Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak wybrać odpowiednią donicę na kwiaty?

donice

Zanim wybierze się doniczkę, która będzie pasowała do koncepcji wnętrza, należy upewnić się, że jednocześnie umożliwia ona dalszy prawidłowy wzrost rośliny. Zadbane kwiaty potrafią ożywić każde pomieszczenie, dlatego warto zatroszczyć się o to, by wszystkie związane z nimi aspekty były przemyślane i ułatwiały im prawidłowe rozwijanie się. Jak odpowiednio wybrać doniczkę i na co należy zwracać uwagę?

Rozmiar musi być prawidłowo dopasowany:

Dopasowanie rozmiaru doniczki do potrzeb rośliny może stanowić wyzwanie. Należy pamiętać o tym, że odpowiednia ilość miejsca na korzenie to nie wszystko, ponieważ w doniczce powinna zmieścić się również taka ilość ziemi, by roślina mogła wchłonąć z niej wystarczającą ilość wody oraz składników mineralnych. Z kolei zbyt dużo miejsca może powodować zastanie się wody, co w konsekwencji może nawet doprowadzić do procesów gnilnych w korzeniach. Może to też skutkować tym, że dojdzie do nadmiernego rozbudowania systemu korzeniowego, kosztem wypuszczania nowych pędów. Dlatego podczas wyboru rozmiaru doniczki trzeba w pierwszej kolejności zastanowić się nad tempem wzrostu oraz charakterystyką kwiatów, które się w niej znajdą.

Co daje system nawadniający?

System nawadniający może być ogromnym udogodnieniem dla osób, które nie są systematyczne w podlewaniu swoich kwiatów oraz dla tych, którzy mają ogromną ich kolekcję. Jeżeli jest on zintegrowany z doniczką, to pozwala na gromadzenie wody na jej dnie. Dzięki takiemu zapasowi można rzadziej podlewać rośliny, ponieważ zmagazynowana woda przedostaje się do doniczki i zostaje wykorzystana w odpowiednim czasie. Jest to też zabezpieczenie przed przelaniem, ponieważ korzenie wchłaniają wodę według swojego zapotrzebowania, a reszta zostaje zebrana na dnie. Na rynku można znaleźć donice Balconera, które zostały wyposażone w system nawadniający ułatwiające pielęgnację oraz zapewniające ochronę roślinom.

Jakie donice wybrać na zewnątrz?

Kwiaty na tarasie, czy balkonie niezmiennie od lat cieszą się popularnością. Trzeba jednak pamiętać o tym, że donice, w których się znajdują muszą być odpowiednio przygotowane na radzenie sobie ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Z tego względu podczas wyboru należy brać pod uwagę materiał, z którego są one wykonane, jego specyfikę i wytrzymałość. Donice Balconera są odporne na różnorodne załamania pogodowe – mogą wytrzymać mróz do -30 stopni C, opady śniegu i deszczu oraz promieniowanie UV. Co więcej, nie ulegają pękaniu czy złamaniom, dlatego jest to dobra inwestycja na lata.