Gardenportal.pl

Dom i ogród

jak przygotować się do projektowania ogrodu z profesjonalną firmą

ogród

Wiosna zbliża się wielkimi krokami (w tym roku już w styczniu momentami wydawało się, że już nadeszła), więc najwyższy czas na poszukiwanie „ogrodowych” inspiracji. Dzisiejsze czasy charakteryzują się tym, iż coraz częściej i chętniej tego typu sprawy zleca się profesjonalistom. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem, ponieważ ktoś, kto zajmuje się fachowo projektowaniem ogrodów najczęściej ma w tym zakresie (a bynajmniej powinien) odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Co za tym idzie może mieć również do zaoferowania ciekawe aranżacje. Co więcej wydatek związany z wynajęciem firmy projektowej, nie musi oznaczać, że faktycznie – w ostatecznym rozrachunku – koszty będą wyższe. Niektórzy podejmują to wyzwanie sami i tworzą ogród o własnych siłach dokonując zakupu różnego rodzaju krzewów czy kwiatów. Nie mając jednak odpowiedniej wiedzy dotyczącej uprawy roślin i potrzebnych danym gatunkom warunków „życia” (nasłonecznienia, rodzaj gleby, itp), zdarza się, że rośliny te potrafią nie przetrwać nawet jednego sezonu. Jest to więc strata pieniędzy oraz czasu i energii. Warto więc choć rozważyć możliwość oddania ogrodu w ręce fachowców.

Projekt ogrodu – wybór specjalisty

Decyzja o wyborze firmy projektowej powinna być dobrze przemyślana, zarówno w kontekście wyboru konkretnego projektanta, jak i posiadanych wobec niego wymagań. Należy zbadać jego kwalifikacje i doświadczenie – w szczególności w przedmiocie zleceń o charakterze i rozmiarze analogicznym do planowanego przedsięwzięcia (zwłaszcza, gdy w grę wchodzi aranżacja bardzo dużego ogrodu). Jednocześnie, po wstępnej weryfikacji ewentualnego wykonawcy, zaleca się rozmowę na temat oczekiwanego efektu. Dobra współpraca zależy w zdecydowanej większości od jakości wzajemnego porozumienia. Zwłaszcza w przypadku bycia typem klienta, który nie pozostawia całkowicie wolnej ręki projektantowi, ale ma już określoną wizję efektu końcowego i oczekuje uwzględnienia swoich sugestii.

Inspiracji należy szukać u najlepszych. My polecamy zajrzeć na stronę naszego partnera: https://ogrody-projektowanie.pl. Pod tym adresem znajdziemy nie tylko świetne realizacje, ale dowiemy się także w jaki sposób przebiega współpraca z profesjonalną firmą zajmującą się projektowaniem i aranżacją ogrodów.

Finansowy aspekt projektowania ogrodu

Nie bez znaczenia dla przygotowania się do projektowania ogrodu z profesjonalną firmą jest również określenie własnych możliwości, w szczególności finansowych. Ponadto należałoby dokonać analizy możliwości (i/lub chęci) swojego zaangażowania w projekt i co za tym idzie stopnia „wolności” dla projektanta. Warto zastanowić się nad koncepcją i stylem przyszłej aranżacji ogrodu, ilości i rodzaju roślin, które mają się w nim znajdować, być może również samego celu, który ogród ma spełniać (np. czy ma być miejscem częstych spotkań towarzyskich w plenerze albo miejscem odosobnienia na miły popołudniowy lub weekendowy odpoczynek). Z całą pewnością warto się nad tym zastanowić przed rozpoczęciem całego procesu poszukiwań, aby później cieszyć się już tylko uzyskanym wymarzonym efektem końcowym.