Gardenportal.pl

Dom i ogród

Hortensja ogrodowa (hydrangea) – uprawa i pielęgnacja hortensji

ogród z hortensjami

Hortensje to popularne krzewy, którym kwitną kolorowe kwiaty przez lato aż do jesieni. Zazwyczaj kwitną w odcieniach błękitu, fioletu i różu, z pewnymi wyjątkami w kolorze białym, zielonym lub czerwonym. Większość krzewów hortensji jest łatwa w uprawie w strefach 3-9 i preferuje półcień.

INFORMACJE O HORTENSJI

Hortensje to popularne krzewy kwitnące latem, które są łatwe w uprawie i pielęgnacji. 

Strefy:

Odmiany hortensji są odpowiednie dla stref 3-9.

Wysokość:

Dojrzały rozmiar hortensji różni się w zależności od odmiany. Niektóre są małe, podczas gdy inne mogą osiągnąć wysokość 4 metrów i szerokość 4 metrów.

hortensja w doniczce

Ekspozycja:

Większość roślin hortensji kwitnie najlepiej w częściowym cieniu, ale niektóre tolerują pełny cień lub pełne słońce. Ilość hortensji słonecznych może występować w zależności od lokalizacji – na obszarach na północy mogą one potrzebować więcej słońca, podczas gdy dalej na południe wolą zaledwie kilka godzin porannego słońca.

Czas kwitnienia:

Hortensje zazwyczaj kwitną latem, niektóre kwitną wcześniej w sezonie, a niektóre później (a jeśli masz szczęście, nawet na jesieni).

Kolor kwiatów:

Większość kwitnie w odcieniach niebieskiego, fioletowego lub różowego, ale są też białe, zielone, a nawet czerwone odmiany. Wiele hortensji tworzy jeden kolor, a następnie zmienia kolory w miarę starzenia się. Dodatkowo, kolor kwiatów niektórych hortensji (głównie odmiany bigleaf lub hortensji górskiej) można modyfikować tak, aby był bardziej niebieski, różowy lub fioletowy w zależności od składu gleby i poziomu pH gleby.

Rodzaje hortensji:

Istnieje sześć głównych typów hortensji:

 • Bigleaf lub francuska hortensja ( Hydrangea macrophylla )
 • Hortensja Oakleaf ( Hortensja Quercifolia )
 • Hortensja wspinaczkowa ( hortensja petiolaris )
 • Hortensja wiechowata ( Hydrangea paniculata )
 • Hortensja gładka ( Hortensja arborescens )
 • Hortensja górska ( Hydrangea serrata )

Ponadto do wyboru jest wiele różnych cech: krzewy o standardowych rozmiarach, mniejsze odmiany karłowate lub wyższe formy drzewiaste. Możesz również wybrać jeden z czterech różnych kształtów kwiatów: lacecap, wiecha, głowica mophead lub śnieżka. Istnieją również rodzaje kwitnące na starym drewnie, rodzaje, które kwitną na nowym drewnie, oraz rodzaje, które kwitną na obu, często określane jako „burzące się” lub „powtarzające się” hortensje.

różowe hortensje

UPRAWA HORTENSJI

Uprawa hortensji z powodzeniem zaczyna się od procesu sadzenia. Chodzi o czas, lokalizację i zdrową glebę.

Kiedy sadzić hortensje:

Hortensje zakupione w kontenerach powinny być sadzone wiosną lub jesienią. Upewnij się, że podczas sadzenia hortensji nie ma zagrożenia mrozem.

Gdzie sadzić hortensje:

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak znaleźć odpowiednie miejsce do sadzenia hortensji.

 • Ogólnie rzecz biorąc, najlepszą lokalizacją dla hortensji jest miejsce w twoim ogrodzie, które otrzymuje poranne słońce i popołudniowy cień. Jeśli mieszkasz dalej na północ, hortensje będą tolerować więcej słońca (być może nawet pełne słońce przez cały dzień).
 • Przy wyborze miejsca do sadzenia pamiętaj o dojrzałej wielkości hortensji – daj roślinie dużo miejsca do wzrostu.
 • Wybierz obszar swojego ogrodu, który ma doskonały drenaż. W razie potrzeby zmień glebę kompostem.
 • Nie sadzić hortensji pod drzewem – konkurencja korzeni i brak światła słonecznego zapobiegną ich rozkwitowi.
 • Unikaj sadzenia hortensji na odsłoniętych obszarach, gdzie porywiste wiatry mogłyby pęknąć łodygi.

Jak sadzić hortensje

Jak sadzić hortensje:

Aby zdrowo rozsadzić swoją hortensję, wymień glebę na taką do 15% materii organicznej i uniwersalnego nawozu o powolnym uwalnianiu (użyj połowy zalecanej dawki). Hortensje ogrodowe wyrosną nieco wyższe od sadzonek. Otwór do sadzenia powinien być 2-3 razy szerszy niż bryła korzeniowa, aby dać korzeniom dużo miejsca na ekspansję. Jeśli korzenie wydają się być związane, poluzuj je delikatnie przed sadzeniem. Zakończyć zasypywanie zmienioną glebą, a następnie dobrze zalać wodą. Jeśli sadzisz grupę hortensji, umieść je w odległości co najmniej 1 metra (więcej, jeśli są to większe odmiany).

niebieskie hortensje w ogrodzie

Sadzenie hortensji w doniczkach:

Sadząc hortensję w doniczce, używaj raczej workowanej mieszanki doniczkowej niż gleby ogrodowej. Wymieszaj nawóz o powolnym uwalnianiu i pamiętaj, aby zostawić od 3 do 5 centymetrów między szczytem gleby a brzegiem doniczki do podlewania. Upewnij się, że używany garnek ma otwory drenażowe i jest wystarczająco duży, aby hortensja mogła się rozwijać.

PIELĘGNACJA HORTENSJI

Jeśli poczekasz do wiosny, aby przyciąć hortensje mophead ( Hydrangea macrophylla ), uważaj, aby nie usunąć nowych pąków, które się tworzą.

Przycinanie hortensji:

Wiele hortensji nie wymaga większego przycinania. Większość potrzebuje tylko tyle, by utrzymać je w czystości, usuwając stare kwiaty i martwe łodygi, poprawiając strukturę lub kształt krzewu lub otwierając go, aby wpuścić słońce i powietrze.

Rozmiar główki kwiatowej może być związany z przycinaniem. Przy bardziej agresywnym przycinaniu pędy będą bardziej energiczne, a główki kwiatów będą większe. Mniej agresywne czy przycinanie końcówek może skutkować mniejszymi, ale liczniejszymi główkami kwiatów.

Jak i kiedy przycinać zależy od rodzaju rosnącej hortensji. Musisz zdecydować, czy twoja roślina kwitnie na starym drewnie, nowym drewnie, czy na obu, zanim przystąpisz do przycinania.

Gleba:

Wszystkie hortensje lubią dobrze przepuszczalną glebę bogatą w materię organiczną. Skład gleby może wpływać na kolor kwiatów H. macrophylla i H. serrata. Inne odmiany tolerują zakres zasadowości gleby.

Poprawki:

Mulcz z materiałem organicznym rocznie. Opcją jest także powolny nawóz 10-10-10 z dokładnym podlewaniem przed i po nałożeniu.

Podlewanie hortensji:

Hortensje lubią być wilgotne, ale nie mokre. Nie pozwól im wyschnąć. Hortensje kontenerowe mogą wymagać codziennego podlewania. Dodaj ściółkę, aby utrzymać wilgotność gleby.

Choroby i szkodniki:

Hortensje na ogół nie są dotknięte poważnymi chorobami lub problemami z owadami; jednak wiele gatunków może być podatnych na niektóre zarazy pączkowe, więdnięcie bakteryjne, plamistość liści lub pleśń. Miej oko na mszyce i roztocza, i pozbywaj się ich w razie potrzeby. Japońskie chrząszcze mogą być problemem na hortensjach dębowych.

pejzaż z hortensji

Dlaczego moja hortensja nie kwitnie?

Istnieje kilka powodów, dla których twoja hortensja może nie kwitnąć zgodnie z oczekiwaniami. Ten problem jest najbardziej rozpowszechniony w przypadku typów kwitnących na starym drewnie lub w ubiegłym roku. Po pierwsze, możesz przyciąć w niewłaściwym czasie i przypadkowo usunąć łodygi, które wytworzyłyby kwiaty. Po drugie, pąki kwiatowe mogły zostać uszkodzone przez silny mróz. Niektórzy ogrodnicy przykrywają swoje hortensje podczas zimnych okresów, jeśli uważają, że może to być jakiekolwiek zagrożenie. Wreszcie, brak kwiatów może być spowodowany zbyt dużą ilością cienia lub nadmiernym nawożeniem.

HORTENSJE I PEJZAŻ

Hortensje mogą odgrywać wiele ról w ogrodzie, od żywopłotów i ekranów po rośliny w pojemnikach. 

 • Biało kwitnące odmiany tworzą iluzję śniegu w lecie.
 • Miksuj różowo-niebieskie typy z podobnymi kolorami floksów ogrodowych ( odmiana Phlox paniculata ) i lilii, aby uzyskać wizualną projekcję cukierkowych kolorów.
 • Niebieskie odmiany wyglądają jak szafiry na szarej ścianie lub ustawione obok łupkowego patio.
 • Hortensje Bigleaf to imponujące rośliny pojemnikowe.
 • Hortensje wiechy można utrzymywać jako duże „drzewa” w dużych doniczkach. Pamiętaj, że hortensje w pojemnikach będą wymagały dodatkowego podlewania. Dowiedz się, jak uprawiać drzewo hortensji .
 • Hortensje Oakleaf są najśmielsze i mają najostrzejszą teksturę, nadając wizualną siłę brzegom krzewów i nasadzeniom ogrodów.

KWIATOWY WZÓR Z HORTENSJI

 • Nie musisz być ekspertem od aranżacji kwiatów – nawet jedna łodyga hortensji może być bukietem.
 • Aby cieszyć się dłużej hortensjami, można wysuszyć główki kwiatów.