Gardenportal.pl

Dom i ogród

Wielkogabarytowe maszyny stolarskie: gilotyna do blach. Czy warto ją kupić i kiedy się przyda?

maszyny stolarskie

Dużą popularnością w procesie wycinania elementów z blachy cieszy się urządzenie zwane gilotyną. Ze względu na swoją różnorodność, znajduje zastosowanie w zarówno dużych, jak i małych zakładach. O tym, czym dokładnie jest owe urządzenie i czy warto je kupić, można dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Gilotyna do blach – co warto o niej wiedzieć?

Gilotyna do blach, zwana inaczej nożycami gilotynowymi, to urządzenie zbudowane z noży nachylonych do siebie pod niewielkim kątem. Układ ten pozwala na proste i długie cięcie materiału. Odbywa się ono stopniowo w trzech fazach. Pierwszą jest faza sprężysto-plastyczna, trzecią – płynięcia i trzecią: zerwania. W przebiegu całego procesu cięcia wytworzony zostaje stan naprężenia w materiale, co daje efekt jego pęknięcia.

Gilotyny różnią się od siebie wielkością, mocą i siłą oraz miejscem ich przeznaczenia. Ręczne nożyce gilotynowe, sprawdzające się przy cięciu blachy o małej grubości i stosunkowo krótkiej długości, wykorzystywane są głównie w małych warsztatach. Natomiast mechaniczne, do cięcia materiału o grubości do 8 mm i długości do 3000 mm, są używane w dużych zakładach.

Zadaniem gilotyny jest cięcie blachy na wymiar, a linie cięcia powinny być równe i gładkie, bez zniekształceń ciętego materiału. Efekt precyzyjnego cięcia dają gilotyny pneumatyczne. Krawędzie przecinanych arkuszy nie wymagają dodatkowych poprawek, są idealnie wyszlifowane, bez skręceń i zadziorów.

maszyna stolarska

Gilotyna do cięcia blachy – zalety

Gilotyna do cięcia blachy jest precyzyjnym, profesjonalnym urządzeniem, charakteryzującym się dużą stabilnością. Cały proces cięcia odbywa się w tej samej pozycji, co zapewnia i komfort pracy operatora. Zaletą gilotyny jest możliwość prostego i długiego cięcia na stosunkowo dużych arkuszach blachy, wykonanych z różnego rodzaju metali, jak stal, aluminium, mosiądz czy miedź. Elementy wycinane są precyzyjnie i szybko, co pozwala na zminimalizowanie kosztów produkcji. Możliwość cięcia w różnego rodzaju kształty przynosi wymierne korzyści, umożliwia bowiem wykorzystanie materiałów uzyskanych z odpadów poprodukcyjnych.

Kiedy używamy gilotyny do blach?

Gilotyna jest podstawowym urządzeniem do cięcia arkuszy blach, wykorzystywanym bardzo szeroko przede wszystkim w przemyśle metalurgicznym. Pozwala w prosty, szybki sposób na obróbkę wszystkich rodzajów blachy. Wielkogabarytowe maszyny stolarskie można najczęściej znaleźć w dużych zakładach i przedsiębiorstwach, ale znajdą zastosowanie również w niewielkich warsztatach.

Zakup gilotyny do blach będzie opłacalną inwestycją w każdym zakładzie, zajmującym się obróbką blach i metali. Jest to urządzenie zaawansowane technologicznie, energooszczędne, trwałe i proste w obsłudze.