Funkcjonalność vs. ekonomia. Co należy wiedzieć, wybierając podgrzewacz do wody?
Planujesz remont łazienki bądź kuchni? Możliwe, że stoisz przed wyborem, jakie optymalne rozwiązanie zastosować do podgrzewania wody w Twoim domu lub mieszkaniu. Jeżeli nie posiadasz specjalistycznej wiedzy, dobór urządzenia może stać się nie lada wyzwaniem. Z niniejszego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając podgrzewacz wody.
Zasilanie
W zależności od tego, czy posiadasz instalację gazową w mieszkaniu, możesz zdecydować się na gazowy podgrzewacz wody. Jednakże to rozwiązanie staje się coraz mniej popularne – ludzie rezygnują z urządzeń zasilanych gazem w domach ze względu na bezpieczeństwo. Gaz cieszy się złą sławą ze względu na ryzyko zatrucia organizmu tlenkiem węgla, czyli czadem. Jednakże ze względów ekonomicznych, gazowe paliwo może być mniej kosztowne niż prąd. Ponadto gaz jest niemal zawsze dostępny i rzadko zdarzają się przerwy w jego dostawie do mieszkań. W przypadku sieci elektrycznej awarie zdarzają się znacznie częściej, a gdy to nastąpi, możemy być odcięci od ciepłej wody na jakiś czas. Elektryczny podgrzewacz wody to bardziej nowoczesne rozwiązanie, a odpowiednio dobrane urządzenie wcale nie musi być drogie w utrzymaniu.
Analiza potrzeb
Wybierając pojemność i parametry urządzenia, musisz zadać sobie kilka istotnych pytań. Liczba osób zamieszkujących nieruchomość jest jedną z kluczowych kwestii, mających wpływ na wybór pojemności. Więcej użytkowników, to większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę, w szczególności wieczorem, kiedy każdy po kolei chce zażyć kąpieli. Wtedy też istotny jest czas podgrzewania wody. Również ilość punktów poboru wody ma znaczenie dla zastosowania optymalnego rozwiązania.
Punkty poboru wody
Mówiąc o punktach poboru wody, mamy na myśli pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia sanitarne jak zlewy, umywalki, prysznice etc. Najprościej mówiąc, ile nasza nieruchomość liczy bądź będzie liczyć kuchni i łazienek. W przypadku większych domów jednorodzinnych kuchnia jest przeważnie jedna, ale łazienki znajdują się na każdym piętrze. Tutaj przesłanki ekonomiczne podpowiadają, że najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie bojlera, który podgrzewa i magazynuje wodę użytkową. Bojler to jednak urządzenie o znacznych gabarytach i wymaga dodatkowych instalacji. To rozwiązanie jest korzystne w przypadku gdy w domu przez cały dzień przebywają użytkownicy, np. starsza osoba czy mama mająca pod opieką dzieci.
Podgrzewacz przepływowy
Przepływowy podgrzewacz wody to urządzenie, które podgrzewa ciecz na bieżąco. Zaczyna on pracę i pobiera energię dopiero w momencie, kiedy użytkownik odkręca kran. To rozwiązanie ma jedną zasadniczą wadę. Woda, która leci początkowo z kranu, jest zimna. Tym samym trudniej jest wyregulować optymalną temperaturę wody. To dobre rozwiązanie np. do kawalerek bądź kameralnych domków letniskowych, gdzie użytkownik większość czasu spędza poza miejscem zamieszkania lub pobytu.
Co wybrać?
Czynników, które ostatecznie mają wpływ na dobór optymalnego rozwiązania, jest więcej. Jednym z kluczowych, są po prostu przyzwyczajenia użytkowników i zwyczaje związane z wykorzystywaniem wody, zamiłowania do długich kąpieli bądź szybkiego prysznica. Obecność zmywarki, bądź jej brak, również ma wpływ na to, jak korzystamy z wody w kuchni.