Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak zabrać się za… uprawę ogórków

ogórek

Ogórki to warzywa bogate w witaminy A, B, C, E i K. Ponad to są źródłem kwasu foliowego, bez którego układ nerwowy nie funkcjonowałby poprawnie. Spożywanie ogórków wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu, w szczególności poprawia krzepliwość krwi, wzmacnia odporność, dobrze działa na cerę oraz wydolność mięśniową. Dobry smak i wspomniane właściwości sprawiają, że dużo osób decyduje się na uprawę tych warzyw w swoich ogródkach.

Kiedy i jak uprawiać ogórki?

Uprawę ogórków warto rozpocząć wiosną, w drugiej połowie kwietnia. Pierwszym krokiem powinno być zasadzenie nasion warzyw w doniczce. Wówczas należy odczekać od miesiąca do dwóch. Na przełomie maja i czerwca dobrze jest przesadzić sadzonki bezpośrednio do ziemi. Jest to czas, w którym nie ma już mrozów, a to na nie ogórki są najbardziej wrażliwe. Ponad 90% składu ogórka to woda, dlatego przymrozki mogą spowodować całkowitą stratę uprawy.

Jaką glebę wybrać pod uprawę ogórków

Przy uprawie ogórków postaw na glebę bogatą w związki mineralne i próchnicę. Dobrze by było, gdyby jej odczyn był zasadowy. Można to łatwo sprawdzić za pomocą narzędzi dostępnych w sklepach ogrodniczych lub domowym sposobem. Potrzeba do niego jedynie trzech rzeczy, a każdą z nich prawdopodobnie już posiadasz w swoim domu. Aby sprawdzić odczyn gleby należy stworzyć roztwór – w słoiku należy umieścić próbkę ziemi i zalać ją wodą destylowaną. Następnie konieczne jest posypanie mieszanki sodą oczyszczoną lub wlanie odrobiny octu. Jeśli na powierzchni mieszaniny pojawi się piana, oznacza to, że gleba jest kwaśna i należy przeprowadzić wapnowanie. Dobrze jest wykorzystać do tego nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych. Jeśli nie wytrąci się piana, gleba jest zasadowa, czyli idealna pod uprawę ogórków.

Klimat odpowiedni pod uprawę ogórków

Ogórki bardzo dobrze rosną w miejscu wysoko nasłonecznionym, a co za tym idzie ciepłym. Należy je szczególnie chronić przed przymrozkami, bo to one mogą okazać się najbardziej szkodliwe dla uprawy ogórków. Co więcej dobrze jest dbać o regularne podlewanie sadzonek. W lecie należy zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt i podlewać ogórki najlepiej rano.