Jak myć drewniany parkiet, aby jak najdłużej zachować jej lśniący wygląd?
Drewniana podłoga jest niezwykle dekoracyjna, trwała i praktyczna. Zadbana odmienia wnętrze i służy użytkownikom przez wiele lat. Parkiet to jedno z popularniejszych rozwiązań, które sprawdzą się w mieszkaniach, domach, firmach i instytucjach publicznych. Podłoga ta jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, może być położona na instalacji ogrzewania podłogowego. Dowiedz się, jak ją pielęgnować!
Jak dbać o parkiet drewniany?
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne odkurzanie podłogi. To bardzo ważne z uwagi na fakt, iż piasek i drobne zanieczyszczenia, wnoszone na obuwiu mogą trwale zarysować klepki. Padające na podłogę światło będzie je uwidaczniać, z czasem mogą one stanowić drogę dla wilgoci, która negatywnie wpływa na stan desek. Odkurzanie zapobiega wdeptywaniu piachu i drobnych kamieni, pozwala pozbyć się kurzu i innych zanieczyszczeń. Stosowana w tym celu szczotka powinna mieć gumowe kółka, które skutecznie zapobiegają rysowaniu podłogi.
Ważnym zabiegiem jest systematyczne mycie podłogi. Klepki lakierowane lub parkiet drewniany olejowany od Parkiety Pętlak są dobrze zabezpieczone przed wilgocią, jednak nie oznacza to, że są całkowicie odporne na duże ilości wody. Należy unikać sytuacji, gdy podłoga będzie narażona na wilgoć. Do jej pielęgnacji warto wykorzystać specjalne mopy do parkietów lub specjalne zestawy, które składają się z mopa oraz wyciskarki. Dzięki nim mycie parkietu będzie proste, a zarazem bezpieczne dla desek. Warto również wietrzyć pomieszczenia, to może bowiem zapobiec wypaczeniu desek.
Co jest jeszcze ważne podczas dbania o parkiet z drewna?
Parkiet z drewna litego i deski warstwowej wymaga działań, które zapobiegną uszkodzeniom lakieru lub warstwy oleju. Ewentualne plamy należy usuwać niezwłocznie, by nie zasychały na powierzchni drewna. Stosuje się do tego miękką szmatkę, gąbkę bez warstwy ściernej lub ręczniki papierowe.
Do czyszczenia parkietu należy stosować odpowiednie kosmetyki. Płyny uniwersalne i detergenty do mycia naczyń nie są dobrym rozwiązaniem. Właściwe kosmetyki nabłyszczają podłogę, odżywiają ją oraz chronią przed zarysowaniami oraz szkodliwym działaniem wody. Co ważne, utrudniają również osadzanie się zanieczyszczeń. Absolutnie wykluczone są ścierki ścierne i żrące, które mogą uszkodzić klepki.
Lakierowane parkiety Pętlak można myć mopem parowym, który czyści i jednocześnie usuwa niekorzystne mikroorganizmy. Należy się jednak upewnić, że urządzenie to nadaje się do podłóg drewnianych i jest wyposażone w odpowiedni tryb wyrzutu pary. Zwykle informacja taka znajduje się w opisie produktu. Takie czyszczenie nie wymaga stosowania środków czystości, jest niezwykle skuteczne. Trzeba jednak wiedzieć, jaki rodzaj drewna został wykorzystany do położenia podłogi i jak zostało ono zabezpieczone.
Należy pamiętać, że w przypadku parkietu olejowanego i woskowanego, lepiej unikać tego rozwiązania. Może ono przynieść wiele szkód, gdyż oleje i wosk źle znoszą działanie wysokiej temperatury oraz wody. Para wodna mogłaby rozpuścić woskowaną nawierzchnię i uszkodzić warstwę olejową.