Gardenportal.pl

Dom i ogród

Ogrzewanie na podczerwień – dlaczego warto rozważyć tę opcję?

ogrzewanie na podczerwień

Wśród dostępnych na rynku urządzeń i systemów grzewczych warto poznać możliwości ogrzewania na podczerwień. Niemała liczba domowników decyduje się na instalację promienników podczerwieni, które mogą zagościć tylko w wybranych pomieszczeniach, ale i we wszystkich z nich.

Czym się wyróżniają promienniki podczerwieni i dlaczego warto rozważyć tę opcją ogrzewania wśród domowych wnętrz? Sprawdzamy!

Promienniki podczerwieni – na czym polega ich działanie?

W promiennikach podczerwieni kluczową rolę odgrywa promieniowanie podczerwone. Fale pochłaniane przez ściany budynku oraz wszystkie elementy się w nim znajdujące, zostają zamienione na ciepło i w tej formie oddane do wnętrz. Tym samym wszystko, co znajduje się wewnątrz, niejako zaczyna być źródłem ciepła.

Promieniowanie podczerwone jest naturalne i bezpieczne dla człowieka, wykorzystywane nawet w medycynie. W promiennikach podczerwieni odpowiada zaś za uzyskanie maksymalnego komfortu termicznego. Tak działające produkty można znaleźć na stronie https://econovli.pl/.

Energooszczędność mimo wykorzystania prądu

Do pracy promienników podczerwieni niezbędne jest podłączenie do źródła prądu. Mimo tego można liczyć na oszczędności. Promienniki przede wszystkim przez długi czas równomiernie rozprowadzają ciepło po domowych wnętrzach. Energia elektryczna jest im niezbędna tylko do momentu osiągnięcia zadanego poziomu temperatury. Rozprowadzanie ciepła odbywa się już bez jej wykorzystania.

Oszczędności wynikają z jeszcze jednej kwestii. W ten sposób uzyskane ciepło w domowych wnętrzach sprawia, że użytkownicy mają wrażenie, że w pomieszczeniach panuje wyższa temperatura niż w rzeczywistości. Można zatem ustawić o 1-2 stopnie niższą temperaturę niż poziom, jaki ma zostać docelowo uzyskany. To teoretycznie niewiele, ale w praktyce pozwala uzyskać tak mocno pożądane oszczędności.

Dowolność w aranżowaniu wnętrz

Niemałym atutem promienników podczerwieni jest możliwość ich instalacji na ścianach, ale i na sufitach. Podczas gdy klasyczne grzejniki zazwyczaj znajdują swoje miejsce pod parapetami, na ścianach, promienniki można zainstalować tam, gdzie domownikom to odpowiada. To zatem znacznie większe możliwości aranżacyjne. Tym bardziej, że panele podczerwieni mogą zostać ukryte za lustrem, obrazem czy grafiką. Obecności takich grzejników nic zatem nie zdradza!

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że promienniki podczerwieni nie nadają się do podgrzewania wody. Będą zatem stanowić kolejny system grzewczy zainstalowany w domu. Trzeba także mieć na uwadze wyższy koszt takiego rozwiązania niż w przypadku tradycyjnych produktów grzewczych.

Mimo wszystko warto przemyśleć, czy to właśnie panele grzewcze na podczerwień nie będą tym, czego szukamy i co pozwoli spełnić nasze oczekiwania. Jest to propozycja dla każdego – bezpieczna, wygodna, trwała, a także sprzyjająca utrzymaniu kondycji całego obiektu, a na dodatek najzdrowsza dla osób schorowanych, zmagających się z astmą, alergiami czy chorobami reumatycznymi.

Sprawdźmy możliwości oferowanych promienników podczerwieni i wybierzmy ogrzewanie, które jest efektywne.

Artykuł gościnny.