Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak powstają drzewka szczepione na pniu?

drzewka szczepione na pniu

Nie każda osoba może sobie pozwolić na zaaranżowanie dużego ogrodu, a co za tym idzie, nie sprawdzą się tam sadzonki wymagające zasadzenia w ziemi. Doskonała alternatywa dla małych przestrzeni, a oprócz tego dla zwolenników szybkich rozwiązań to rośliny szczepione na pniu. Zastanawiasz się, jak one powstają i co warto o nich wiedzieć? Jesteś we właściwym miejscu!

Czy każdy może pozwolić sobie na drzewka szczepione na pniu?

Ogromną zaletą tego typu sadzonek jest możliwość posadzenia ich w zasadzie w dowolnym miejscu – wymagają jedynie odpowiedniej podstawy, czyli sztywno osadzonego w ziemi słupa. Nie trzeba zatem dbać o jakość gleby i jej odczyn, ponieważ roślina nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Poza tym tego typu rozwiązanie sprawdzi się w przypadku małych przestrzeni, ponieważ korony drzew szczepionych nie rozrastają się tak, jak naturalne. Przyjmują też częściej równiejszy, bardziej pożądany kształt. Ogrodnicy doceniają tę metodę także za duplikowanie najbardziej pożądanych cech danej rośliny zamiast losowego zdania się na jej stan po zakwitnięciu.

W jaki sposób powstają rośliny szczepione na pniu?

Do zaszczepienia danego gatunku potrzeba pnia podobnego gatunku. Powinien on być odporny na warunki atmosferyczne i nie może sprawiać trudności w uprawie. Zakupione sadzonki umieszcza się na owej podstawce, a następnie przytwierdza się je do niej za pomocą specjalnej taśmy. Tak zaszczepiona roślina rozwija się na pniu, tworząc później wrażenie jedności z podstawą. Jest przy tym łatwiejsza w pielęgnacji, a do tego można w prostszy sposób kontrolować jej wzrost.

Jakie gatunki nadają się na drzewka szczepione na pniu?

Właściwie każdy gatunek roślin da się zaszczepić na odpowiedniej podstawie. Niektóre gatunki jednak szczególnie dobrze spełniają funkcję drzewek ozdobnych szczepionych na pniu. Wiele osób docenia niektóre odmiany iglaków, na przykład jałowców, cyprysów, a nawet świerków, modrzewi i jodeł. Popularnością cieszą się również klony, buki i wierzby. Bardzo ciekawy efekt daje zaszczepienie na pniu tzw. wierzby płaczącej. Tworzy ona wówczas efektowny parasol. Drzewka owocowe na pniu spotyka się równie często – szczególnie jabłonki, wiśnie i śliwy.

Jak pielęgnować drzewka ozdobne szczepione na pniu?

Pielęgnacja drzewek w odmianie na pniu nie różni się szczególnie od tych sadzonych tradycyjnie w ziemi. Szczególnie istotne jest regularne przycinanie. Pozwala ono roślinie nie tylko lepiej owocować, lecz także ogranicza jej zbyt duży rozrost. Należy też na bieżąco skracać ewentualne odrosty, czyli odnogi pojawiające się w niepożądanych miejscach. Zabierają one jedynie przestrzeń reszcie sadzonki i dlatego trzeba je usuwać. W zimniejsze miesiące warto ponadto ochronić miejsce szczepienia przed chłodem, osłaniając je na przykład odpowiednią folią.

Drzewka do szczepienia na pniu to świetny sposób na aranżację wielu przestrzeni, także tych, na których nie można zainwestować w duże rośliny. Na wszystkodlaogrodu.pl znajdziesz szeroki wybór sadzonek gotowych do zasadzenia w każdym miejscu!

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://wszystkodlaogrodu.pl/kategoria-produktu/szczepione/