Gardenportal.pl

Dom i ogród

5 sprzętów, które przyspieszą pracę w ogrodzie

ogrod

Praca w ogrodzie jest często jak niekończąca się historia. Zakończenie jednej pracy jest początkiem rozpoczęcia kolejnej. Dlatego konieczne jest usprawnienie procesu pielęgnacji ogrodu, zwłaszcza, że do dyspozycji jest szereg przydatnych sprzętów. Poznaj zatem zestawienie tych naszym zdaniem najbardziej potrzebnych. Już teraz zdradzimy, że wśród nich znalazły się nożyce elektryczne do żywopłotu.

Nożyce elektryczne do żywopłotu i traw ozdobnych

Formowanie roślin takich jak żywopłoty, iglaki czy byliny nie byłoby możliwe bez odpowiedniego sprzętu, który pozwala precyzyjnie wykonać zaplanowaną pracę, a nawet tworzyć ciekawe wzory i zielone rzeźby. Profesjonalne nożyce elektryczne do żywopłotu będą doskonałą inwestycją, gdy masz posadzony żywopłot i nie decydujesz się na uprawę naturalistyczną, bez przycinania. Nożyce do żywopłotu można wykorzystać również do ścinania traw ozdobnych, szczególnie tych ekspansywnych, które wymagają radykalnego cięcia, jak np. trawa pampasowa. Alternatywą dla nożyc może być również sekator do żywopłotu, który posiada wygodną rękojeść i ma bardzo podobne zastosowanie.

Łuparki do cięcia drewna

Zarówno w przedsiębiorstwach, jak i domach prywatnych często poza węglem pali się drewnem. Jego przygotowanie zabiera sporo czasu i jest obarczone ryzykiem wypadku. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zakup łuparki do cięcia drewna. Takie urządzenie dla osób palących w kominkach i piecach drewnem jest wręcz niezbędne. Alternatywą dla łuparki jest pilarka do cięcia drewna. Dzięki takim elementom prace można wykonać również w garażu lub pod innym zadaszeniem, a drewno na opał może pozostać suche.

Odkurzacz do liści – niezbędny asortyment na jesień

Kolejnym elektrycznym, akumulatorowym urządzeniem jest odkurzacz do liści. Nawet niewielki ogródek jest uciążliwy w jesiennej pielęgnacji w przypadku grabienia ręcznego i pakowaniu do worków. Zatem zamiast stosować grabie albo inne ręczne narzędzia, można wybrać sprzęt dzięki któremu liście można zbierać bezpośrednio do przezroczystego zbiorniczka, a z niego przesypywać do worka. Choć taka praca nadal nie będzie należała do najkrótszych, to z pewnością będzie znacznie krótsza niż w przypadku pracy ręcznej, a do tego przyjemniejsza. Ponieważ w ciągu sezonu i wraz z opadaniem kolejnych liści, ich dywan będzie coraz większy, to pracę tę będzie trzeba wykonać nawet kilka razy w sezonie. W związku z tym zakup odkurzacza do liści może się naprawdę opłacać. Tutaj alternatywą będzie zamiatarka, która dodatkowo zmiecie również piasek i kurz i sprawdzi się przy zakładach pracy. Odkurzacz do liści w zupełności wystarczy do przydomowego niewielkiego ogrodu.

Kosiarka elektryczna akumulatorowa lub samojezdna bądź traktorek ogrodowy

Zadbanie o odpowiednią wysokość trawy przez cały jej okres wegetacji jest niezwykle istotne. Trzeba dbać, by nie rosła wyższa niż 5-6 cm. Zatem co pewien czas trzeba ją kosić. Ostatnie koszenie przeprowadza się w okolicach połowy października. Później trawa ma już przygotować się do zimy, czyli zebrać z gleby potrzebne składniki odżywcze. Do wyboru mamy kosiarkę elektryczną lub spalinową. Jeśli chodzi o sposób prowadzenia to możemy wybrać klasyczną z uchwytem ale również samojezdną, elektryczną, która całą pracę wykona za nas. Bardzo komfortowy w użytkowaniu, szczególnie tam, gdzie do skoszenia są duże połacie trawy są traktorki ogrodowe. Dają one również możliwość wertykulacji, czyli napowietrzania terenu, dzięki któremu lepiej wchłaniają się składniki odżywcze. Świetnie nadają się do dbania o duże ogrody czy sady, a także sportowe boiska trawiaste. Tutaj można ustawić również wysokość cięcia odpowiednio ustawiając ostrza na wybranej wysokości.

Odśnieżarka elektryczna

Ostatni sprzęt, w który warto się zaopatrzyć nie tylko na potrzeby firmy, ale również domu i przydomowego ogrodu i podjazdu jest odśnieżarka elektryczna. Już nie trzeba przerzucać ton śniegu przy pomocy łopaty, kiedy trwają intensywne opady. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest usunięcie pokrywy śnieżnej, a także zapewni powierzchni bez tworzących się pod warstwą śniegu kostek lodu. Jeśli praca była wykonana w porę i nie wytworzył się lód, to nawet nie trzeba używać piasku ani soli do posypania ścieżek.

Inwestycja w odpowiedni sprzęt ogrodowy pozwoli uniknąć ciężkiej, żmudnej i monotonnej pracy. Wszystkie czynności o których bywa mowa i tak trzeba wykonać. Jednak świadomość, że posiada się takie wyposażenie sprawia, że praca ta wydaje się od razu mniej uciążliwa.