Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak odpowiednio zadbać o materac?

Jak dbać o materac

              Eksperci snu zgodnie uznają, że optymalny czas wymiany materaca to siedem lat. Jeżeli materac jest wysokiej jakości i odpowiednio dobrany faktycznie może służyć nam przez lata. Jednak czy to oznacza, że wystarczy po prostu kupić materac, ułożyć na łóżku i gotowe. Otóż nie do końca. Aby materac nie stracił swoich właściwości, należy go odpowiednio użytkować. Ma to również ogromne znaczenie higieniczne, bowiem materac ma kontakt z naszym ciałem a podczas snu wytwarza się ciepło i wilgoć, co sprzyja namnażaniu się bakterii i roztoczy. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak właściwie korzystać z materaca, aby przez najbliższe lata nasz sen był długi i zdrowy.

Jak właściwie użytkować materac?

            Ważne jest regularne wietrzenie. Wentylacja materaca usprawnia usuwanie wilgoci, co zapobiega namnażaniu się mikroorganizmów i grzybów. Aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza, warto wybrać stelaż odpowiedni dla danego modelu materaca. Niektórzy decydują się na korzystanie z materaca bezpośrednio na podłodze, jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Prawie całkowicie uniemożliwia to przepływ powietrza, co może być szkodliwe dla naszego zdrowia i żywotności materaca. Odpowiednio dobrany stelaż, o wystarczająco szerokich przestrzeniach pomiędzy szczebelkami zagwarantuje nam wygodne podparcie przy jednoczesnym swobodnym przepływie świeżego powietrza.

              Dodatkowo stelaż może być ciekawym elementem wystroju sypialni oraz dawać różne możliwości wypoczynku, także w ciągu dnia. Na rynku dostępne są automatycznie regulowane stelaże, które pozwalają na szybką zmianę ułożenia materaca i wybranie wygodniej pozycji, na przykład podczas lektury ulubionej książki. Wejdź na salonsnu.pl/24-stelaze-tempur i zobacz dostępne stelaże.

Obracanie dla zróżnicowania nacisku      

            Aby zapewnić jak najdłuższą żywotność materaca, oprócz regularnego wietrzenia ważne jest też jego obracanie. Stałe leżenie w łóżku i spanie na jednej stronie nie służy dobrze wypełnieniu materaca. W miejscach bardziej eksploatowanych tworzywo zaczyna szybciej mięknąć i ostatecznie może się odkształcać. Materac należy regularnie obracać, najlepiej co trzy miesiące. Warto robić to wieczorem, przed pójściem spać. Lepiej nie robić tego rano, ponieważ materac przez całą noc został podgrzany i przed odwróceniem go rozgrzaną stroną do dołu należy pozwolić mu się przewietrzyć. Takie działanie zapobiegnie odkształceniu się materaca i zniweluje efekt zapadania się w jednym miejscu.

Czyszczenie

              Dla zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa należy także regularnie odkurzać materac oraz dokładnie prać pościel, w tym pokrowiec lub ochraniacz na materac. Pokrowiec jest znacznie łatwiejszy do prania niż sam materac. Dlatego już na etapie wyboru materaca, trzeba wziąć pod uwagę jakość pokrowca i możliwość jego prania. Świetne pod tym względem są materace z kolekcji Tempur Original, z którymi można zapoznać się na stronie salonsnu.pl/15-kolekcja-original. Pokrowce tych materacy można łatwo zdjąć i wyprać w pralce, nawet w temperaturze 60 stopni, co zapewni idealną higienę i doskonałe poczucie świeżości.

Jeśli nie masz zdejmowanego pokrowca na materac, usuń brud lekko zwilżoną szmatką z łagodnym detergentem. Pokrowiec czyść tylko na powierzchni, unikając przemoczenia tkaniny i przedostania się wody do materaca. Następnie pozwól materacowi dokładnie wyschnąć. Najlepiej przewietrzyć i wpuścić świeże powietrze przez co najmniej godzinę.

              Jak każda rzecz materac również z czasem utraci swoje właściwości. Aby jak najdłużej cieszyć się jego wygodą, warto stosować się do wyżej wymienionych zasad. Wtedy zakup materaca będzie inwestycją na lata.

Zapraszmy na https://www.youtube.com/komfortsnu

artykuł sponsorowany.