Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak wybrać odpowiednie zadaszenie tarasowe?

zadaszenie tarasowe

Zadaszenia tarasowe są niezbędne, jeśli chcemy uchronić przed deszcze, nadmiernym nasłonecznieniem czy gradem meble, rośliny bądź inne elementy wystroju tarasu. Problem pojawia się zwykle w kontekście doboru rodzaju zadaszenia, a przede wszystkim materiału, a jakiego jest ono wykonane. Jak wybrać odpowiednie zadaszenie tarasowe, które będzie nie tylko praktyczne, ale i reprezentatywne?

Z czego zrobić zadaszenie tarasowe?

Na początek musimy zdecydować, z jakiego materiału ma być wykonany dach oraz czy interesują nas zadaszenia tarasowe jednospadowe, czy może zadaszenia tarasowe wielospadowe? Najpopularniejsze zadaszenia na taras to:

  • parasol ogrodowy- ochroni przed słońcem, lecz nie będzie najlepszym rozwiązaniem na przykład w przypadku gradu,
  • rozpięta tkanina na stelażu,
  • markiza,
  • dach drewniany- jedno z najtrwalszych, ale i najdroższych zadaszeń tarasowych,
  • zadaszenie z poliwęglanu,
  • zadaszenie ze szkła.

Wybór konkretnego rodzaju osłony zależeć będzie przede wszystkim od tego, jakim budżetem dysponujemy. Ważne, aby zadaszenie tworzyło spójną całość z domem oraz stylizacją ogrodu.

Zadaszenie- jednospadowe czy wielospadowe?

Właściciele domów często zastanawiają się, jakie konkretne zadaszenie wybrać- jednospadowe czy wielospadowe? Nie ulega wątpliwości, że każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, lecz nie jest też wolne od wad. Zadaszenia tarasowe wielospadowe podnoszą walory estetyczne budynku, dzięki czemu prezentuje się on okazalej. Z drugiej strony są one droższe od zadaszeń jednospadowych, a ponadto czas oczekiwania na ich realizację może być dłuższy. Tymczasem zadaszenia tarasowe jednospadowe mogą być nachylone pod większym kątem, są tańsze i łatwiejsze w montażu. Niemniej jednak nie prezentują się tak efektownie, tak zadaszenia wielospadowe. Wybór konkretnego rodzaju uzależniony jest więc, jak w większości przypadków, od kwoty, jaką dysponujemy na zakup zadaszenia.

Zadaszenie tarasu- gotowe czy na zamówienie?

Właściciele domów mogą zdecydować się na zakup gotowego zadaszenia tarasu, w postaci markiz czy parasola ogrodowego. Niemniej jednak coraz popularniejsze staje się wykonywanie zadaszeń na zamówienie. Dzięki temu możemy dopasować je do naszego domu i ogrodu, tak aby jednocześnie spełniały wszelkie nasze oczekiwania. Warto mieć świadomość, że zadaszenia wykonywane na zamówienie są co prawda droższe, lecz jednocześnie o wiele trwalsze. Dzięki temu pozwalają lepiej chronić taras przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak:

  • nadmierne promieniowanie słoneczne,
  • deszcz,
  • śnieg,
  • grad.

Aby zamówić zadaszenie tarasowe, należy w pierwszej kolejności znaleźć firmę, która świadczy tego typu usługi. Następnie jej pracownik, po dokładnym obejrzeniu domu i tarasu, doradzi optymalne rozwiązania, jednocześnie mając na uwadze budżet, którym dysponujemy. Warunki współpracy ustalane są indywidualnie, a przy składaniu zamówienia podawany jest średni czas jego realizacji. Chcąc cieszyć się odpowiednią ochroną w sezonie letnim, dobrze zamówić zadaszenie kilka miesięcy wcześniej.