Gardenportal.pl

Dom i ogród

Zakup projektu domu, budowa i koszt małego domu do 140m2

Dom jednorodzinny

Dom jednorodzinny – spełnione marzenie

Własny dom wolnostojący to marzenie wielu osób. Jest to bodaj największa życiowa inwestycja każdego człowieka, ale z drugiej strony umożliwia stworzenie prawdziwego azylu i miejsca do życia. Domy na sprzedaż czy dom wybudowany we własnym zakresie? Na co się zdecydować i jakie są koszty? Odpowiadamy w naszym artykule.

Dom wolnostojący – od czego zacząć?

Koszt budowy domu to niezwykle istotna kwestia. Musimy przecież wiedzieć, czy w ogóle stać nas na poniesienie wszelkich związanych z budową kosztów. To istotne również wtedy, gdy planujemy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Na początek warto więc sporządzić kosztorys. W sieci dostępne są kalkulatory kosztów budowy, które mogą nam w tym pomóc. Od razu warto rozejrzeć się także za sprawdzonym biurem – biuro architektoniczne Poznań odpowie na wszelkie pytania, związane z każdym etapem powstawania domu. W gotowym projekcie domu mamy natomiast dołączony teoretyczny kosztorys budowy.

Zakup projektu domu – na jaki projekt się zdecydować?

Każdy z nas chce mieć estetyczny wizualnie, ale i funkcjonalny dom. Projekt musi więc odpowiadać potrzebom rodziny. W zależności od upodobań – dobrze, jeśli w przypadku czteroosobowej rodziny dom składa się z dwóch poziomów, by każdy członek rodziny miał swoją przestrzeń. Istotną kwestią jest rozmieszczenie łazienek. Praktyka pokazuje, że lepiej zdecydować się na dwie odrębne łazienki: na parterze i na piętrze. Metraż 140 m2 wydaje się optymalny, by powstał piękny dwupoziomowy dom wolnostojący, ale oczywiście może to być dom parterowy o dużych przestronnych pomieszczeniach. Nie można zapomnieć o garażu czy pomieszczeniach gospodarczych, które są bardzo praktyczne. Wiele osób decyduje się także na wyodrębnienie przestrzeni na pralnię i suszarnię. Gotowych projektów jest dziś tak wiele do wyboru, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Domy na sprzedaż czy samodzielna budowa?

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Podobnie jest z budową domu. Wracając do kwestii kosztorysu, warto nadmienić, że podanie jednoznacznego kosztu nie jest możliwe, gdyż ma na to wpływ wiele czynników. Ponadto szalejąca inflacja sprawia, że ceny zmieniają się dynamicznie. Również ceny domów rozmaicie się kształtują i zależą między innymi od lokalizacji (np. Warszawa Wawer ma inne ceny niż domy na sprzedaż w willowej dzielnicy Sadyby itd.), stanu budynku (oczywiście tańszy będzie dom do remontu), umeblowania, a nawet stylu i klimatu jaki panuje we wnętrzach.

Dobrym miejscem do poszukiwań własnego lokum jest Warszawa – domy bywają tutaj dostępne w naprawdę korzystnych cenach. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zamieszkania w zasadzie od razu (chyba, że jest to dom do remontu). Jeśli dobrze się poszuka, to można znaleźć do sprzedaży piękny dwupoziomowy dom na kameralnym osiedlu domów jednorodzinnych.

Nieco inną kategorię stanowią domy w zabudowie bliźniaczej. Bardzo często są tańsze od domów jednorodzinnych, a równie wygodne i komfortowe. Warto również na tę możliwość zwrócić uwagę, poszukując miejsca do życia.

Podsumowując; zarówno budowa własnego domu, jak i kupno mogą się okazać dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcemy dopasować projekt do naszych potrzeb i zbudować dom od podstaw – warto zdecydować się na budowę domu pod okiem dobrego biura projektowego. W innym przypadku można rozejrzeć się za domem na sprzedaż. Na rynku wtórnym jest naprawdę wiele ofert, wartych uwagi. Co ciekawe – domy do remontu można kupić w korzystnych cenach, a wnętrza dopasować wówczas do własnych potrzeb.