Parasol ogrodowy – 4 cechy tego idealnego
Wiosna i lato pozwalają nam cieszyć się wyższymi temperaturami i słońcem. Spragnieni ciepła po zimie jego promienie łapiemy łapczywie i niezwykle chętnie. Warto jednak pamiętać, że ich nadmiar może szkodzić. Spędzając więc długie godziny na tarasie, balkonie czy w ogrodzie, warto więc zadbać o właściwą ochronę. Tą zapewnia parasol ogrodowy. Ustawiony w pobliżu mebli wypoczynkowych lub domowego placu zabaw będzie zapewniał cień i zabezpieczał przed promieniowaniem UV. Aby jednak parasol ogrodowy sprostał swojej roli, musi posiadać odpowiednie cechy – jakie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
System otwierania i składania parasola
Parasol ogrodowy równie często jest otwierany co składany. To, dlatego mechanizm sterowania musi być łatwy w obsłudze, nie zacinać się, nie wymagać używania siły – kto bowiem chciałby się siłować z parasolem przez kilka- kilkanaście minut? Na taras, na balkon, do ogrodu najlepiej wybrać taki parasol przeciwsłoneczny, który można otworzyć bez zbędnego wysiłku, a także złożyć jedną ręką. Dobrym wyborem będą te działające na przycisk ukryty w uchwycie.
Konstrukcja dopasowana do potrzeb
Parasole ogrodowe oparte są o różne konstrukcje. Najczęściej wybieranymi modelami są te z centralnie umiejscowionym stelażem. Wygodnie i bezpiecznie można ustawiać je przy leżakach, fotelu, wiszących huśtawkach. Modele te mogą się jednak nie sprawdzić, jeśli przed słońcem chce się uchronić stół z krzesłami. Konstrukcja parasola z nogą centralną może bowiem przeszkadzać i obniżać komfort korzystania z mebli. Nad stołem najlepiej jest ustawić model z boczną nogą. Jego plusem jest to, że noga oraz podstawa nie będzie zabierać miejsca pod czaszą parasola, przez co w pełni będzie można wykorzystać rzucany przez poszycie cień. Przez to, że zacienionego miejsca będzie więcej, pod parasolem z boczną nogą postawić będzie można nie tylko stół z krzesłami, ale i większy zestaw mebli wypoczynkowych.
Rozmiary parasoli ogrodowych
W takich sklepach jak Miloo Home znajdziesz parasole ogrodowe w różnej wielkości, a także o różnym kształcie. Im większy model wybierzesz, tym większa przestrzeń będzie przez niego zacieniona. Duży parasol świetnie sprawdzi się w ogrodzie, mniejsze będą idealnym wyborem na niewielki balkon. Warto pamiętać, że rozmiar zawsze musi być dopasowany do metrażu, dzięki temu parasol będzie można swobodnie rozkładać. Plusem dopasowania wymiarowego będzie też większa estetyka przestrzeni.
Oprócz rozmiaru warto też zwrócić uwagę na kształt. Parasole ogrodowe prostokątne i kwadratowe doskonale wpisują się one w aranżacje nowoczesne i minimalistyczne. Klasyczne parasole okrągłe to natomiast uniwersalny wybór. Ich ponadczasowa estetyka świetnie prezentuje się w każdym ogrodzie i na każdym tarasie. Świetnie komponuje się ze stylem tradycyjnym, klasycznym, rustykalnym skandynawskim. Kształt parasola warto dopasować nie tylko do własnego gustu, ale też do bryły budynku oraz formy małych elementów architektury, które znajdują się w przydomowym zieleńcu.
Materiał wykonania
Nikogo nie trzeba przekonywać, że materiał wykonania wpływa na jakość, solidność i trwałość parasoli ogrodowych. Warto jednak pamiętać, że ma on również wpływ na wysokość zapewnianej ochrony. Czasza inaczej nazywana poszyciem powinna być wykonana z tkaniny posiadającej Ultraviolet Protection Factor, czyli UPF. Wartość współczynnika UPF określą jaka ilość promieniowania dociera do skóry przez tkaninę. Dobrej jakości parasol ogrodowy uszyty jest z materiału UPF 25, te wysokiej jakości to natomiast te zapewniające UPF na poziomie 40. Dobrze też wiedzieć, że sztuczne tkaniny np. poliester o wiele lepiej zatrzymują promienie słoneczne niż zwykła bawełna. Co więcej, są one bardziej odporne na niekorzystne działania czynników zewnętrznych.