Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak zaaranżować taras, salon w stylu boho?

meble w salonie

Styl boho wywodzi się ze stylu etno, który czerpał przede wszystkim z kultury ludowej. Chodzi tu o bardzo szeroko pojętą kulturę ludową, a więc zarówno elementów kultury ludów afrykańskich, czy Ameryki Południowej lub Australii, ale również pochodzących z bliższych zakątków, w tym z Polskim (np. łowickie wycinanki, czy kurpiowskie stroje). Można zatem znaleźć elementy wspólne ze stylem rustykalnym. Z czasem bujną kolorystykę stylu etno zastąpiły bardziej stonowane odcienie oraz kolory ziemi i wyklarował się nowy styl – new bohemian, czyli w skrócie boho.

Salon w stylu boho

Popularność stylu boho rozpoczęła się w latach ‘70 XX wieku i był to wyraz sprzeciwu wobec produkcji masowej niskiej jakości rzeczy, które były pozbawione oryginalności, a przy tym zanieczyszczały środowisko. Dziś na nowo modne stają się etniczne inspiracje, rękodzieło, oryginalne dodatki i przedmioty przyjazne środowisku. Rezygnujemy z jednorazówek, szukamy balansu, który łatwiej złapać przebywając w odpowiednio urządzonych wnętrzach. Styl boho został odświeżony dzięki wprowadzeniu współczesnych trendów, takich jak biała baza wnętrza, która wspaniale łączy się np. z naturalnymi materiałami.

Szukając mebli do salonu w tym stylu, warto wybierać te, które stworzone są z materiałów takich jak drewno, rattan, wiklina, bambus. W tym wypadku ważny jest nie tylko ich wygląd, ale również ustawienie. Zobacz jak ustawić meble w salonie na www.planetawenus.pl i zainspiruj się!

Styl boho – charakterystyczne elementy

Wnętrza w stylu new boho cechują się naturalnością, umiarem, prostotą, bezpretensjonalnością oraz  widocznym zamiłowaniem do rzemiosła tradycyjnego. Jeśli chodzi o same kolory, to należy wybierać zgaszone zielenie, beże, brązy, biel, czerń, miodowe odcienie żółtego oraz rdzawą czerwień. Tak jak wspominaliśmy, wybierając meble oraz akcesoria należy postawić na naturalne materiały, poza już wymienionymi idealne będą też len, bawełna, a także tkaniny ręcznie farbowane. Jako ozdoby świetnie sprawdzą się gliniane naczynia, plecione kosze, poszewki na poduszki, koce, pledy w plemienne wzory, najlepiej ręcznie tkane.

Wiele elementów boho wystroju wnętrz można wykorzystać, urządzając mieszkanie w różnych stylach. Bardzo często dochodzi wręcz do fuzji różnych stylów i elementy stylu skandynawskiego przeplatają się ze stylem boho.

Taras w stylu boho

Taras to idealne miejsce do wystroju w tym stylu. Meble ogrodowe z naturalnych materiałów, wiszące huśtawki-kosze, egzotyczne rośliny i dodające przytulnego charakteru koce, czy poduszki sprawią, że poczujemy się jak na werandzie domu gdzieś w Amazonii. Na tarasach świetnie sprawdzą się także różnego rodzaju plecionki, które zawieszone w odpowiednim miejscu zapewnią nam cień podczas upalnych letnich dni. Świetnym pomysłem jest też wykonanie doniczek na kwiaty z ekologicznego sznurka. Urządzając taras w stylu boho możemy dać ponieść się wyobraźni i stworzyć w swoim domu przestrzeń, która przeniesie nas do zupełniej innej, egzotycznej części świata.