Jak zadbać o bramę garażową na wiosnę?

Budząca się do życia przyroda i coraz wyższe temperatury za oknem powinny zachęcić nas do prac renowacyjnych wokół domu. Jedną z ważniejszych kwestii jest konserwacja bramy garażowej, szczególnie jeśli posiada się garaż z napędem automatycznym. Wiele osób zapomina, że brama wymaga regularnych przeglądów – to właśnie dzięki nim możliwe jest utrzymanie jej w doskonałym stanie nawet przez wiele długich lat. Chcąc uniknąć niepotrzebnych problemów i awarii, warto zawczasu zainteresować się jej stanem technicznym.
Przegląd bramy – absolutna konieczność
Chcąc, aby brama garażowa działała prawidłowo, należy zadbać o jej regularne przeglądy. Dzięki temu z łatwością można uniknąć wielu poważnych usterek – to z kolei przyczynia się do przedłużenia jej żywotności i zachowania najwyższej sprawności.
Przyjęło się, że idealnym momentem na przegląd bramy garażowej jest okres przed nadejściem zimy. Rutynową kontrolę powinno się wykonać jeszcze zanim zaskoczą nas pierwsze mrozy. Nie można bowiem zapominać, że prawidłowe działanie bramy to także bezpieczeństwo domowników. W trakcie takiego przeglądu należy sprawdzić elementy mechaniczne (łożyska, zawiasy, rolki oraz stan sprężyn i linek). Co więcej, wypadałoby także przetestować zabezpieczenia przeciążeniowe, a także fotokomórki. Jeśli działają prawidłowo, brama powinna zatrzymać się i cofnąć w razie, gdyby napotkała na swojej drodze jakąś przeszkodę.
Przed nadejściem wiosny warto by było natomiast upewnić się, że brama wciąż jest w dobrym stanie. Sprawdźmy więc, czy nie ma uszkodzeń, wgnieceń lub korozji, a także czy nie pojawiły się jakieś wycieki oleju lub uszkodzenia elektryczne. W przypadku, kiedy zauważymy jakieś problemy, powinniśmy czym prędzej je naprawić, aby zapobiec poważniejszym uszkodzeniom. Nie należy również zapominać o smarowaniu elementów ruchomych. Warto użyć do tego celu specjalnego preparatu, który nie tylko zapewni właściwe nawilżenie, ale też ochronę przed korozją. Ważne jest, aby posmarować rolki, zawiasy, łożyska oraz elementy prowadzące.
Kontrola stanu uszczelek
Skontrolowanie stanu uszczelek jest niezwykle ważną kwestią nie tylko w kontekście przygotowania bramy garażowej na zimę, ale również na każdą inną porę roku. Choć nie ulega wątpliwości, że uszczelki pełnią szczególnie istotną rolę w czasie chłodów, zapewniając izolację termiczną i akustyczną garażu, to jednak pod wpływem wilgoci i mrozu stają się podatne na uszkodzenia. Ważne jest więc, aby skontrolować ich stan na wiosnę i w razie takiej potrzeby dokonać niezbędnej wymiany.
Warto pamiętać, że w przypadku uszkodzonych uszczelek, zimne powietrze może przenikać do wnętrza garażu, prowadząc do strat ciepła i zwiększenia kosztów ogrzewania. Aby tego uniknąć, zaleca się jak najszybszą wymianę uszczelek. Chcąc natomiast zabezpieczyć je przed uszkodzeniem, należałoby użyć do tego celu specjalnych silikonów do uszczelek – te zabezpieczą elementy gumowe przed utratą elastyczności i przedwczesnym zużyciem.
Prawidłowa praca sprężyn
Niezależnie od tego, czy brama została wyposażona w napęd automatyczny, czy też nie, opiera ona swoje działanie na pracy sprężyn. Wiele osób zapomina, ze to właśnie one odpowiedzialne są za płynność i bezpieczeństwo podczas otwierania i zamykania skrzydła. Nic więc dziwnego, że po zimie powinno się zwrócić szczególną uwagę na stan sprężyn. W przypadku kiedy po zamknięciu skrzydła widoczny jest wyraźny prześwit, którego wcześniej nie było, prawdopodobnie oznacza to, że sprężyny uległy poluzowaniu. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą, który dokładnie sprawdzi stan techniczny sprężyn, a następnie podejmie odpowiednie kroki naprawcze.
Do regularnej konserwacji bramy garażowej warto używać dedykowanych smarów w sprayu, które pomogą w utrzymaniu właściwej kondycji elementów mechanicznych bramy. Istotne jest, aby zwrócić uwagę na regulację zamka ręcznego oraz stan wspomnianych wcześniej uszczelek – mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że uszkodzenie uszczelki dolnej może spowodować powstanie w garażu niewielkiej powodzi, szczególnie jeśli garaż znajduje się na terenie spadku.
Konserwacja napędu automatycznego
W przypadku, kiedy drzwi garażowe wyposażone są w napęd automatyczny, należy zwrócić uwagę na regularną konserwację jego mechanizmów. W ramach wiosennego przeglądu powinno się przede wszystkim sprawdzić przymocowanie mechanizmu, skontrolować działanie przed i po wysprzęgleniu automatu, a także wykonać test zabezpieczeń. Chcąc odblokować napęd, należy pociągnąć za linkę wystającą z wózka urządzenia. Jeśli skrzydło bramy, zarówno w trybie automatycznym, jak i rozblokowanym, porusza się po prowadnicach równie płynnie i lekko, jak przed zimą – nie ma powodów do obaw. Należy ustawić je do pozycji wyjściowej, aż usłyszy się charakterystyczny dźwięk zasprzęglenia. W przypadku, kiedy skrzydło porusza się zauważalnie wolniej lub głośniej, powinno się niezwłocznie wykonać przegląd techniczny.
Należy pamiętać, że brama garażowa i napęd automatyczny do bezawaryjnego funkcjonowania potrzebują odpowiedniej konserwacji. Śnieg i deszcz to nie najlepsze warunki dla automatycznych bram garażowych, dlatego też wiosna jest idealnym momentem, aby sprawdzić stan mechanizmów.
Czyszczenie prowadnic
W trakcie codziennego użytkowania bramy garażowej z drzwiami przesuwnymi należy pamiętać o kontrolowaniu tego, czy podczas otwierania i zamykania drzwi nie natrafiają na żadne przeszkody. Warto wiedzieć, że dotyczy to zarówno modeli z elektrycznym sterowaniem, jak i tych obsługiwanych ręcznie. W przypadku liści, gałęzi, szyszek, śniegu lub innych utrudnień, konieczne jest ich niezwłoczne usunięcie – pozwoli to uniknąć uszkodzenia mechanizmu jezdnego. Do czyszczenia prowadnic zaleca się używanie miękkiej szczotki lub dmuchawy do odgarniania liści.
Działanie bramy a bezpieczeństwo
Ważne jest, aby pamiętać, że działanie bramy ma duży wpływ na bezpieczeństwo jej użytkowników. To właśnie m.in. dlatego tak istotne jest dbanie o jej sprawne funkcjonowanie oraz dokonywanie regularnych przeglądów. Z kolei decydując się na zakup drzwi garażowych, warto stawiać na produkty wysokiej jakości, które znacznie lepiej radzą sobie w trudnych warunkach i zapewniają większą wytrzymałość. To jednak nie wszystko, zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta – dzięki temu w łatwy sposób można uniknąć wielu niepotrzebnych problemów. Profesjonalny przegląd drzwi garażowych warto zlecić przynajmniej raz w roku (najlepiej przed rozpoczęciem zimy).