Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak wygląda zakładanie ogrodu?

ogród

Za oknami robi się coraz bardziej jesiennie, a zapaleni ogrodnicy właśnie szykują swoje ukochane roślinki do zimowego snu. Jeśli jednak myślisz, że z zakładaniem ogrodu musisz czekać aż do wiosny, to się mylisz. Początek września to doskonały czas na prace ogrodowe, które zapewnią piękną zieleń, gdy przyroda ponownie obudzi się do życia.

Dobry plan to podstawa

Zanim rzucisz się z łopatą oraz górą sadzonek na swoją działkę, opracuj plan. Rozrysuj teren i uwzględnij nasłonecznienie poszczególnych obszarów. To pozwoli Ci dopasować rośliny do warunków panujących w danym miejscu ogrodu, jak również ułatwi rozmieszczenie tzw. małej architektury według Twoich upodobań. Gdy już zrobisz wstępny projekt i kupisz wszystkie niezbędne narzędzia, możesz brać się do pracy. Na starcie będziesz musiał uporać się z wyrównaniem terenu. Oczywiście nie każdy chce mieć idealnie gładką murawę, ale lepiej, żeby tworzyła delikatne fale, a nie raptowne uskoki. Do tego celu niezbędne są grabie, łopata, jednak przyda się także solidny walec do ubicia całości. Kolejnym krokiem jest wytyczenie ścieżek oraz rabat kwiatowych. Dzięki temu pozostałą część działki będziesz mógł obsiać trawą. Pamiętaj, że szczególnie na początku nasiona wymagają sporo podlewania, a po 3-4 tygodniach niezbędne jest pierwsze koszenie – https://zielonechwile.pl/jak-zrobic-projekt-ogrodu/.

Wybór roślin, czyli kolorowy zawrót głowy

Wchodząc do sklepu ogrodniczego, możesz oszaleć od nadmiaru opcji. Roślin zobaczysz tam mnóstwo, a każda kolejna jest piękniejsza od poprzedniej. Jeśli nie przyszedłeś tu z gotową listą sadzonek, które możesz wsadzić do gruntu jeszcze jesienią, to najlepiej poproś o poradę kogoś z obsługi. Pamiętaj jednak, że początek września to czas dobry prawie dla wszystkich roślin owocowych, które rosną w naszym klimacie. Przed przymrozkami zdążą się ukorzenić porzeczki, agresty, jabłonki śliwki i inne tego typu drzewka oraz krzewy. Doskonale poradzą sobie również krzewy iglaste, krzaczki ozdobne takie jak berberysy, tawuły i drzewa liściaste, czyli np. buki. Wymienione rośliny są dosyć odporne, jak również mało wymagające, więc poradzą sobie w ogrodzie nowicjusza. Poza takimi docelowo dużymi okazami możesz zainwestować także w trawy dekoracyjne lub wrzosy, które w warunkach ogrodowych utrzymają fioletowe i białe ukwiecenie aż do późnej jesieni. 

Zakładanie ogrodu we Wrocławiu wymaga wiele pracy, jednak jeśli dobrze się do tego zabierzesz, w kolejnych latach będziesz mógł się cieszyć piękną, bujną roślinnością. Pamiętaj też, że za porządkowanie terenu najlepiej zabrać się wiosną lub jesienią, gdy warunki atmosferyczne są dla roślin najkorzystniejsze.