Gardenportal.pl

Dom i ogród

Papryczki jalapeno – uprawa w Polsce. Czy to możliwe?

papryczka-jalapeno-krzak

Własny ogródek oraz balkon dla wielu z nas stały się prywatną strefą relaksu i ulubionym miejscem spędzania czasu – samotnie lub z przyjaciółmi. Coraz częściej interesujemy się tym samym samodzielną uprawą owoców i warzyw. Do ciekawszych roślin, które można zasadzić we własnym domu należy papryczka jalapeno. Uprawa jest niezwykle prosta i pozwala cieszyć się szybkimi efektami. Czas na jalapeño!

Papryczka jalapeno – charakterystyka i występowanie

Jak w naturalnych warunkach wygląda papryka jalapeno? Krzak zwany także pieprzem chilijskim wywodzi się z Ameryki Południowej. Uprawy znajdziemy przede wszystkim na terenie Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Jest łagodną odmianą, której owoce osiągają wielkość 5–9 cm. Najczęściej występuje w kolorze czerwonym, jednak w sklepach znajdziemy również te w barwach żółtej, pomarańczowej i zielonej.

Jalapeño jest chętnie spożywana ze względu na swoje walory smakowe oraz właściwości zdrowotne. Warzywa są doskonałym źródłem witamin, składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Dostarczają do naszego organizmu wit. A, B, C, E i K oraz potas, magnez i żelazo. Zawiera w sobie ponadto związek zwany kapsaicyną, wykazujący działanie przeciwzapalne i rozszerzający naczynia krwionośne. Znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych oraz w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego.

Papryka jalapeno – uprawa i sadzenie w Polsce

Wiele osób zastanawia się, czy można w Polsce zasadzić jalapeno? Uprawa papryki w naszym kraju jak najbardziej jest możliwa, jednak wymaga poczynienia odpowiednich przygotowań. Cały proces należy rozpocząć od zasadzenia nasion na początku wiosny, najlepiej w pierwszym tygodniu marca. Przed zasadzeniem nasion, zwilż je delikatnie wodą. W ten sposób zwiększysz szansę na szybsze kiełkowanie. Doniczkę należy wypełnić ziemią kompostową lub mieszanką torfu organicznego. Po około 6 tygodniach konieczne jest przesadzenie rośliny do większego pojemnika.

Niezależnie od tego, czy planujesz hodować roślinę w doniczce, czy w ogrodzie, sadzenie powinno odbywać się w mieszkaniu. Tak przygotowaną donicę najlepiej trzymać w pomieszczeniu ze stałą temperaturą wynoszącą ok. 21 stopni. Papryczki możesz przesadzić do ogrodu dopiero w momencie, gdy średnia temperatur nocnych wyniesie powyżej 15 stopni. Dodatkowo glebę wyłóż ściółką, która stanowi izolację termiczną.

Jak zadbać o papryczkę jalapeno?

Ostre papryczki najlepiej rozwijają się w ciepłych i dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach i szklarniach. Warto pamiętać jednak o tym, iż nie lubią one nadmiernych upałów. Optymalna temperatura do wzrostu wynosi ok. 24–26°C. Jednocześnie należy zapewnić roślinie odpowiednie nawodnienie. Papryka potrzebuje lekko wilgotnej, kwaśnej gleby oraz ochrony przed wiatrem. Jalapeno w doniczce musi być zapylane. W tym celu możesz posłużyć się pędzelkiem, którym przeniesiesz pyłek z pręcików na słupek. W przeciwnym razie stracisz szansę na wyhodowanie owoców.

Jeśli chcemy uprawiać jalapeno w ogrodzie lub na balkonie, możemy rozważyć stworzenie szklarni. W ten sposób zapewnimy roślinie optymalne warunki termiczne, odpowiednie nawodnienie oraz ochronę przed wiatrem. Podczas hodowli pamiętaj także o standardowych procedurach. Zadbaj o nawożenie papryki odpowiednimi środkami oraz przycinaj wierzchołki, co pozwoli na uzyskanie większej liczby owoców.

O czym pamiętać podczas uprawy?

Pierwsze warzywa powinny pojawić się ok. 3 miesiące po zasadzaniu nasion. Jeśli zdecydowałeś się na uprawianie rośliny na balkonie lub w ogrodzie, pamiętaj o profilaktyce chorób. Najlepszą ochroną będzie regularne nawadnianie oraz usuwanie chwastów. Dodatkowo możesz stosować naturalne opryski. Zwracaj szczególną uwagę na obecność szkodników i pasożytów, które są głównym zagrożeniem dla papryki.

Jak wykorzystać paprykę jalapeno? Uprawa w domu pozwala cieszyć się plonami – wzbogacą one Twoje kulinarne eksperymenty. W zależności od preferencji możesz wykorzystywać je na surowo, suszyć oraz robić przetwory w słoikach. Pyszne salsy i sosy staną się świetnym uzupełnieniem dań inspirowanych kuchnią meksykańską. Tiempo de jalapeño!