Gardenportal.pl

Dom i ogród

Ogrzewanie na taras – jakie rozwiązanie wybrać?

ogrzewanie na taras

Relaks na tarasie to przyjemność, z której chętnie korzysta wielu z nas. Niestety polski klimat sprawia, że okres do wypoczynku na świeżym powietrzu nie zalicza się do najdłuższych. Nawet gdy aura w ciągu dnia wciąż bywa przyjemna, to wieczory potrafią być często naprawdę chłodne.

Istnieje jednak rozwiązanie. By móc skutecznie przedłużyć sezon tarasowy, warto zainwestować w praktyczne rozwiązania grzewcze. Jakie urządzenia najlepiej zastosować, by poprawić komfort cieplny na tarasie? O tym napiszemy poniżej.

Ogrzewacze na taras – jakie produkty można znaleźć na rynku?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż urządzeń grzewczych, które poprawiają warunki termiczne na tarasach i balkonach, zwłaszcza wiosną i jesienią. Dzięki nim można skutecznie wydłużyć sezon przyjemnego wypoczynku w przydomowym terenie, nawet jeśli temperatura na zewnątrz wciąż jest dosyć niska.

Po jakie urządzenia sięgnąć? Najczęściej stosuje się praktyczne promienniki:

  • elektryczne,
  • gazowe,

dzięki którym można szybko i skutecznie podnieść temperaturę na tarasie.

Elektryczne ogrzewanie na taras – promienniki podczerwone

Elektryczne promienniki podczerwieni to rozwiązania wydajne i skuteczne. Nagrzewają tylko przedmioty, znajdujące się na drodze fal, a nie powietrze, co znacząco zwiększa wydajność ogrzewania. Grzejniki, dostępne choćby na stronie Econovli, pozwalają na łatwe ukierunkowanie promieniowania, a ich niewielkie rozmiary ułatwiają ustawienie lub zawieszenie produktu w odpowiednim miejscu.

Wysoka wydajność i prostota urządzeń elektrycznych pozwalają na skuteczne ogrzewanie lub dogrzewanie tarasu. Trzeba jednak pamiętać o jednym ograniczeniu takich konstrukcji – wymagają zasilania z instalacji elektrycznej, stąd muszą znajdować się w pobliżu gniazdka.

Gazowe promienniki do używania na tarasie

Promienniki gazowe przyjmują najczęściej formę dość dużych, wolnostojących wież grzewczych, zasilanych z butli. Są w pełni niezależne od dodatkowych instalacji. Można zatem ustawić je w dowolnej części balkonu lub tarasu, w której pragnie się podnieść nieco temperaturę.

Nowoczesne produkty posiadają szereg zabezpieczeń, chroniących przed zgaśnięciem płomienia lub wyciekami gazu. Regularnie warto również przeprowadzać kontrole szczelności całej instalacji.

W przypadku takich konstrukcji koszty eksploatacyjne są dość niskie. Trzeba jednak mieć zawsze zapasowe butle na wymianę. Nie jest to także najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia ekologii. Podczas spalania gazu dochodzi bowiem do emisji dwutlenku węgla.

Dodatkowe pomysły grzewcze – systemy antyoblodzeniowe na tarasie

Istnieją też praktyczne rozwiązania grzewcze, pozwalające zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z tarasu poza sezonem, gdy pojawiają się przymrozki, śnieg i oblodzenie.

Wówczas warto wykorzystać maty grzewcze zewnętrzne. Montuje się je pod wierzchnią warstwą wykończeniową posadzki lub stopni. W okresie zimowym pozwalają lekko ogrzać podłogę, by zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się na zamarzniętej powierzchni. Choć zatem nie poprawiają zdecydowanie komfortu cieplnego, bywają bardzo przydatne, gdyż ograniczają liczbę bolesnych wypadków na tarasie w czasie mniej przyjaznych warunków pogodowych.

Ogrzewanie tarasu – komfortowe warunki do wypoczynku dla każdego

Przyjemne ciepło zwiększa chęć korzystania z tarasu. Warto zatem zaopatrzyć się w praktyczne urządzenia grzewcze, dzięki którym ta przydomowa przestrzeń stanie się jeszcze wygodniejsza i przyjaźniejsza dla użytkowników.