Gardenportal.pl

Dom i ogród

Proces przygotowania szklarni pod uprawę roślin

szklarnia

Niestety u nas w Polsce rośliny nie mogą rozwijać się w dogodnych warunkach przez cały rok ponieważ gdy przychodzi zima nie wszystkie rośliny potrafią przetrwać w niskich temperaturach. Możemy jednak im takie warunki zapewnić poprzez budowę tak zwanych domków dla roślin czyli szklarni. Jednak złe przygotowanie takie pomieszczenia może tak samo jak niska temperatura źle wpłynąć na rozwój naszych roślin.

Szklarnia 

W szklarni rośliny rozwijają się szybko dlatego, kiedy mamy do czynienia z warzywami uprawnymi możemy je zebrać nawet 5-6 tygodni wcześniej niż jak to jest w przypadku warzyw gruntowych. Nasiona w tym przypadku można rozsiać już w połowie lutego, a ostatnie warzywa zbierane są nawet w październiku.  

W szklarni produkcja sadzonek jest szybsza niż w naturalnych warunkach. Gdy na dworze pojawiają się pierwsze pąki i przychodzi wiosna sadzonki roślin i warzyw należy przepikować do oddzielnych pojemników i doniczek. W szklarni możemy też hodować kaktusy oraz ciepłolubne rośliny egzotyczne np. palmy, drzewa cytrusowe. Jeśli posiadamy szklarnię z funkcją ogrzewania może ona pełnić rolę ogrodu zimowego.   

Budowa szklarni 

Postawienie szklarni najlepiej zlecić osobom znającym się na tym gdyż my możemy męczyć się  z tym nawet cały dzień a dobry fachowiec zrobi to w kilka godzin. Szklarnia zbudowana jest ze szkieletu oraz szklanych płyt po bokach i na dachu. Konstrukcja szkieletu jest metalowa lub drewniana. Drewno jest ładne ale w tym przypadku mało funkcjonalne bo trzeba o nie dbać i go konserwować, a konstrukcje aluminiowe lub stalowe nie wymagają tak częstej impregnacji. Przed budową szklarni warto wykonać jej projekt gdzie będziemy mieli zaplanowane na nim wymiary oraz lokalizacje szklarni. Powinna być ona na tyle wysoka abyśmy mogli się w niej swobodnie poruszać i mieć szerokie drzwi abyśmy mogli do niej np. wjechać taczką. Jeśli szklarnia ma stać na otwartej przestrzeni powinniśmy wylać pod jej konstrukcję betonowe fundamenty. Fundament powinien sięgać 50-60 cm w głąb gruntu. Zapobiegnie to pojawieniu się np. kretów. 

Uprawa roślin ciepłolubnych w szklarni

Bakłażan 

Uprawiany jest w krajach ciepłych południowej europy np. Francja, Włochy, Grecja, Bułgaria. Do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju wymagają dużej ilości słońca oraz ciepła. Nasiona Bakłażana zaczynają kiełkować po osiągnięciu temperatury 28 stopni, a zbiory tego warzywa odbywają się 30 dni po wykiełkowaniu nasion.

Ogórki 

Nie służy im niska temperatura, nasiona rozsypujemy w temperaturze 20 stopni. Kiedy sadzonki podrosną należy przesadzić je na grządki. Warzywa tego typu preferują mokre podłoże.

Papryka

Papryka to warzywo, które przybyło z stanów do europy, a sprowadził ją do Polski Krzysztof Kolumb. Optymalna temperatura do prawidłowego rozwoju papryki to 22-23 stopnie w dzień a w nocy 17-18. Paprykę zbiera się w sierpniu i we wrześniu.  

Cieniowanie szklarni 

Proces polegający na obniżaniu temperatury szklarni latem i dostarczeniu roślinom jak najwięcej ilości światła. Preparaty do cieniowania szklarni pozwalają na dostosowanie stopnia cieniowania do wymaganej konkretnej uprawy.