Gardenportal.pl

Dom i ogród

Ogrzewanie nowoczesnego domu

ogrzewanie

Budując nowoczesny dom od podstaw, należy dobrze przemyśleć kwestię ogrzewania. W dzisiejszych czasach, kiedy stawia się na ekologię i odnawialne źródła energii, nie ma sensu inwestować w piece opalane węglem.  Potrzebujesz innowacyjnych rozwiązań, które nie będą zanieczyszczać środowiska, a przy tym oszczędzą twój czas i pieniądze. Zobacz zatem, jak ogrzać nowoczesny dom.

Promiennik podczerwieni

To nowoczesne rozwiązanie sprawdza się do ogrzania wielkopowierzchniowych budynków, jaki i małych mieszkań. Promienniki podczerwieni są alternatywą dla popularnych emitujących dwutlenek węgla do otoczenia. Do spełnienia swojej funkcji potrzebują energii elektrycznej. Panele podczerwone mają estetyczny wygląd, dlatego nie zaburzą aranżacji pomieszczenia. Ich działanie polega na nadawaniu optymalnej temperatury ludziom, ścianom czy meblom. Promienniki podczerwieni nie nagrzewają powietrza, dlatego nie trzeba się martwić, że będzie ono uciekało na zewnątrz. Jeżeli interesujesz się wprowadzeniem takiego rozwiązania grzewczego w swoim domu, zobacz ofertę sklepu https://ogrzej.com.pl/category/panele-przemyslowe-ogrzewanie-wielkometrazowe, tutaj z pewnością dobierzesz najlepszą opcję dla twojego mieszkania.

Kocioł kondensacyjny

To nowoczesny i energooszczędny sposób na ogrzanie całego domu. Wykorzystują mniej paliwa do stworzenia takiej samej ilości ciepła, jak w przypadku tradycyjnych kotłów. Są też bardziej wydajne, ponieważ schładzają spaliny i skraplają zawartą w nich parę wodną. Nie ulatuje ona do komina, lecz ponownie ogrzewa wodę kotłową, przez co jest wykorzystana ponownie. Nowoczesne modele posiadają funkcję rozpoznawania używanego paliwa i dostosowania do niego trybu spalania. Wybiegając w przyszłość, to pozytywna cecha, która sprawdzi się, gdy źródłem ciepła powszechnie stanie się biomasa.

Pompa ciepła

Ta metoda na ogrzanie nowoczesnego domu jest w pełni ekologiczna oraz nie wymaga od nas dużego wysiłku, żeby zaczęła spełniać swoją funkcję. Nie potrzebujesz osobnego pomieszczenia na składowanie paliwa oraz specjalnej kotłowni. Pompy ciepła pobierają energię z otoczenia naturalnego, na przykład z wody, gruntu czy powietrza. Aby źródła naturalne mogły przyczynić się do ogrzania twojego domu, pompa musi mieć dostęp do energii elektrycznej, która jest czynnikiem napędowym. Powietrze rozchodzi się po całym budynku, dając domownikom uczucie ciepła. Pompy te sprawdzą się również latem, ponieważ będą działały, podobnie jak klimatyzator.

Mata kapilarna

Maty grzewcze można układać na podłodze, ścianach, a nawet na suficie. Z każdego miejsca ogrzeją pomieszczenie, nie rzucając się przy tym w oczy. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób, którzy cenią stylowy efekt wizualny pomieszczenia. Mata ukryta pod tynkiem nie popsuje wystroju wnętrza, natomiast będzie emitowała ciepło. Działanie mat kapilarnych nie jest skomplikowane, opiera się na przepływie wody o odpowiedniej temperaturze przez cienkie rurki. Są wydajne, ponieważ można stosować je przez cały rok, zimą będą szybko ogrzewać powierzchnię mieszkania, a latem obniżą temperaturę w upalne dni.

Panele solarne i fotowoltaiczne

Panele umieszczane na dachach budynków albo te wolnostojące służą do pochłaniania promieni słonecznych i zmieniania ich w energię elektryczną pod wpływem różnych czynników. Stosuje się je głównie do ogrzewania wody, jednak mogą być też pomocne jako dodatkowe źródło ciepła. Kolektory słoneczne nie będą produktywne przez cały rok, ponieważ w zimie promienie słoneczne są zbyt słabe, żeby pozyskać energię. Natomiast panele fotowoltaiczne pracują nawet wtedy, kiedy temperatura jest niska, ale można zauważyć mniejsze działanie w tym okresie. W połączeniu z innymi ekologicznymi źródłami ciepła mogą dać pozytywne skutki podczas ogrzewania nowoczesnego domu. W starym budownictwie okażą się nieopłacalne, ze względu na zużycie się dachu, który nie utrzyma konstrukcji albo niedocieplone ściany, przez które będzie uciekało ciepłe powietrze.

Nowe domy potrzebują nowych sposobów ogrzewania. Decyzję o wyborze źródła ciepła trzeba podjąć na wczesnym etapie prac budowlanych, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Ten artykuł dostarczył ci informacji o innowacyjnych i ekologicznych urządzeniach grzewczych, które niedługo staną się powszechnie stosowane.