Gardenportal.pl

Dom i ogród

Pielęgnacja kamienia

pielęgnacja kamienia

Coraz częściej doceniamy walory dekoracyjne naturalnego kamienia. Granit, piaskowiec, łupek, trawertyn, wapień czy marmur spotykamy już nie tylko w pałacach, muzeach i kościołach albo jako materiał do wykonania pomników, rzeźb lub grobowców. Architekci i dekoratorzy wnętrz dostrzegają piękno naturalnego kamienia i podkreślają nim styl kuchni, łazienki lub salonu, a także wykorzystują do wykonania elewacji budynku oraz przy komponowaniu jego otoczenia. Alternatywą dla drogiego kamienia naturalnego są wyroby imitujące kamień, ceramiczne (gresowe) albo wytwarzane z odpowiednio prasowanego gipsu lub betonu.

Cechy kamienia naturalnego i sztucznego

Naturalny kamień od wieków jest wykorzystywany przez człowieka w budownictwie. O trwałości tego materiału świadczą zachowane zabytki starożytności, a nawet megalityczne budowle prehistoryczne. Odpowiednio wykorzystany dodaje budowlom i ich wnętrzom szlachetności i luksusu. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak „kropla drąży skałę”, tak samo różne czynniki mogą wpływać negatywnie na wygląd i strukturę kamienia, zarówno naturalnego jak i wyrobów imitujących kamień. Większość skał wykorzystywanych w budownictwie ma strukturę mniej lub bardziej porowatą (np. piaskowiec), przez co skała jest nasiąkliwa. Nawet z pozoru gładka i wypolerowana powierzchnia może wchłaniać wodę. Wilgoć wchłonięta przez kamień może zamarzać i doprowadzić do erozji. Kamienie wskutek zamrozu się kruszą.

Imitacje kamienia mają podczas produkcji dodawane składniki zmniejszające zdolność nasiąkania wodą i przemarzania. Porowate powierzchnie w podobny sposób mogą wchłaniać inne płyny, takie jak oleje, farby, substancje ropopochodne. Nawet niegroźny z pozoru  sok z owoców może zostawić na kamiennej powierzchni „niezatarty ślad”. Substancje, które są wchłaniane lub nieobojętne dla kamienia, zostawiają brzydkie, trudne do usunięcia plamy. Wielkim wrogiem wielu skał są różnice temperatur. Minerały zawarte w kamieniu różnią się rozszerzalnością termiczną, czyli pod wpływem temperatury rozszerzają się nierównomiernie. Powoduje to łuszczenie i kruszenie się kamieni. Skały o budowie krystalicznej znakomicie prezentują się zmoczone wodą. Wiedzą o tym posiadacze akwariów oraz ci, którzy zbierali otoczaki na brzegu morza. Niestety, po wyschnięciu ich powierzchnia matowieje. Po to, żeby uzyskać szklistą i błyszcząca powierzchnię kamieni, szlifuje się je. Niestety ich gładka powierzchnia z biegiem czasu przestaje wyglądać równie efektownie, jak na początku.

Impregnaty do kamienia

Decydując się na kamienne dekoracje w domu lub na zewnątrz warto zadbać o to, żeby jak najdłużej zachowały swój efektowny wygląd i zaopatrzyć się w specjalistyczne środki do czyszczenia i konserwacji kamienia. Najlepiej jak będą to środki wyprodukowane przez firmę, która ma duże doświadczenie i specjalizuje się w tej dziedzinie. Używając niewłaściwych środków do czyszczenia i konserwacji kamieni możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Coraz popularniejsze są preparaty do impregnacji kamieni naturalnych i sztucznych. Impregnaty chronią powierzchnie kamieni w sposób dostosowany do specyfiki danego kamienia. Zapobiegają wnikaniu płynów i zanieczyszczeń, pozwalają dłużej zachować nabłyszczenie przypominające efekt zwilżonej powierzchni. W zależności od rodzaju kamienia impregnaty pomogą np. niwelować rdzawe plamy, pojawiające się w sposób naturalny w niektórych kałach, zapobiegać osiedlaniu się mikroskopijnych glonów w drobnych nierównościach powierzchni. Wyspecjalizowane firmy potrafią dobrać odpowiedni impregnat  do każdego rodzaju kamienia. Sprawdź https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html

Impregnaty – czy warto je stosować?

Każdy kamień ma swoje odrębne cechy. Dekoracyjny kamień, zwłaszcza kamień naturalny kosztuje dużo, ale wart jest swojej ceny. Podobnie jak dbamy o swoje samochody, żeby w dobrym stanie służyły nam kilka lat i cieszyły oko, również powinniśmy zadbać o kamienie w naszym domu lub ogrodzie, tym bardziej, że mogą nam służyć niekiedy dłużej niż samochód. Pielęgnację warto powierzyć specjalistom https://www.e-akemi.com, a kamienie odwdzięczą się swoim pięknym wyglądem przez długie lata.