Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jakie znaczenie ma zieleń w przestrzeni miejskiej?

zieleń w przestrzeni miejskiej

Coraz więcej ludzi z całego świata mieszka w wielkich aglomeracjach miejskich. Dotyczy to także Polski. Miasta stają się zatłoczone, głośne, zanieczyszczone i przegrzane. Szeroko pojęta zieleń miejska może w znacznym stopniu zmniejszyć odczuwanie tych niedogodności. Z tego powodu rola, jaką odgrywają rośliny jest niezmiernie istotna. Dowiedz się, w jaki sposób parki, bulwary, zarośla i zieleńce mogą stworzyć przyjazną atmosferę w środku miasta.

Odpoczynek od miastowego zgiełku

Hałas w centrach miast nierzadko przekracza ustanowione normy. Aby ograniczyć powstający zgiełk, w wielu miejscach instaluje się ekrany dźwiękochłonne, które swoim wyglądem szpecą krajobraz. Mogą one być zastąpione drzewami oraz krzewami, które znacząco redukują poziom hałasu

Rośliny zielone pomagają odpocząć nie tylko uszom, ale także oczom. Miastowy przepych i obecne wszędzie sztuczne światła mogą być niesamowicie męczące i szkodliwe. Udanie się na kawę czy spacer do parku pozwala odetchnąć i uspokoić zmysły. Naturalna przestrzeń ogranicza bodźce, które nadwyrężają umysł.

Gęsto zabudowane ulice pozbawione zieleni stwarzają też ryzyko podtopień podczas intensywnych opadów. Miejsca sadzenia drzew i krzewów stanowią naturalne powierzchnie, gdzie woda może wsiąknąć w glebę. Roślinność w miastach ma więc też duże znaczenie w kontekście bezpieczeństwa mieszkańców.

Organizacja przestrzeni

Tereny zielone muszą być dobrze zlokalizowane. Zagospodarowanie pewnej przestrzeni nie będzie miało sensu, jeśli nikt nie będzie z niej korzystał. Parki, skwery czy bulwary powinny znajdować się więc w okolicach osiedli i ruchliwych dzielnic. Aby dobrze spełniały swoje funkcje, muszą być wyposażone w pewne udogodnienia, które pozwolą utrzymać porządek i stworzyć wygodne miejsca do odpoczynku. Firmy takie jak Konstalmet oferują różne modele ławek miejskich, koszy na śmieci, donic czy osłon na drzewa. Tak szeroki wybór umożliwia wybranie elementów idealnie dopasowanych do zielonej przestrzeni.

Oczyszczanie powietrza

Bardzo ważną funkcją drzew w przestrzeni miejskiej jest usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. Ma to ogromne znaczenie w zapobieganiu powstawania smogu, z którym zmaga się dzisiaj większość dużych miast. Liściaste korony wychwytują pyły, a także różne toksyczne związki chemiczne np. tlenki siarki i metale ciężkie. Średniej wielkości drzewo w ciągu sezonu neutralizuje składniki spalin z ponad stu kilogramów benzyny. Powszechnie wiadomo też, że drzewa produkują tlen, dlatego ich obecność w miejskiej przestrzeni jest nie do przecenienia.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury

Zieleń miejska jest też rozwiązaniem w kwestii upałów, które coraz bardziej doskwierają mieszkańcom. Roślinność przyczynia się do zmniejszenia amplitud temperatur. Liście drzew zacieniają asfaltowe ulice oraz wyparowują wodę. W ten sposób pochłaniają część ciepła z otoczenia. Jednocześnie zwiększają wilgotność powietrza, co wpływa pozytywnie na jego jakość. Z kolei w zimie drzewa posadzone przy budynkach ograniczają przepływ zimnego wiatru. Dzięki temu ograniczają ochładzanie ścian i wpływają na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Wpływ na estetykę miasta

Zieleń miejska oprócz wszystkich praktycznych zalet charakteryzuje się również wyjątkowymi walorami estetycznymi. Roślinność jest często wykorzystywana, aby podkreślić piękno architektury lub zasłonić brzydsze części aglomeracji. Drzewa i krzewy urozmaicają też monotonny krajobraz przy drogach i chodnikach.