Gardenportal.pl

Dom i ogród

Wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze i użytkowaniu markiz

Markizy

Markizy mają bardzo duże znaczenie pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym. Z jednej strony podkreślają dobry wygląd domu, z drugiej zaś – chronią przed słońcem, co ma szczególne znaczenie podczas upalnych dni. Bez wątpienia warto zdecydować się na ich zakup. O czym warto wiedzieć w kontekście ich wyboru oraz użytkowania?

Markizy – jakie są do wyboru?

Żeby wybrać dobrze, powinniśmy wiedzieć, jakie rodzaje markiz są dostępne w sprzedaży. Bardzo popularne są markizy kasetowe, wybierane bardzo często, ponieważ cechują się wieloma zaletami. Mają solidną konstrukcję oraz stylowy wygląd. Markiza kasetowa wyposażona jest w solidną aluminiową obudowę, która chroni materiału przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi. Wpływa to pozytywnie na żywotność produktu. Dostępna jest w wielu różnych kolorach, więc łatwo dopasować jej wygląd do swoich preferencji stylistycznych.

Innym rodzajem jest markiza półkasetowa, w sam raz dla osób chcących znaleźć równowagę między tym, co praktyczne, a tym, co estetyczne. Półkasetowa, bo ma częściowo osłoniętą obudowę, zabezpieczającą materiał od spodu przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami.

Materiał tkaniny – co jest dostępne?

Warto pomyśleć nad tym, jaki rodzaj markizy wybrać – kasetową lub półkasetową, pamiętając jednocześnie o innych czynnikach. Niezwykle istotny dotyczy materiału, którego użyto do stworzenia markizy. Ma on znaczenie dla trwałości i jej wyglądu. Popularny jest akryl, gdyż zapewnia dużą odporność na promieniowanie UV, a poza tym jest łatwy w czyszczeniu. Innym typem jest poliester. Choć to tańsza alternatywa niż akryl, to niestety nie zapewnia takiej samej wytrzymałości. Dostępne są też tkaniny techniczne, czyli specjalnie zaprojektowane do użytku zewnętrznego.

Użytkowanie markizy – jak o nią dbać?

Jeśli chcemy, aby markiza długo nam służyła, ciesząc swoim wyglądem, powinniśmy o nią odpowiednio dbać. Bardzo ważne, aby regularnie ją czyścić, używając do tego celu delikatnych środków czyszczących. Nie stosujmy agresywnych detergentów, bo mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Pamiętajmy jednocześnie, aby zawsze zwijać markizę, gdy nie jest używana. Unikniemy w ten sposób uszkodzeń, które mogą być na przykład spowodowane przez wiatr. Istotne jest też, aby co jakiś czas smarować mechanizmy, zapewniając tym samym płynne działanie.

Stosując się do tych zaleceń uda nam się kupić odpowiednią markizę, a później właściwie ją użytkować!

Artykuł sponsorowany.