholog to specjalista, który powinien budzić zaufanie nie tylko podejściem do pacjenta, lecz również swoim wyglądem. Dotyczy to stroju, a także gabinetu, w którym odbywają się sesje. Jaki wystrój wnętrza będzie odpowiedni do tego typu działalności? Wielu, o ile nie większość pacjentów zwraca uwagę na każdy detal w gabinecie psychologa. Odwiedzający często błądzą spojrzeniem po ścianach oraz meblach, zwłaszcza gdy odpowiadają na problematyczne pytania. Aby ułatwić im rozluźnienie się (co przełoży się na sukces terapii), warto zadbać o aranżację wnętrza. Na co zwrócić uwagę przy doborze mebli? Jaki kolor ścian zda egzamin, a z którego lepiej zrezygnować? Co z dodatkami?

Gabinet psychologa – wnętrze budzące zaufanie

Regularne spotkania z terapeutą pomagają pacjentom uporać się z różnego typu trudnościami. Nie ulega jednak wątpliwości, że najtrudniej wykonać pierwszy krok – przekroczyć próg gabinetu. Jeśli jego wnętrze będzie źle urządzone, a meble niedopasowane do siebie oraz do dodatków, gość nie będzie mógł się skupić. Może czuć blokadę przed zaufaniem psychologowi, skoro ten nie potrafi zapewnić mu optymalnych warunków.

Gabinet psychologiczny powinien być przytulny. W jego wyposażeniu może znaleźć się stylowy mebel taki jak uszak fotel, modny stolik kawowy czy ponadczasowa meblościanka. Najważniejsze, aby wystrój był spójny, a klimat nastrajał do wewnętrznego wyciszenia. Warto postawić na elementy z drewna, a także roślinność. Można wkomponować w aranżację dodatki z metalu albo szkła, o ile nie nadadzą pomieszczeniu zbyt surowego charakteru.

Aranżacja gabinetu psychologicznego

Jeżeli chodzi o kolorystykę ścian w gabinecie, w którym mają miejsce sesje psychologiczne, dobrze prezentują się łagodne, ciepłe tony. Rozsądniej będzie unikać krzykliwych, pobudzających barw, takich jak czerwień czy neonowa limonka. Mogą rozpraszać pacjenta oraz wprawiać go w niepokój. Lepiej nie popadać przy tym w skrajności – nie nadawać ścianom zbyt ciemnych kolorów. Istnieje ryzyko, że będą mieć negatywny wpływ na nastrój (obniżać go). Bezpieczne opcje to biel, żółć oraz jasna żółć; sprawdzi się też stonowany pomarańczowy czy zielony.

Niebagatelne znaczenie ma komfort pacjenta w trakcie spotkania z psychologiem. Nie chodzi tylko o samopoczucie, lecz również o dosłownie rozumianą wygodę. Sofa do gabinetu powinna być miękka i przyjemna w użytkowaniu. Na twardym, źle wyprofilowanym meblu nie będzie się dobrze siedziało. Przez to pacjent będzie skupiał się na ciągłych zmianach pozycji, a nie na problemie analizowanym przez terapeutę.

Komfortowe meble u psychologa

Wnętrze gabinetu może być zaaranżowane klasycznie lub nowocześnie, a nawet industrialnie. To, co liczy się najbardziej, to harmonia wystroju. Specjalista powinien mieć świadomość, że pacjent odwiedza go w celu uzyskania profesjonalnej pomocy, a nie zwykłej rozmowy (jak ze znajomym). Lepiej nie przyozdabiać pomieszczenia oryginalnymi dodatkami, tylko wybrać uniwersalne akcesoria. Meble powinny łączyć funkcję użytkową oraz estetyczną, a samo pomieszczenie – mieć intymną atmosferę, w której pacjent będzie czuł się w pełni swobodnie.