Gardenportal.pl

Dom i ogród

Co daje automatyka budynkowa?

automatyka budynkowa

Czym jest automatyka? To rozbudowana sieć inteligentnych urządzeń dla budynków, w tym domów jednorodzinnych. Sieć ta składa się z wielu podzespołów oraz czujników, które pozwalają na zdalne zarządzanie pracą urządzeń elektronicznych w domu i poza nim. Ale to nie wszystko. Co daje automatyka budynkowa? Dzięki niej możesz przede wszystkim poprawić funkcjonalność swojego mieszkania. O pozostałych korzyściach dowiesz się z poniższego materiału.

Automatyka dla budynku – jakie rozwiązania oferuje?

Automatyka to zbiór przemyślanych urządzeń, które mogą znaleźć się w Twoim mieszkaniu. Projekt instalacji zawiera moduły oraz urządzenia, które wchodzą w skład systemu inteligentnego budynku (smart home). Pamiętaj jednak, aby dobrze przemyśleć swój wybór, bo jest ich naprawdę wiele.

Podstawowymi rozwiązaniami, które mogą znaleźć się w Twojej przestrzeni domowej, są:

  • inteligentne oświetlenie – sprawdza się także w przestrzeniach zewnętrznych, np. na tarasie;
  • inteligentne rolety, zasłony i żaluzje (system przesłon okiennych);
  • inteligentny system grzewczy;
  • wentylacja i klimatyzacja;
  • inteligentny system bezpieczeństwa, w tym system przeciwpożarowy;
  • system multiroom (moduły audio i wideo);
  • system inteligentnych furtek i bram.

Ważną kwestią, o której musisz pamiętać, jest wygląd automatyki. Będzie się on różnić w zależności od przeznaczenia budynku. Oznacza to, że inaczej będzie prezentować się automatyka dla budynków mieszkalnych, a inaczej dla budynków przemysłowych. Zatem jeżeli chcesz wdrożyć automatykę, np. do budynku swojego biura, postaw na współpracę z profesjonalną firmą. Udzieli Ci ona wsparcia przy wyborze właściwego systemu.

Wiele z powyższych urządzeń może działać w formie harmonogramów bądź scen. Przykład: Oświetlenie możesz zintegrować np. z roletami i żaluzjami, aby aktywowały się zgodnie z Twoimi zaleceniami (np. o poranku, czy zmierzchu). Obsługa systemu jest niezwykle prosta i nie wymaga większych umiejętności. Wystarczy, że masz stały dostęp do sieci WiFi i posiadasz smartfona z dedykowaną aplikacją. Dzięki temu możesz sterować poszczególnymi funkcjami swojego domu, bez wstawania z łóżka, czy będąc na urlopie poza miastem.

Automatyka budynkowa – wygoda i bezpieczeństwo

Jakie korzyści może przynieść Ci inwestycja w budynek inteligentny? System smart home to przede wszystkim wygoda. Wiele czynności w swoim mieszkaniu możesz zautomatyzować, dzięki czemu zaoszczędzisz swój czas. Doskonałym przykładem są, chociażby automatyczne przesłony okienne. Nie musisz podchodzić do okna, by rozsunąć rolety, czy zasłony – system smart zrobi to za Ciebie.

Automatyka budynkowa to także większe bezpieczeństwo. Zamontowane w różnych częściach budynku czujniki, wykrywają każdy ruch i wysyłają dane do aplikacji na Twoim smartfonie. Możesz mieć zatem pełen obraz z kamer oraz dźwięk z mieszkania pod Twoją nieobecność. System powiadomi Cię o zagrożeniu, zanim spowoduje ono większe straty. Pamiętaj jednak, że jego prawidłowe działanie zależy od właściwej konfiguracji. Dlatego, jeżeli nie wiesz, od czego zacząć lub które rozwiązania wdrożyć jako pierwsze, skonsultuj się z wybraną firmą usługową. Specjaliści pomogą Ci zbudować taki system, który sprosta Twoim wszystkim wymaganiom i oczekiwaniom.