Gardenportal.pl

Dom i ogród

​Jak oświetlić taras? 4 uniwersalne porady

​Jak oświetlić taras

Wypoczynek na tarasie w ciepłe letnie wieczory to czysta przyjemność. Aby w pełni skorzystać z tarasu po zmroku, nie zapomnij o dobrej aranżacji oświetlenia. Chodzi nie tylko o to, aby lampy tarasowe pasowały do całego wystroju. Równie ważne jest to, aby były one funkcjonalne i zapewniały odpowiedni poziom oświetlenia. Sprawdźmy więc, jakie lampy wybrać i jak je rozmieścić? Podpowiadamy.

​Oświetlenie tarasu – pomyśl o nim na etapie projektowania

O tym, gdzie umieścić lampy na tarasie pomyśl już na etapie projektowania tej przestrzeni? Dlaczego? Chodzi oczywiście o odpowiednie rozplanowanie niezbędnej do działania lamp instalacji elektrycznej. Dzięki planowaniu na tym etapie, unikniesz problemów przy montażu lamp później.

Najlepiej przewidzieć zarówno ogólne oświetlenie tarasu rozproszone, jak i mocniejsze punkty światła w kluczowych strefach. Warto też pamiętać o wygodnych strefowych włącznikach i żarówkach LED. Kilka godzin projektowania na starcie zaoszczędzi sporo nerwów przy montażu.

Oprócz punktów, w których zainstalujesz lampy warto zadbać także o zewnętrzne gniazdko. W przyszłości na pewno przyda się do podłączenia dodatkowej lampy stojącej, narzędzi ogrodowych czy nawet ładowarki do telefonu.

​Lampy tarasowe ścienne i wpuszczane – jak je wykorzystać?

Podstawą oświetlenia tarasu są najczęściej lampy montowane na ścianach, czyli kinkiety tarasowe. Dają one najcześciej rozproszone światło i delikatnie podkreślają elewację i ściany tarasu. Na rynku znajdziesz także kinkiet tarasowe w postaci reflektorków z regulowanym kątem padania światła. Dużą zaletą kinkietów tarasowych jest szeroka gama dostępnych wzorów i modeli. Bez większych problemów znajdziesz zarówno lampy na taras w stylu nowoczesnym, jak i modele zaprojektowane z myślą o tradycyjnych aranżacjach. Kinkiety to idealne rozwiązanie na tarasie niezadaszonym, na którym nie masz możliwości wykorzystania lamp wiszących lub sufitowych.

Urządzasz dom lub mieszkanie? Zobacz także: Jak wybrać klamki do drzwi?

Alternatywą dla kinkietów ściennych są także tak zwane lampy wpuszczane. Chodzi tu oprawy montowane w ścianie, podbitce dachowe czy nawet podłodze tarasu. Lampy wpuszczane dają bardziej minimalistyczny efekt. Minusem jest jednak bardziej skomplikowany montaż, do którego powinieneś się odpowiednio przygotować już na etapie konstrukcji tarasu i elewacji.

kinkiety zewnętrzne na taras.jpg

​Lampy wiszące na tarasie – na taras zadaszony

Jeśli taras posiada zadaszenie, optymalnym rozwiązaniem jest lampa wisząca lub sufitowa. Standardowym rozwiązaniem jest umieszczenie jej bezpośrednio nad stołem na tarasie lub w jego centralnym punkcie. Podobnie jak w przypadku kinkietów ściennych do wyboru masz modele inspirowane naprawdę różnymi architektonicznymi trendami.

Rewelacyjnie prezentują się także wiszące wiszące lampy tarasowe kule, zwłaszcza w grupach na wspólnym przewodzie. Można zastosować kilka takich linii świetlnych na różnych wysokościach. Efekt gwarantowany! Na takie lampy zdecyduj się jednak w przypadku dosyć wysokiego zadaszonego tarasu.

lampa wisząca na taras.jpg

​Lampa solarna – kiedy sprawdzi się taki model?

Co zrobić w sytuacji, gdy na tarasie nie ma instalacji elektrycznej i nie masz możliwości jej rozbudowy? W takim przypadku do dyspozycji masz tarasowe lampy solarne. Lampy solarne zbierają energię ze słońca w ciągu dnia, więc nie wymagają podłączenia do prądu. Włączają się automatycznie po zmroku lub po wykryciu ruchu. To wygodne i ekologiczne rozwiązanie w wielu przypadkach. Pamiętaj jednak, że moc takiej lampy jest w większości przypadków znacznie mniejsza niż klasycznych modeli podłączanych do instalacji. Alternatywą dla lamp solarnych są także niewielkie girlandy LED zasilane bateriami. Pełnią one jednak raczej rolę dekoracyjną niż typowo użytkową.

Dobrze zaplanowane oświetlenie to podstawa odpowiedniej funkcjonalności tarasu. Wybierz funkcjonalne i energooszczędne lampy LED, podziel oświetlenie na strefy i pamiętaj o odpowiednim oświetleniu kluczowych punktów (wejście na taras, stół). Kilka godzin planowania na początku zaoszczędzi Ci późniejszych problemów przy montażu i korzystaniu z tarasu.

Artykuł partnerski.