Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie lub na działce?
Powoli rozpoczyna się długo wyczekiwany sezon ogrodniczy. W ślad za podwyżkami cen wody, które miały miejsce w wielu gminach i miastach w Polsce, działkowcy i właściciele domów rozpoczną zbieranie wody deszczowej z dachów swoich nieruchomości. Wodę deszczową można następnie magazynować w specjalnych zbiornikach i beczkach i wykorzystywać ją do podlewania roślin, warzyw i trawy. Aby było to wygodne i bezpieczne, warto poznać najlepsze metody na to, jak gromadzić wodę opadową.
Jak samemu zbierać wodę deszczową?
Jeden z najczęściej spotykanych sposobów na zbieranie deszczówki to po prostu ustawienie beczki pod wylotem pionowej rynny spustowej. Może to być beczka z tworzywa sztucznego lub metalowa. Jeśli chcesz, aby woda służyła dłużej i nie psuła się tak szybko, lepiej wybierz beczkę z pokrywą, w której możesz wyciąć otwór o średnicy dopasowanej do przekroju rury spustowej. Nabieranie wody z takiej beczki może odbywać się na kilka sposobów: wybieranie wody wiadrem od góry, poprzez montaż zaworu spustowego w ściance bocznej lub za pomocą zatapialnej pompy.
Decydując się na tę ostatnią metodę, sprawdź, jak wybrać odpowiednią pompę do tego celu: https://ogrody24.pl/blog/post/jaka-pompe-wybrac-do-podlewania-z-beczki. Jeśli nie wiesz, jak wybrać beczkę na wodę, postaw przede wszystkim na pojemność od 200 do 500 litrów, upewniając się, że wcześniej w beczce nie były przechowywane chemikalia i inne szkodliwe substancje.
Gromadzenie wody deszczowej
Zastosowanie klasycznej beczki do zbierania wody deszczowej jest wygodnym i tanim rozwiązaniem, jednak nie każdemu musi odpowiadać jego estetyka. O ile na działce rekreacyjnej, umieszczając z tyłu budynku taką beczkę, nie będziesz sobie psuć nią ładnego otoczenia, o tyle umieszczenie jej w pobliżu tarasu lub frontu domu może być problematyczne. Na szczęście z odsieczą przychodzą nam inne, gotowe rozwiązania. Sprawdź, w jaki wygodny i estetyczny sposób może jeszcze być gromadzona woda deszczowa.
Zbieranie deszczówki do kubitenerów
Kubitener to szczelny pojemnik z tworzywa sztucznego o pojemności 1000 litrów. Bardzo często umieszczony jest na drewnianej palecie i wzmocniony stalowym koszem. W górnej części posiada otwór z pokrywą, a także ma fabrycznie zamontowany zawór kulowy. W prosty sposób można połączyć ze sobą kilka takich zbiorników, wykorzystując do tego np. rurę PVC średnicy 50 mm, która będzie działać niczym przelew.
Zbiorniki tego mogą być ustawione na gruncie i zabudowane deskami, można je także wkopać w ziemię. W tym drugim przypadku woda opadowa nie będzie narażona na działanie promieni słonecznych i dłużej pozostanie zdatna do podlewania. Oczywiście, aby wydobyć ją na powierzchnię ze zbiorników umieszczonych pod gruntem, przyda się odpowiednia pompa zatapialna. Wszystkiego na temat pomp zatapialnych dowiesz się na stronie https://ogrody24.pl/pompy/pompy-zatapialne.
Gromadzenie wody deszczowej w gotowych zbiornikach na deszczówkę
Od pewnego czasu w sprzedaży dostępne są estetycznie wykonane zbiorniki do zbierania deszczówki. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego i przybierać rozmaite kształty, np. dużych wazonów o pojemności od 200 do nawet 1000 litrów. Łapanie deszczówki do nich jest bardzo wygodne, ponieważ już na etapie produkcji zostały wyposażone w system szybkiego podłączenia rynny, a nawet zabudowane filtry służące wychwytywaniu zanieczyszczeń fizycznych, takich jak liście, owady itp.
Jak bezpiecznie zamontować zbiornik na deszczówkę? Przede wszystkim należy go ustawić na twardym i stabilnym podłożu, jeśli to konieczne, stabilizując do ściany lub obciążając jego dno.