Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak wybrać pierwszą szklarnię do ogrodu? Odpowiadamy!

szklarnie ogrodowe

Przeglądając propozycje zauważysz wiele różnych modeli szklarni ogrodowych z poliwęglanu oraz innych materiałów, różniących się między sobą nie tylko wyglądem, ale też parametrami oraz przeznaczeniem. Jeżeli z tematyką szklarni i ogrodnictwa dopiero się zapoznajesz, i nie wiesz, jaki wybór będzie najlepszy, nic się nie martw! Jesteśmy tu po to, by Ci pomóc. Oto kilka praktycznych wskazówek na początek, jaką wybrać pierwszą szklarnię do swojego ogrodu, by dokonać dobrego wyboru i nie zbankrutować.

Najważniejsza jest… konstrukcja szklarni

To konstrukcja sprawia, że dany model jest lepszy do użytku w domowych ogródkach, inny na polach uprawnych i grządkach, a jeszcze inny nadaje się do zastosowań profesjonalnych. Wszystkie solidne szklarnie poliwęglanowe znajdziesz tutaj: https://sklep.arlenteam.pl/szklarnie-z-poliweglanu

Podstawowy podział szklarni:

  • Szklarnie ogrodowe z fundamentami – to konstrukcje stacjonarne, z reguły masywne, budowane na zamówienie lub składane z prefabrykatów. Kiedyś były popularne, obecnie mamy lepsze rozwiązania przenośne, niewymagające zajmowania stałego miejsca w ogrodzie.
  • Szklarnie ogrodowe bez fundamentów – to konstrukcje mobilne, łatwe do złożenia oraz rozłożenia, i można je zamówić przez internet. Kotwiczy się je w ziemi za pomocą specjalnych elementów konstrukcyjnych, a w razie potrzeby można taką szklarnię przenieść w inne miejsce – co zresztą jest zalecane co kilka sezonów, by gleba mogła odpocząć.
  • Szklarnie ogrodowe z profili z ocynkowanego metalu lub aluminium – to bardzo wytrzymałe konstrukcje, odporne na warunki atmosferyczne, zwłaszcza porywiste wiatry oraz na obciążenia śniegiem. Metalowe profile polecane są do szklarni stojących przez cały rok. Warto wybierać takie, które są ze stali nierdzewnej, są ocynkowane lub wykonane z aluminium, gdyż wymagają mniej uwagi konserwatorskiej. Przykładem jest nasza szklarnia Strzałka.
  • Szklarnie ogrodowe z plastikowych rurek pvc – lżejsze od metalowych, idealne tam, gdzie szklarnia jest przenoszona oraz składana poza sezonem, świetna do tzw. tuneli foliowych. Szklarnie ogrodowe z pvc dobrze nadają się na początek. Są jednak wrażliwe na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne.
  • Szklarnie ogrodowe z poliwęglanu – najrozsądniejszy wybór dla początkujących amatorów ogrodnictwa. Poliwęglan jest materiałem o niezwykłych właściwościach, przepuszcza 90% światła, ale blokuje szkodliwe promieniowanie UV. Nie skupia promieni przez co wnętrze tak mocno się nie nagrzewa i łatwiej można kontrolować warunki panujące wewnątrz. Poliwęglan jest też odporny na obciążenia i uszkodzenia, a wzmocnione konstrukcje wytrzymują spore obłożenie śniegiem.
  • Szklarnie ogrodowe foliowe – polecane są głównie do upraw warzyw gruntowych, zwłaszcza ogórków, pomidorów itd. Najprostsza forma to po prostu plastikowa rama z przymocowaną folią, ale istnieją też dużo bardziej złożone konstrukcje. Jest to dobra propozycja dla początkującego ogrodnika.
  • Szklarnie ogrodowe szklane – to tzw. wyższa szkoła jazdy. Przeznaczone są głównie do stacjonarnych konstrukcji, których nie trzeba składać po sezonie; raczej do upraw wymagających gorących warunków klimatycznych. Szkło charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami i ładnym wyglądem, więc jeżeli szukasz szklarni dekoracyjnej, która będzie np. połączona z altanką, to może być właściwy wybór.  Taka mała szklarnia ogrodowa z drewnianą ramą i szklanymi szybami będzie pięknie prezentowała się w  przydomowym ogrodzie.

Szklarnia – cena nie jest najważniejsza

Powiedzmy sobie jasno: cena szklarni odgrywa rolę drugorzędną – nie można jej ignorować, ale jednocześnie nie powinna być wyznacznikiem jakości. Najlepiej porównywać stosunek jakości i możliwości do ceny i kierować się własnymi potrzebami. 

Ceny szklarni ogrodowych są różne, podstawowe modele można kupić już za kilkaset złotych, segment typowych szklarni z poliwęglanu to koszt kilku tysięcy złotych, a profesjonalne modele z możliwością rozbudowy o dodatkowe akcesoria to jeszcze wyższy wydatek.

Dobry wybór to Twój wybór

Arlen Team jest dystrybutorem szklarni ogrodowych producenta Volya na teren Polski. W naszej ofercie znajdują się takie topowe bestsellery jak szklarnia Strzałka czy Optima – wzmocnione stalowymi linami, czy Trioszka, Betta i Eko charakteryzujące się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Mamy też małe szklarnie poliwęglanowe Dwuszka i Lotos nadające się do wąskich ogródków przydomowych.

Jaką szklarnię wybrać do ogrodu lub na działkę? O tym musisz zdecydować samodzielnie kierując się swoimi potrzebami i możliwościami. Zawsze jednak możesz liczyć na fachową pomoc naszego działu obsługi klienta. Poznaj ofertę i skontaktuj się w celu złożenia zamówienia lub uzyskania pomocy.

Pozdrawiamy.

Arlen Team sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 81 lok. 7.10, 02-001 Warszawa
https://sklep.arlenteam.pl/