Jak skanery 3D wykorzystywane są w branży budowlanej, inżynieryjnej i geodezyjnej?
Skanowanie 3D to efektywny sposób na precyzyjne określenie geometrii, wymiarów i wielu innych parametrów mierzonego obiektu lub terenu. Z roku na rok metoda ta rozwija się o nowe możliwości, z czego chętnie korzystają przeróżne branże – od budownictwa, przez architekturę, geodezję aż po przemysł i inżynierię.
Czym są skanery 3D?
Skanery 3D to urządzenia, które kiedyś, stanowiąc niszę, dzisiaj wykorzystywane są w wielu obszarach związanych z przemysłem, a także projektowaniem. Wyobraźmy sobie sytuację, w której niezbędne jest odtworzenie dokładnego, trójwymiarowego modelu na bazie rzeczywistego obiektu. Z takim wyzwaniem trudno poradzić sobie bez wykorzystania technologii skanowania 3D.
Skanery 3D realizują właśnie takie zadanie, generując chmurę punktów i w precyzyjny sposób oddając nie tylko wymiary, ale także inne parametry i specyficzne cechy danego obiektu czy też terenu. W zależności od potrzeb stosuje się różne rodzaje skanerów – od tych, które są w stanie przeskanować małe obiekty, aż po urządzenia, które dadzą sobie radę z ogromnym terenem i największymi obiektami.
W jaki sposób skanery 3D przydadzą się w inżynierii, budownictwie i geodezji?
Na ten moment wymienić możemy mnóstwo zastosowań skanerów 3D w sektorach gospodarki. Zacznijmy od inżynierii, gdzie urządzenia te świetnie sprawdzają się jako baza do kolejnych procesów reprodukcyjnych z użyciem obrabiarki CNC. W taki sam sposób ze skanera korzysta się w branży automotive, gdzie urządzenie wykorzystywane jest do porównań modelu bazowego ze skanem 3D.
Nowoczesne skanery, takie jak skaner mobilny 3D Faro Orbis świetnie sprawdzi się także w branży geodezyjnej oraz budowlanej. W pierwszej sprzęt może służyć do precyzyjnego określenia wymiarów wykopów, objętości zbiorników lub ilości surowcu na hałdzie. W branży budowlanej skaner 3D nie tylko jest w stanie odtworzyć dokładny model budynku przeznaczonego do generalnego remontu, ale też w celu tworzenia wiarygodnej dokumentacji. To zaledwie kilka przykładów tego, jak skaner 3D stanowi podstawowe wyposażenie wielu branż – w tym także przemysłu czy kryminalistyki, gdzie skaner odtwarza miejsca przestępstw i pozwala na ich dogłębną analizę.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie skanera 3D?
Wybór skanera 3D powinien być przede wszystkim podyktowany zakresem działania i specyfiką prac, w jakich urządzenie będzie brało udział. Przede wszystkim więc warto zwrócić uwagę na dokładność, zasięg pracy, szybkość pracy oraz funkcjonalność. Wybór urządzenia ze względu na te parametry zapewni możliwość realizowania dokładnie tych zadań, których oczekujemy w optymalnej jakości.
Nie zapomnijmy także o wytrzymałości skanera. Odpowiednia klasa szczelności przeciwdziała uszkodzeniu urządzenia na wypadek złych warunków atmosferycznych. Na korzyść działa również względna mobilność urządzenia i łatwość w transporcie i przenoszeniu. Dla osób, które po raz pierwszy będą korzystać ze skanera 3D, ważna jest łatwość obsługi, dlatego na pierwszy raz warto zainwestować w skaner 3D cechujący się odpowiednią intuicyjnością użycia. Taki skaner będzie służył nam przez wiele lat i zapewni wartość dodaną do wszystkich procesów, w których będzie on wykorzystywany.
Materiał promocyjny.