Gardenportal.pl

Dom i ogród

Biokominek – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy! 

biokominek

Marzeniem wielu osób jest posiadanie w mieszkaniu czy domu kominka, który stanowi zarówno świetną dekorację wnętrza, jak i posiada praktyczne właściwości. Nie wszędzie budowa prawdziwego kominka jest jednak możliwa, ale na szczęście z pomocą przychodzą biokominki. Rozwiązanie to cieszy się rosnącą popularnością, dlatego warto przyjrzeć się mu nieco bliżej i sprawdzić, o czym dokładnie mowa!

Wiele osób w obecnych czasach przy wyposażeniu wnętrz decyduje się na rozwiązania, które są nie tylko wygodne, ale także nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Hitem ostatnich lat są biokominki, które stały się świetną alternatywą dla tradycyjnych kominków na drewno.

Czym jest biokominek? 

Biokominek to rodzaj ekologicznego kominka, który spala paliwo etanolowe. Składa się przede wszystkim z palnika, a większość modeli nie potrzebuje komina. Specjalne biopaliwo posiada formę płynną lub żelową, która następnie spala się do pary wodnej, a więc jest całkowicie bezpieczne, ekologiczne, nie wydziela też szkodliwych substancji ani zapachu. Biokominki nie wydzielają ponadto dymu, a także nie generują popiołu, co jest bardzo wygodne i pozwala zachować czystość. Biokominek daje żywy ogień i zachwyci naszych gości, wprowadzając do pomieszczenia wyjątkową atmosferę. 

Biokominek – charakterystyka i rodzaje 

Wśród najpopularniejszych rodzajów biokominków wyróżniamy w szczególności biokominki wiszące na ścianie czy suficie, wolnostojące lub do zabudowy – zarówno z otwartym przodem, narożne, jak i zamknięte, które wymagają odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Wszystko zależy tutaj od indywidualnych potrzeb, oczekiwań, ale i możliwości. Kominki wiszące czy wolnostojące potrzebują jedynie miejsca, ale modele do zabudowy wymagają przygotowania właściwej przestrzeni, np. wnęki czy nawet stworzenia całego stelaża. Na rynku znajdziemy biokominki w różnych kolorach i wymiarach. Można używać ich zarówno w pomieszczeniach, w tym głównie w salonie, sypialni, biurze, ale też na zewnątrz, m.in. w ogrodzie, na balkonie, na przydomowym tarasie itd. 

Czy warto kupić biokominek?

Jak więc widzimy, bio kominek sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości wybudowania prawdziwego kominka, ale również w sytuacji, gdy zależy nam na zdrowym i ekologicznym rozwiązaniu. Biokominki o większej mocy są w stanie w jakimś stopniu ogrzać pomieszczenie, zapewniają więc wrażenia podobne do tych, jakich doświadczymy paląc w prawdziwym kominku. Na pytanie, czy warto kupić biokominek, każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie, ale z całą pewnością jest to bardzo wygodna opcja, która wzbogaci naszą przestrzeń. Oferta biokominków jest obecnie na tyle szeroka, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Przy okazji warto nabyć akcesoria do biokominka takie jak np. dekoracje, które imitują prawdziwe kamienie czy drewno, ale także wiele innych przydatnych rzeczy, które pomogą przy codziennym użytkowaniu biokominka.