Gardenportal.pl

Dom i ogród

Charakterystyka i zastosowanie rolet zewnętrznych

rolety zewnętrzne

Elementy dekoracyjne okna mogą spełniać wiele funkcji. Od cech czysto estetycznych, przez poprawianie komfortu mieszkańców aż po bycie dobrym systemem antywłamaniowym. Wszystkie te wymogi spełniają rolety zewnętrzne, które dopiero od niedawna spotyka się w budynkach prywatnych.

Rodzaje

Wyróżnia się 4 rodzaje rolet zewnętrznych:

  • naokienne – obudowa rolety jest wykonana z tworzywa PVC, a pokrywa rewizyjna umieszczona została z tyłu bądź dołu skrzynki rolety. Skrzynką przytwierdza się do okna a następnie razem z nim jest montowana we wnęce,
  • natynkowe – obudowa została wykonana z aluminium, natomiast pokrywa rewizyjna znajduje się z przodu skrzynki. Skrzynka jest montowana do muru lub wnęki okiennej. Decyzję o montażu tego rodzaju zasłon można podjąć w dowolnym momencie; nie jest się zobligowanym do wymiany stolarki okiennej,
  • podtynkowe – obudowę wykonuje się z aluminium, a pokrywę rewizyjną umieszcza się od przodu skrzynki rolety. Skrzynkę montuje się w specjalnie przygotowanej wnęce w nadprożu. W tej sytuacji zachodzi konieczność zewnętrznej zabudowy. Takie rozwiązania można spotkać tylko w nowoczesnym budownictwie,
  • RKS – obudowę wykonuje się głównie z ceramiki bądź poliuretanu wzmocnionego drutem zbrojeniowym. Pokrywa rewizyjna występuje z dołu skrzynki rolety, a samą skrzynkę montuje się w miejsce nadproża.

Zalety

Zainstalowane rolety zewnętrzne pełnią doskonałą funkcję zabezpieczającą. Zastosowanie tego rozwiązania utrudnia sforsowanie okna. Szczególnie przydatne są rolety z wieszakami blokującymi i silnikami elektrycznymi.

Ten element okna poprawia komfort życia. W czasie upałów ochrania przed słońcem. Rolety zewnętrze odbijają promienie słoneczne już przed szybą, przez co nie dochodzi do nadmiernego nagrzewania pomieszczeń.

Podczas złej pogody chroni przed deszczem, gradem czy wiatrem, czyli wychłodzeniem wnętrza. Dobrze zainstalowane rolety mogą poprawić izolację budynku nawet o 25%.

Rolety zainstalowane na niskich kondygnacjach budynku chronią przed spojrzeniami ciekawskich przechodniów czy sąsiadów. Zapewniają prywatność domownikom, zwiększają uczucie komfortu a także pozwalają na obniżenie poziomu hałasu przedostającego się z ruchliwej ulicy.

Sposoby sterowania

Rolety zewnętrzne mogą być sterowane na dwa sposoby:

  • ręcznie – wtedy są wyposażone w specjalną taśmę lub mechanizm korbowy,
  • za pomocą silnika elektrycznego – podnoszenie i opuszczanie odbywa się za pomocą pilota, który jest przekaźnikiem fal radiowych. Należy liczyć się z tym, że tego typu zasłony są droższe od standardowych, jednak mogą być częścią inteligentnego domu, połączonego z oświetleniem lub systemami alarmowymi.

Sprzedaż i montaż zrealizujesz za pomocą firmy Monirol z Chorzowa – https://monirol.pl/