Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak wyhodować Wisterię (glicynię) w doniczce

wisteria winorośl pnącze

Sadząc glicynie w zamkniętej donicy, możesz hodować i trenować te piękne kwitnące winorośle bez robienia trwałego śladu na ziemi lub stłoczenia pobliskich roślin za pomocą tego, co zwykle można nazwać inwazyjną winoroślą. Najlepiej znane jako pokrowce roślinne, które oferują cień i zainteresowanie wizualne wokół altan lub pergoli, glicynia doniczkowa doskonale nadaje się do małych pomieszczeń, wypożyczalni, przestrzeni miejskich lub ogólnego wyglądu dekoracyjnego.

Podczas gdy ta roślina przedstawiona w tym samouczku jest świeżo posadzona, kiedy jest już w pełni dojrzała, łodyga podstawy glicynii będzie nadal gęstnieć i wyrastać, gdy zostanie wyszkolona w piękną okrywę roślinną. (Kontynuuj sprawdzanie – opublikujemy więcej zdjęć śledzących wzrost tej rośliny).

Etap pierwszy: pierwszy zasadzony!

Wisteria w doniczce

Etap drugi: rośnie!

Wisteria rośnie w doniczce

Etap trzeci: Trening wzrostu

Dodaliśmy nadstawkę do ogrodzenia z tworzywa sztucznego (wykonaną z malowanej na czarno rury PVC), aby pomóc w rozwoju.

Wisteria rośnie w doniczce

Najlepiej sadzone w sezonie wiosennym lub jesiennym, rośliny glicynii rozwijają się w pełni do częściowego słońca, z najlepszym sukcesem wśród stref twardości 4–9 . Po zasadzeniu w odpowiednich warunkach Wisteria będzie rosła szybko jako roślina wijąca, niektóre osiągają wzrost do paru metrów w ciągu roku i kwitną wiosną. Można ją wyhodować w donicy, wyszkolonej do kształtowania krzewu lub starannie przyciętego do wersji bonsai rośliny.

Rzeczy, których potrzebujesz

  • Doniczka
  • Wiertło i bit 1/8 cala (opcjonalnie)
  • Skały drenażowe
  • Ziemia doniczkowa
  • Sadzonka Wisterii*
  • Słup bambusowy, krata do donicy lub haczyki do roślin

* Powszechną praktyką jest sadzenie glicynii z rozmnażanej żywej rośliny starterowej. Przy uprawie z nasion może trwać od 10 do 15 lat, aby winorośl mogła wyprodukować zakwity w porównaniu z 3 latami, gdy używa się żywego startera. Poszukaj roślin startowych w lokalnej szkółce lub znajdź je online.

Zakład na żywo glicynia

Krok 1

Aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca na sadzenie i nowy wzrost, wybierz donicę o głębokości większej niż kulka korzeniowa rośliny startowej i szerokości od 3 do 4 razy szerszej. Jeśli donica nie ma drenażu, odwróć ją i wywierć 5 otworów w podstawie za pomocą wiertła, aby utworzyć otwory drenażowe.

Jak wywiercić otwory drenażowe w sadzarce

Krok 2

Odwróć donicę z powrotem i wypełnij kilku centymetrową warstwą skał odwadniających. Dzięki temu cały system zapewni lepszy drenaż wody, co pomoże w utrzymaniu zdrowego wzrostu roślin.

Skała drenażowa do roślin doniczkowych

Krok 3

Rozpocznij nakładanie warstw z ziemi doniczkowej, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca, aby utworzyć otwór dla rośliny startowej. Umieść roślinę w otworze tak głębokim jak bryła korzeniowa, a następnie wypełnij pozostałą donicę, aby pokryła się ziemią.

Sadzenie winorośli rozrusznika glicynii w doniczkowym pojemniku

Krok 4

Umieść sadzarkę w obszarze, który znajduje się w pełnym słońcu i podlej donicę , aby zamoczyć roślinę i glebę.

Aby móc ją formować, rozpocznij szkolenie winorośli, mocując do podłoża w doniczkowej roślinie lub hakach wzdłuż obszaru ściany, gdy roślina jest młoda.

Pielęgnacja Wisterii

Po zasadzeniu i wykazaniu oznak nowego wzrostu, glicynia jest niezwykle tolerancyjna na warunki glebowe i atmosferyczne. Podczas gdy regularne podlewanie, dostęp do światła słonecznego i niższa ekspozycja na zimno są najlepszymi praktykami, rzeczywistość jest taka, że ​​ta roślina winorośli może rosnąć raczej agresywnie przy minimalnej staranności – więc pozostawanie świadomym sezonowego przycinania pomoże utrzymać inwazyjną naturę w zatoce i pięknie wyszkolonych roślin w pełnym rozkwicie.

Jak uprawiać winorośle wisteria

Winorośl będzie zachwycać nowym wzrostem z rozrzuconymi liśćmi i kwiatem w pięknych purpurowych pęczkach, przypominających klastry winogron. Po kwitnieniu, glicynia wytworzy podłużne, aksamitne strąki nasion, które zwisają i obramowują pokrycie roślin.

Dodaj komentarz