Gardenportal.pl

Dom i ogród

Dlaczego warto skorzystać z usług projektanta ogrodów?

usługi projektanta ogrodów

Projektując ogród samodzielnie, często dajemy ponieść się fantazji. Dobieramy rośliny przypadkowo, nie zwracając większej uwagi na warunki, jakich wymagają do prawidłowego rozwoju. W konsekwencji nasadzenia, które miały prezentować się efektownie, okazują się całkowitym niewypałem. Nie myślimy również o tym, że projektowanie ogrodu i jego założenie to jedynie początek – później ogród wymaga wielu bieżących zabiegów pielęgnacyjnych i odpowiedniego przygotowania na nadchodzące sezony, w tym zwłaszcza na mroźną zimową aurę. Warto więc zakładać ogród po patronatem kogoś, kto faktycznie zna się na roślinach. W jaki sposób pomoże nam projektant ogrodów?

Projekt ogrodu musi być przemyślany

Oczywiście warto posiadać własny plan na strukturę i estetykę ogrodu, który będzie w końcu naszą prywatną przydomową, zieloną przestrzenią. Dobrze jest wiedzieć, jakie rośliny nam się podobają i co chcemy oglądać na co dzień, wyglądając przez okno lub wracając do domu. Ogród nie powinien być jednak dziełem przypadku. Wybierając roślinność do planowanych nasadzeń, należy kierować się wieloma czynnikami, w tym przede wszystkim rodzajem i jakością gleby, dostępnością światła czy ukształtowaniem terenu. Kwiatów, drzew i krzewów nie dobiera się wyłącznie w oparciu o ich wygląd. Należy wziąć pod uwagę wymagania każdej rośliny, jej żywotność, sposoby pielęgnacji. Może okazać się bowiem, że wybrane gatunki są zbyt wymagające, aby gospodarz był w stanie poradzić sobie z późniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

usługi ogrodnicze Poznań

Jak pomoże nam projektant ogrodów?

Projektant ogrodów to ktoś, kto posiada odpowiednią wiedzę, umiejętności i doświadczenie, aby zaplanować nasadzenia ogrodu w sposób, który zapewni tej przestrzeni atrakcyjny wygląd niezależnie od pory roku. Firma specjalizująca się w zakładaniu ogrodów w profesjonalny sposób zajmie się każdym etapem zagospodarowywania terenu wokół domu. Weźmie pod uwagę warunki glebowe i nasłonecznienie, co pozwoli jej dobrać roślinność tak, aby zagwarantowane zostały najlepsze warunki dla jej prawidłowego wzrostu. Projektanci we współpracy z gospodarzem wypracują kompromis pomiędzy tym, co jest w stanie rosnąć na danym terenie, a co jego właściciel chciałby tam oglądać. Dzięki nim cała aranżacja będzie spójna i łatwa w utrzymaniu. Na tym nie kończy się jednak pomoc projektantów, bowiem ich zadaniem jest także poinstruować gospodarza w zakresie potrzeb i technik pielęgnacji sadzonej roślinności. Specjaliści podpowiadają, co ile podlewać, kiedy przycinać, jak przesadzać czy też jak zabezpieczać rośliny przed zimą. Dostarczą także informacji na temat ewentualnego ryzyka związanego z zasadzeniem gatunków, które mają właściwości trujące – co niezwykle ważne dla właścicieli zwierząt domowych i rodziców małych dzieci.

Kompleksowa opieka nad ogrodami

Osoby zapracowane, nie posiadające odpowiedniej ilości czasu, wiedzy czy umiejętności nie muszą rezygnować z posiadania pięknego, zadbanego ogrodu. Mogą zlecić opiekę nad nim profesjonalnej firmie, która zajmie się przestrzenią wokół domu na każdym etapie: od planowania, aż po przygotowania do sezonu zimowego czy wiosenne porządki. Pielęgnacja ogrodów to także ich nawadnianie, przycinanie czy nawet usuwanie niektórych nasadzeń. Opieka nad roślinami jest zatem procesem skomplikowanym, który tak naprawdę nigdy się nie kończy. Jeśli na którymkolwiek etapie poddamy się i zrezygnujemy z koniecznych zabiegów, możemy doprowadzić do dewastacji ogrodu, dlatego nie będąc w stanie kompleksowo zatroszczyć się o swoje rośliny, warto powierzyć to zadanie innym – doświadczonym, dysponującym odpowiednim wykształceniem i urządzeniami profesjonalistom, którzy mają na swoim koncie wiele udanych inwestycji. Warto pamiętać przy tym, że większość firm tego typu działa lokalnie, dlatego przed wyborem konkretnego usługodawcy najlepiej jest zapoznać się z opiniami poprzednich klientów. Można nawet osobiście udać się na miejsce jednej z realizacji, aby obejrzeć efekty pracy specjalistów, które znajdziemy w swoim otoczeniu.