Gardenportal.pl

Dom i ogród

Liatra kłosowa – kiedy przycinać?

liatra-klosowa-w-ogrodzie

Piękny ogród to marzenie każdego właściciela domku jednorodzinnego. Zastanawiasz się, jakie kwiaty wybrać do swojej strefy relaksacji? Szukasz oryginalnych gatunków, które wzbogacą Twoje założenia kwiatowe? Ciekawym rozwiązaniem może okazać się liatra kłosowa, wyjątkowa bylina cebulasta, pochodząca z terenów Ameryki Północnej.

Liatra kłosowa – charakterystyka

Liatra kłosowa to bulwiasta roślina ozdobna pochodząca z rodziny astrowatych, która może osiągać wysokość 40–120 cm. Jej charakterystyczną cechą są piękne skupiska kwiatów w formie dekoracyjnych kłosów, rozwijających się z góry do dołu. Z tego powodu jej kształt często bywa porównywany do maczugi. W zależności od wybranej odmiany kwiaty mogą mieć fioletowe, liliowo-różowe lub jasnofioletowe zabarwienie. Jeśli szukasz oryginalnych rozwiązań, sięgnij po nietypową odmianę „Alba”, która odznacza się białym zabarwieniem.

Naturalnie gatunek porasta ciepłe i wilgotne obszary Florydy. Z tego powodu najlepiej rozwija się w dobrze nasłonecznionych częściach ogrodu. Ze względu na swoje niewielkie kwiatki, osiągające wielkość ok. 2 cm, cieszy się ogromną popularnością wśród ogrodników na całym świecie. Ogromną zaletą liatry jest długi okres wegetacyjny. Kwitnie przez całe lato od lipca aż do października. Co więcej, odznacza się wyjątkowo prostą pielęgnacją i niewymagającą uprawą, dzięki czemu jest chętnie wybierana przez początkujących i amatorów. W zależności od swoich preferencji możesz zasadzić je zarówno bezpośrednio w glebie, jak i w ozdobnych donicach.

Liatra kłosowa – uprawa i pielęgnacja

Liatra kłosowa w ogrodzie najlepiej rozwija się w dobrze nasłonecznionych miejscach. Nie ma szczególnych wymagań glebowych. Bez wahania możesz zasadzić ją w piaszczystym lub żwirowym podłożu. Lepiej zrezygnować jednak z mokrych gleb, które mogą prowadzić do gnicia bulwy. Roślina preferuje świeże i przepuszczalne podłoże o kwaśnym odczynie. Nie wymaga zbyt częstego podlewania. Dobrze znosi okresy suszy – zbyt długie mogą jednak powodować wysychanie liści. Nie wymaga przy tym regularnego nawożenia.

Bylina jest odporna na działanie mrozu i z powodzeniem zimuje w glebie. Warto pamiętać jednak o tym, iż średnio co 3 lata słabiej kwitnie. Roślina wymaga wtedy rozrzedzenia kępy i przeniesienia w inne miejsce. Bulwy najlepiej sadzić w okresie wiosennym oraz jesiennym. Sadzonki należy umieszczać w odległościach 20–25 cm na ok. 4 cm głębokości. Kwiaty posadzone na początku wiosny powinny zakwitnąć w tym samym sezonie letnim. Liatra narażona jest na choroby grzybowe, dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia rośliny. Wystąpieniu pasożytów sprzyja zbyt wilgotna gleba oraz nadmierne zagęszczenie.

Liatra kłosowa – kiedy przycinać?

Ważnym elementem pielęgnacyjnym jest coroczne przycinanie rośliny na koniec okresu wegetacyjnego. Zabieg ten pozwoli na spokojne zimowanie w glebie oraz ponowne rozkwitnięcie kwiatów w kolejnym sezonie letnim. Suche kwiatostany należy przyciąć zaraz po zakończeniu kwitnięcia. W ten sposób unikniesz rozprzestrzeniania się nasion w całym ogrodzie. Następnie, pod koniec sezonu, konieczne jest ucięcie całej nadziemnej części liatry. W przypadku młodych roślin można dodatkowo zabezpieczyć bulwę wyściółką z kory, która będzie stanowić skuteczną warstwą izolacyjną.

Kompozycje kwiatowe z liatrą kłosową

Liatra odznacza się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi. Najczęściej sadzona jest w grupach, tworząc piękne aranżacje. Jeśli posiadasz oczko wodne w ogrodzie, ciekawym pomysłem może okazać się zasadzenie bylin nad brzegiem zbiornika. Połączenie różnych odmian pozwoli przy tym na stworzenie wielokolorowej, mieniącej się kompozycji.

W bliskim sąsiedztwie liatry możesz posadzić również wiesiołka, liliowce oraz lawendę, które wspólnie stworzą piękną rabatę. Warto pamiętać także o tym, iż kwiaty z rodziny astrowatych nadają się do cięcia. Stworzysz z nich piękny bukiet, którym udekorujesz wnętrza swojego domu. Świetnie prezentują się samodzielnie oraz w towarzystwie innych gatunków kwiatów.

Artykuł partnera.