Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego – jak oszczędzać na rachunkach?
Od wybuchu wojny na Ukrainie wahania kosztów energii spowodowały duże problemy dla posiadaczy urządzeń grzewczych. W 2022 roku użytkownicy gazowych kotłów kondensacyjnych mierzyli się z rekordowymi rachunkami, a w kolejnym roku ceny energii elektrycznej rosły, podczas gdy koszty gazu się stabilizowały. Minione wydarzenia rodzą pytania: czym najlepiej ogrzewać dom jednorodzinny? Jakie są sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego? Odpowiedzi na nurtujące pytania znajdziesz w tekście.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są koszty ogrzewania domu,
- jakie ogrzewanie wybrać do domu jednorodzinnego,
- jak skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Koszty ogrzewania domu – jak wyglądają?
Na koszt ogrzewania domu jednorodzinnego ma wpływ nie tylko rodzaj wybranego sposobu ogrzewania, ale przede wszystkim zapotrzebowanie cieplne budynku, wynikające ze stanu jego izolacji termicznej. To właśnie z tego powodu zauważa się, że ogrzewanie starych budynków jest dużo droższe niż domów nowo wybudowanych. Warto zapoznać się z zestawieniem zapotrzebowania energetycznego budynku, które w ujęciu rocznym prezentuje się następująco:
- budynek nieocieplony – 120-150 kWh/m2
- budynek ze słabą izolacją termiczną – 100 kWh/m2
- budynek o standardowej izolacji – 90 kWh/m2
- budynek dobrze izolowany termicznie – 60 kWh/m2
- budynek energooszczędny – 50 kWh/m2
- budynek niskoenergetyczny – 40 kWh/m2
- budynek pasywny – 15 kWh/m2.
Ogrzewanie domu jednorodzinnego – co wybrać?
Zastanawiasz się, jakie tanie ogrzewanie domu rodzinnego wybrać, aby późniejsze koszty ogrzewania w domu nie przeraziły jego mieszkańców? Centralne ogrzewanie domu jednorodzinnego? A może warto rozważyć ogrzewanie hybrydowe, czyli z kilku źródeł ciepła? Poniżej znajdziesz najbardziej popularne sposoby ogrzewania oraz zobaczysz, jak wyglądają wydatki eksploatacyjne oraz koszty ogrzewania.
Ogrzewanie gazem ziemnym – jest jednym z najpopularniejszych wybieranych rozwiązań ogrzewania domu jednorodzinnego. Ogrzewanie gazowe w domu jednorodzinnym uważane jest za najbardziej ekologiczne rozwiązanie spośród konwencjonalnych źródeł energii. Dodatkowo jest mało wymagające w obsłudze, dlatego chętnie jest wybierane jako forma ogrzewania domu. Obecne ceny za ogrzewanie gazem ziemnym kształtują się na poziomie 34gr/kWh. Jaki jest koszt założenia ogrzewania gazowego w domu jednorodzinnym? Średni wydatek ogrzania dobrze ocieplonego budynku o powierzchni 100 m2 i szczytowym współczynniku 70 kWh/m2 może wynieść około 4760 zł/rok.
Ogrzewanie gazem płynnym – jeżeli nie ma możliwości podłączenia się do sieci gazowej lub musisz czekać na warunki podłączenia długi okres, nie oznacza to, że trzeba będzie zrezygnować z chęci ogrzewania domu jednorodzinnego gazem. Możesz na działce postawić instalację zbiornikową LPG. Takie rozwiązanie daje pewną niezależność, lecz wiąże się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi na przydomową instalację wraz ze zbiornikiem. Ceny propanu do celów grzewczych w drugiej połowie 2024 r. znacząco się ustabilizowały. Obecnie średnia rynkowa cena wynosi 1,9-2 zł/litr. (0,30gr/kWh). Średni koszt ogrzania dobrze ocieplonego domu o powierzchni 100 m2 i szczytowym współczynniku 70 kWh/m2 może wynieść około 4200 zł/rok.
Ogrzewanie domu jednorodzinnego pompą ciepła – obecnie jest to najbardziej popularne rozwiązanie zarówno dla nowoczesnego budownictwa, jak i przy modernizacji obiektów już istniejących. Niekwestionowaną zaletą pomp ciepła także tych od Saunier Duval jest ich kompaktowość. Do jej podłączenia nie potrzebujesz żadnych dodatkowych instalacji, a jedynie źródło energii elektrycznej. Pompy ciepła pobierają energię z powietrza, wody lub gruntu. Wysokowydajne powietrze pompy ciepła posiadają COP> 4,6. Oznacza to, że na każde 4,6 kW oddanej mocy do budynku pompa ciepła zużyła 1 kW prądu. Średnia cena w drugim półroczu 2024 roku za energię elektryczną wyniosła 1,03 zł. Koszty inwestycyjne zakupu pompy ciepła są dosyć wysokie. W tym przypadku warto skorzystać z programu „Czyste Powietrze” lub innych programów wspomagających, aby otrzymać częściową bonifikatę na zakupione urządzenie grzewcze. Średni koszt ogrzania dobrze ocieplonego domu o powierzchni 100 m2 i szczytowym współczynniku 70 kWh/m2 może wynieść około 3135 zł/rok.
Ogrzewanie hybrydowe – nowy trend instalacji kilku źródeł ciepła. Ze względu na gwałtowne wahania cen energii część odbiorców decyduję się do podłączenia dwóch lub trzech źródeł ciepła w ramach jednej instalacji. Najczęściej będzie to pompa ciepła z kotłem gazowym lub pompa ciepła, kocioł gazowy i kominek z płaszczem wodnym. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć całkowitą niezależność energetyczną. Użytkownik ma pełną dowolność, jaki rodzaj ogrzewania użyje zależnie od obecnej sytuacji cen energii.
Wiesz już, jakie jest najtańsze ogrzewanie domu jednorodzinnego. Czytaj tekst dalej, aby dowiedzieć się, jak skutecznie obniżyć rachunki.
Ogrzewanie domu jednorodzinnego – jak obniżyć rachunki?
Wysokie rachunki za ogrzewanie w przeważającej sytuacji dotyczą notorycznego przegrzewania pomieszczeń. Według danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (Port PC), jeśli obniży się temperaturę tylko o 1 stopień na rachunkach, można zaoszczędzić aż 7 procent. To spora kwota przy obecnych wysokich cena źródeł ciepła.
Jeżeli jesteś właścicielem starego domu o kiepskim stanie izolacji – pomyśl o termomodernizacji. Dopłatę uzyskasz z programu „Czyste Powietrze”. Prawidłowe wykonanie izolacji budynku może zmniejszyć końcowy rachunek za ogrzewanie nawet o 40%. Nie bez znaczenia jest też prawidłowa izolacja stolarki okiennej. To właśnie przez okna ucieka dużo ciepła, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na ich jakość. Warto wybierać modele, których współczynnik przenikania ciepła „U” jest niższy niż 0,9 W/m2·K. Weź to pod uwagę, jeśli dopiero planujesz budowę domu lub wymianę starych okien na nowe.
Na docelową wartość końcowych rachunków za ogrzewanie ma wpływa bardzo wiele czynników. Oprócz działań zaradczych, co do poprawy instalacji grzewczej i budynku, wpływ mogą mieć czynniki niezależne od nas, jak sytuacja geopolityczna. Aby zdywersyfikować obecnie posiadane urządzenie grzewcze i ubezpieczyć się na wszelkie ewentualności skontaktuj się ze specjalistami marki Saunier Duval. Pomogą Ci znaleźć optymalne rozwiązanie, aby ograniczyć Twoje rachunki za ogrzewanie.
Artykuł partnera.