Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak samodzielnie wykonać meble ogrodowe od A do Z?

meble ogrodowe

Wiele osób lubi majsterkowanie i nic w tym dziwnego, w końcu daje sporą satysfakcję, a jeśli przy tym można samodzielnie wykonać meble od A do Z, to jeszcze lepiej. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak możecie stworzyć meble ogrodowe. Ten pomysł zrealizujecie bez znaczącego obciążenia domowego budżetu.

Na jaki komplet mebli się zdecydować? Projekt ma znaczenie

Na samym początku musicie wybrać materiał, z jakiego stworzycie meble ogrodowe, a także projekt. Oczywiście warto je wykonać z najłatwiej dostępnych, ale i łatwych w obróbce materiałów takich jak deski lub palety. W dalszej części spróbujemy Wam podpowiedzieć, które rozwiązanie będzie lepsze. Tymczasem warto zastanowić się, z czego powinny składać się meble ogrodowe. Na pewno potrzebny będzie duży stolik, a także ustawione obok niego dwie ławy albo mniejszy stolik i narożnik lub dwa fotele. Tutaj musicie zdecydować czy chcecie mieć komplet bardziej reprezentacyjny czy taki, który sprawdzi się w czasie grillowania czy garden party i przeznaczony jest dla większej ilości osób. Oczywiście musicie jeszcze wziąć pod uwagę powierzchnię użytkową, jaką macie do dyspozycji.

Co wybrać – meble z palet czy z desek?

W gruncie rzeczy wszystko zależy od tego, do jakich rodzajów macie dostęp, a także jaki jest Wasz budżet. Palety można często zakupić znacznie taniej niż deski. Ponadto mają już zbitą konstrukcję, więc łatwiej wykonać z nich stolik czy fotel. Jeżeli chcecie wykonać meble ogrodowe, to musicie też wziąć pod uwagę dostępne narzędzia i to, czy chcecie zajmować się szczegółową obróbką drewna. Możecie jeśli chodzi o deski kupić już takie heblowane i przycięte na odpowiednie długości czy o odpowiedniej grubości. Oczywiście w tym przypadku zwiększy się koszt wykonania mebli. Można zatem pokusić się o deski, które wymagają oszlifowania przy użyciu papieru ściernego. Należy nadmienić, że meble z palet też wymagają nieco przygotowawczej pracy, bo jednak tutaj też bez szlifowania się nie obejdzie. Jednak meble z palet przygotujecie szybciej i jeśli to jest ważne kryterium, to właśnie na takie postawcie.

meble ogrodowe

Jak wykonać meble ogrodowe z palet?

Na początek zgromadź potrzebne materiały. Oczywiście będą to palety i tu wystarczy 9 do wykonania dwóch foteli ogrodowych i stolika. Palety można potraktować jako całe moduły do tworzenia mebli i tu jest ich przewaga nad deskami. Warto wiedzieć, że standardowe palety EURO mają wymiary 120×80, ale można znaleźć też modele o innych wymiarach. Na pewno należy zaopatrzyć się w śruby i wkręty do drewna. Przydadzą się również kleje do drewna. Warto również zaopatrzyć się w narzędzia takie jak szlifierka kątowa, wkrętarka i wyrzynarka do drewna. Pierwszym etapem jest oczyszczenie szlifierką palet, czyli wygładzenie ich powierzchni i pozbycie się drzazg. Oczywiście po użyciu szlifierki powierzchnię palety trzeba odkurzyć z pyłu i kurzu. Wtedy moduły palet można pokryć lakierobejcą do drewna, bo wtedy każdy zakamarek zostanie zabezpieczony. Wykonanie stolika jest najprostsze, bo wystarczy przykręcić jedną paletę na drugą. Można też dokleić nóżki z kawałków drewna i tu sprawdzą się kleje do drewna. Aby wykonać równy blat stolika wystarczy z innej palety odbić kilka desek i przymocować tak, by stworzyć jednolitą powierzchnię. Fotele z palet można wykonać poprzez skręcenie ze sobą 3 lub 5 palet. Dwie ustawione poziomo będą siedziskiem, a jedna pionowa oparciem. Z 5 palet stworzysz konstrukcję fotela z podłokietnikami. W tym przypadku także sprawdzi się przyklejenie czy też przybicie nóżek z drewnianych klocków.

Malowanie i zabezpieczanie, czyli trwałe meble ogrodowe na lata

Jeżeli palety nie zostały zaimpregnowane przed połączeniem, to koniecznie po skręceniu mebli trzeba je zabezpieczyć lakierobejcą do drewna. Wydobywa ona rysunek słoi i sęków. Zatem zapewnia dekoracyjny efekt. Oczywiście można również wybrać farbę z impregnatem i pomalować meble ogrodowe drewniane na wybrany kolor. Nie musi być to wcale brąz i można pokusić się o kolorowe meble. Warto jeszcze przygotować miękkie siedziska na fotele. Wystarczy dokładnie zmierzyć siedzisko, uszyć poszewki albo kupić gotowe w tym rozmiarze i wypełnić miękką watą czy innym wypełnieniem.