Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak ochłodzić mieszkanie w trakcie upałów?

chłodzenie mieszkania

Otworzyć okno w środku lata czy nie? To pytanie zadajemy sobie każdego roku! Upały potrafią być naprawdę nieznośne, a czasami wręcz nie do zniesienia. Aby komfortowo przetrwać nadchodzące wakacje, postanowiliśmy przygotować dla was krótki poradnik. Jak ochłodzić mieszkanie w trakcie upałów? Zobaczcie sami!

Upał w mieszkaniu – co możesz zrobić?

Wysokie temperatury potrafią być dokuczliwe. Doskonale o tym wiemy! W zależności od położenia okien próba ochłodzenia mieszkania może być mniejszym bądź większym wyzwaniem. Okna wychodzące na zachód i południe to zmora wielu domowników. W walce ze zbyt wysoką temperaturą mogą pomóc różnorakie urządzenia oraz sprawdzone przez nas sposoby. Duchota panująca wewnątrz niekiedy sprawia, iż spędzanie czasu w nagrzanym już pomieszczeniu jest wręcz niemożliwe, zwłaszcza gdy temperatura w środku jest zbliżona wartości na zewnątrz. Przedstawiamy wam kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą wam ochłodzić mieszkanie i przetrwać najgorsze upały. Jesteście ciekawi, co dla was mamy? Koniecznie zostańcie z nami!

Klimatyzacja – dlaczego warto?

Nie moglibyśmy nie rozpocząć naszego poradnika od wspomnienia o klimatyzacji. Jest to sprawdzone, a zarazem najskuteczniejsze rozwiązanie. I choć jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzacja była montowana wyłącznie w biurach, zakładach pracy czy miejscach publicznych, dziś chętnie sięgamy po nią na użytek własny… Rozwiązanie to szybko przyniesie ulgę. Jest jednak stosunkowo kosztowne. Czeka was nie tylko zakup odpowiedniego klimatyzatora, lecz także koszty związane z eksploatacją urządzenia oraz jego przeglądem. Przy wyborze klimatyzatora zwróćmy również uwagę na poziom hałasu urządzenia. Zbyt głośny klimatyzator będzie rozpraszał nie tylko domowników, a także sąsiadów.

Gdzie możesz kupić wysokiej jakości klimatyzator? Wrocławska firma Chłodniej – http://chlodniej.com.pl/ – działa na polskim rynku już od kilku lat, dostarczając klientom kompleksowe rozwiązania klimatyzacyjne dla domów, mieszkań, biur oraz obiektów wielkopowierzchniowych. Jeżeli stoisz przed wyzwaniem, jakim jest instalacja klimatyzacji – koniecznie zapoznaj się z ofertą!

Przenośny wiatrak

Tani, a jaki praktyczny! Wiatrak oczywiście nie zapewni efektu takiego jak klimatyzacja… Stanowi jednak dość popularne rozwiązanie, które jest ciche i skuteczne. Niemniej jednak na dłuższą metę wiatrak może nie wyeliminować problemów, z jakimi mierzymy się w trakcie upałów. Sprawdzi się doskonale w przypadku pomieszczeń stosunkowo rzadko używanych.

Zasuń rolety

Najlepsze rozwiązania są tuż pod nosem! Masz zamontowane rolety? Skorzystaj z nich i ochroń się przed nadmiernym słońcem. Walka z upałem nie należy do najłatwiejszych. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż przeciwdziałać! Jeżeli prognoza pogody nie zapowiada się pozytywnie, zasuń rolety nieco wcześniej. Nie uchroni cię to całkowicie przed upałem, pozwoli natomiast delikatnie zminimalizować nieprzyjemne skutki wysokiej temperatury.

Wietrzenie mieszkania

Intensywne wietrzenie mieszkania to klucz do sukcesu! Nie mamy oczywiście na myśli wietrzenia pomieszczeń w trakcie dnia. Gdy upały dają się we znaki, w pomieszczeniach bez dostępu do świeżego powietrza robi się po prostu duszno i nieprzyjemnie. O ile masz taką możliwość, wietrz mieszkanie, jeszcze zanim położysz się do łóżka. Najlepiej robić to w nocy lub nad ranem.

Lubisz rośliny? Świetnie się składa!

Bez względu na to czy mieszkasz w bloku, czy w domku jednorodzinnym, rozważ zasadzenie dużej ilości roślin. Drzewka czy kwiaty będą przynajmniej częściowo odbijać promienie słoneczne!

W łazience…

Prysznic na ochłodę w upalny dzień? Czemu nie? No właśnie… i tu pojawia się haczyk! Decydując się na kąpiel czy prysznic, zwróć uwagę na temperaturę wody. Im cieplejsza woda, tym gorzej! Unosząca się para wodna zamieni łazienkę w saunę.

Folia okienna przeciwsłoneczna

Skuteczne rozwiązania lubimy najbardziej! Folia okienna przeciwsłoneczna może zostać zamontowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dlaczego warto w nią zainwestować? Otóż naklejona na szybę folia przeciwsłoneczna ma za zadanie zredukować ilość ciepła wpadającego do okna. Folii na pierwszy rzut oka nie widać, a wy w końcu odetchniecie!

Organizacja dnia

Ogromne znaczenia ma to, jak zorganizujesz sobie dzień! Mowa tutaj głównie o kwestii przygotowywania posiłków. Korzystanie z piekarnika w upalny dzień nie jest najlepszym rozwiązaniem. Długie gotowanie przyniesie efekt odwrotny od pożądanego. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia! Tradycyjne żarówki działają niczym małe grzejniki. Jeżeli jest to możliwe, ogranicz korzystanie ze sprzętów kuchennych, a oświetlenie pozostaw włączone tam, gdzie to konieczne. Stosując się do kilku prostych sposobów, nie tylko uchronisz się przed nadmiernym upałem, lecz także zadbasz o wysoki poziom komfortu!