Gardenportal.pl

Dom i ogród

Czym jest cegła dekoracyjna i na co zwrócić uwagę przy jej kładzeniu?

cegła dekoracyjna

Projektanci wnętrz, ale też osoby przygotowujące aranżację mieszkania, domu czy biura na własną rękę szukają kolejnych inspiracji i rozwiązań, które mogą przełożyć się na niepowtarzalny i oryginalny efekt. Ciekawym rozwiązaniem może być np. zastosowanie cegły dekoracyjnej. Czym jest taki sposób wykończenia ścian i w jaki sposób odpowiednio położyć cegłę? Podpowiadamy.

Oryginalność ścian nie polega już na tradycyjnym położeniu gładzi i kolorowej farby. Każdy chce się wyróżnić, stawiając na niebanalne rozwiązania, powiększające pomieszczenie i zmieniające jego postrzeganie. Cegła dekoracyjna to interesujący sposób na takie wykończenie.

Co to jest cegła dekoracyjna?

Dekoracyjna forma cegły to tak naprawdę specjalnie wykonana płytka, imitująca kolorem, kształtem i strukturą standardową cegłę. Może mieć odcienie naturalne lub w kolorach szarości, bieli i czerni. Imitacja wykonana jest najczęściej ze specjalnego cementu, który dobrze trzyma się powierzchni ściany.

W jakiej sytuacji warto sięgnąć po ten sposób wykończenia ściany?

Cegły dekoracyjne, takie jak Malaga Cinnamon (https://www.carrea.pl/produkty/malaga-cinnamon-20-5×7-1-cegla-dekoracyjna-17338) są bardzo proste w położeniu i nie wymagają zaawansowanych prac przygotowawczych. To sposób na skuteczne wyrównanie ściany i zapewnienie sobie niepowtarzalnej dekoracji bez uciążliwego szlifowania gładzi czy kładzenia kilku warstw farby.

W zależności od typu cegły, jej struktury i koloru, możesz wykorzystać ją w pomieszczeniach loftowych i rustykalnych, glamour czy nowoczesnych. Tego typu płytki dekoracyjne zdobią ściany w miejscach użyteczności publicznej (jak np. w hotelach, restauracjach, sklepach, galeriach handlowych), ale też w mieszkaniach prywatnych (w pokojach gościnnych, salonach, jadalniach itd.)

Cegła dekoracyjna może być także stosowana jako ozdoba elewacji budynku jednorodzinnego na zewnątrz. Pamiętaj jednak, aby w takim przypadku wybrać wersję płytek, które są odporne na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych.

Jak efektywnie kłaść cegły dekoracyjne?

Na początku oczyść ścianę ze starych warstw, takich jak farby, tapety czy pozostałości po słabo trzymającym się tynku. Następnie nałóż odpowiednią ilość kleju gipsowego i przyciskaj cegłę do ściany, tak, aby dobrze trzymały się powierzchni. Pamiętaj, aby zaczynać od najbardziej widocznego miejsca, a nadmiar warstwy gipsowej ściągać przy pomocy szpachli. Całość jest prosta w wykonaniu i na pewno dasz sobie radę!