Gardenportal.pl

Dom i ogród

Podstawki pod doniczki na zewnątrz – jak wybrać?

doniczki

Rośliny hodowane na zewnątrz zawsze wymagają odpowiedniego przechowywania. Nie tylko sama donica odgrywa tu ważną rolę. Także podstawki pod doniczki są niezwykle istotne. Spełniają one kilka kluczowych funkcji. Ważne jest zatem, aby wiedzieć, jak je właściwie dopasować?

Jak przechowywać rośliny na zewnątrz?

Wiele osób trzyma rośliny na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Najczęściej w calach dekoracyjnych. Zwykle trzymane są one w doniczkach. Te, w zależności od wymagań i specyfiki roślin, powinny być, bądź dziurkowane, bądź zamknięte. Dzięki temu możliwa jest właściwa regulacja wody. Jeśli wykorzystuje się doniczkę z przepuszczalnym dnem, to konieczne jest zastosowanie podkładki. Jakie funkcje spełniają takie podkładki pod doniczki?

Jakie są rodzaje podkładek pod doniczki?

Podstawki pod donice można podzielić przede wszystkim ze względu na to, z jakiego są wykonane materiału. Wyróżnić można w ten sposób podkładki z tworzyw sztucznych, ceramiczne, z terakoty, drewniane oraz metalowe. Dodatkowo podkładki pod doniczki podzielić można ze względu na funkcje, jakie spełniają. Na rynku dostępne są podkładki, które magazynują wodę i takie, które są pomocne przy transporcie roślin. Szeroką ofertę takich produktów znajdziemy na stronie https://forvega.pl/pol_m_Akcesoria_podstawka-pod-doniczke-298.html. Wybór tych konkretnych zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli rośliny zawsze przechowywane są w tym samym miejscu, to dobrym wyborem będą podkładki magazynujące wodę. Jeśli jednak rośliny są często przemieszczane, to lepszym wyborem będzie ten drugi rodzaj podkładek.

Na co zwrócić uwagę wybierając podkładki pod doniczki?

Podstawki, które stać mają pod doniczkami na zewnątrz, muszą spełniać kilka istotnych warunków. Przede wszystkim takie podkładki muszą być w dużym stopniu odporne na wilgoć. Oznacza to również, że muszą się wykazywać odpornością na zmiany temperatur. W innym przypadku będą po prostu szybko niszczeć. Ważne jest także, aby były one odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jasne jest bowiem, że zarówno doniczki, jak i podkładki, które trzymane są na tarasie, balkonie czy w ogrodzie są bardziej narażone na ewentualne uszkodzenie. Nie można zapominać także o tym, że podkładka musi być dostosowana do konkretnego gatunku roślin. Niektóre potrzebują więcej wody, niektóre mniej. W tym pierwszym przypadku wybór paść musi na podkładkę dość głęboką, która będzie w stanie magazynować większe ilości wody. Dotyczy to także roślin, które ustawione są w nasłonecznionych miejscach. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o trwałości podkładki. W tym przypadku postawić można na dobrej jakości plastik.