Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak uprawiać cukinię pionowo

cukinia pionowa uprawa

Jeśli brakuje Ci miejsca w ogrodzie, uprawa cukinii w pionie to mądra alternatywa. Cukinia cieszy się reputacją rozrastającej się rośliny, która szybko rośnie i zabiera sporo miejsca. Uprawiając ją pionowo, można zaoszczędzić znaczną przestrzeń, a także łatwiej zbierać owoce. Ogrodnicy balkonowi, cieszcie się!

Cukinia roślina rośnie pionowo w pojemniku

Rzeczy, których potrzebujesz

  • Duży pojemnik na rośliny (50 litrów lub więcej)
  • Ziemia doniczkowa
  • Nasiona cukinii
  • Drewniane słupki ogrodowe lub kratka pomidorowa
  • Sznurek
  • Skały lub kamyki
  • Kartonowe pudełko na jajka (opcjonalnie)
Pionowe cukinia roślin w pojemniku beczki whisky

Krok 1

Rośliny cukinii uwielbiają ciepłą pogodę, więc zacznij sadzenie nasion w pomieszczeniu, aby uniknąć ich zniszczenia. Wypełnij pusty kartonowy karton jaj ziemią doniczkową i zasiej ziarno w każdym kubku. Podlewaj dokładnie i umieść w słonecznym miejscu w pomieszczeniu. Pamiętaj, aby codziennie podlewać nasiona, aby utrzymać wilgotność gleby. W ciągu kilku tygodni nasiona cukinii wyrosną na sadzonki.

Sadzenie nasion cukinii w pustym opakowaniu jaj

Krok 2

Przed przesadzeniem sadzonek na zewnątrz, należy je utwardzić – jest to stopniowe wprowadzanie na zewnątrz. Po minięciu ostatniej szansy na przymrozek, rozpocznij od umieszczenia sadzonek w miejscu na zewnątrz, w którym przez kilka godzin przez cztery do czterech dni zachodzi pośrednie światło słoneczne. Piątego i szóstego dnia umieść je w bezpośrednim świetle słonecznym na kilka godzin. Do siódmego dnia twoje sadzonki powinny być w stanie wytrzymać pełne słońce.

Utwardzanie sadzonek cukinii

Krok 3

Umieść około 5-7 centymetrów skał lub kamyków na dnie dużego pojemnika roślinnego. Będziesz musiałwybrać pojemnik o pojemności co najmniej 50 litrów, taki jak połowa beczki do whisky. Skały tworzą lepszy drenaż dla gleby.

Wypełnienie dna pojemnika beczkowego kamieniami

Krok 4

Napełnij pojemnik ziemią doniczkową. Upewnij się, że używasz płodnej mieszanki przeznaczonej do ogrodnictwa doniczkowego.

Wypełnienie sadzarki beczkowej ziemią doniczkową

Krok 5

Rozetnij kubki sadzonek na kartonie z jajami i posadź jedną sadzonkę bezpośrednio w glebie. Nie ma potrzeby wyjmowania opakowania z jajami, ponieważ ulega biodegradacji. Dokładnie podlej i umieść pojemnik w miejscu, które jest pełne słońca.

Wskazówka: Możesz spróbować sadzenia dwóch lub trzech sadzonek, aby zwiększyć szanse na sukces rośliny, ale gdy zaczną rosnąć, musisz ograniczyć ją do jednej sadzonki na doniczkę.

Rozcinanie kubków rozsadowych na kartonie z jajami
Sadzenie sadzonki cukinii w sadzarce beczkowej

Krok 6

Wbij trzy wysokie drewniane kołki w ziemię wokół krawędzi doniczki i zawiąż je razem sznurkiem. Jeśli chcesz, możesz również użyć kratki używanej do uprawy pomidorów.

Łączenie trzech drewnianych palików w celu utworzenia klatki
Wiązanie palików drewnianych razem

Krok 7

Gdy roślina cukinii zacznie się rozwijać, co kilka dni przywiązuj łodygi do palików, gdy rośnie. Pamiętaj, aby najpierw podnieść liście i zawiązać łodygi wokół podstawy, a następnie środkowe. I nie przywiązuj zbyt mocno łodyg do patyków.

Wiązanie łodyg cukinii do drewnianych kołków

Kontynuuj ten proces co kilka dni przez cały sezon wegetacyjny, a otrzymasz zdrową, odporną i bardzo pionową cukinię.

Roślina cukinii pionowej przywiązana do palików drewnianych

Dodaj komentarz