Gardenportal.pl

Dom i ogród

Wiosna w ogrodzie: kwiecień

Wiosna w ogrodzie

Kwiecień to w kalendarzu każdego ogrodnika bardzo pracowity czas. W tym miesiącu odbywają się prace porządkowe, nawożenie, sadzenie roślin, przycinanie drzew i krzewów. Jednocześnie możemy cieszyć się już kwitnącymi tulipanami, pierwiosnkami, stokrotkami, floksami czy magnoliami.

Prace ogrodowe, które należy wykonać w kwietniu

W kwietniu ryzyko wystąpienia przymrozków jest już raczej niewielkie, dlatego możemy zdjąć z roślin zabezpieczenia ze słomy czy agrowłókniny. W przypadku gdy nie zrobiliśmy tego miesiąc wcześniej – obowiązkowo grabimy suche liście, gałęzie, usuwamy wszelkie zanieczyszczenia.

Warto jest dokonać dokładnego przeglądu roślin, które zimowały w naszym ogrodzie. Sprawdźmy czy nie ma na nich śladów chorób, czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Gdy zauważymy ślady infekcji, chore części roślin należy przyciąć (ewentualnie usunąć rośliny całkowicie – należy je wyrzucić lub spalić, w żadnym wypadku nie przeznaczamy ich na kompost). W celi ochrony przed szkodnikami i chorobami można wykonać opryski.

Przycinanie drzew i krzewów

W Polsce w kwietniu często przeprowadza się cięcie róż, malin czy agrestu. Jeżeli jest taka potrzeba, przycinamy także żywopłot i krzewy kwitnące latem. Gdy posiadamy w swoim ogrodzie krzewy kwitnące wiosną, przycinamy je dopiero w momencie ich przekwitnięcia.

Gdy w tym sezonie zamierzamy posadzić w ogrodzie krzewy owocowe – zajmijmy się tym w pierwszej połowie miesiąca.

Co sadzić w kwietniu?

W kwietniu można sadzić bezpośrednio do gruntu rośliny, które wykazują odporność na przymrozki. Zaliczamy do nich między innymi maciejkę, nagietki, nasturcje, czarnuszkę, smagliczkę, chabry, klarkie, komosy, szarłaty, maczki kalifornijskie, słoneczniki, wilce, groszek pachnący, mak polny, kocanki, lepnicę, ułudki.

Jeżeli posiadamy ogród warzywny – do gruntu możemy posadzić takie warzywa jak pietruszka, rukola, rzeżucha, rzodkiewka.

W inspektach można wysiewać szałwię, aksamitki, lwie paszcze, żeniszki, astry, kapustę ozdobną czy tytoń ozdobny.

W naszym ogrodzie ziołowym możemy posadzić kminek, lubczyk, szałwię lekarską, kolendrę, miętę, majeranek, cząber czy rumianek. Jeśli chcemy cieszyć się stale świeżymi ziołami, dobrze jest je wysiewać co około 10/14 dni.

Załóżmy trawnik

Gdy marzec był miesiącem chłodnym, w kwietniu należy zająć się zakładaniem trawnika. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać trawnik z rolki (jego założenie jest błyskawiczne) lub posadzić nasiona traw. W przypadku kiedy naszym problemem są jedynie drobne ubytki w zeszłorocznym trawniku, wystarczy spulchnić glebę i posadzić szybko rosnącą mieszankę traw (w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych, na przykład plantet.pl znajdziemy szeroki wybór regeneracyjnych mieszanek traw).

Jeśli chcemy, żeby trawa w naszym ogrodzie szybko się rozwijała, powinniśmy regularnie ją podlewać i nawozić (do tego celu najlepiej sprawdzają się nawozy organiczne).

Elegancki trawnik powinien być przycięty. Zdarza się, że trawa w kwietniu jest już bardzo wysoka – wówczas należy ją skosić (przed użyciem kosiarki warto dokonać jej przeglądu, a w razie potrzeby wymienić noże). Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby nie przycinać trawy krócej niż na wysokość 4 centymetrów. W miejscach zacienionych powinna być ona nieco wyższa.

Wystawmy meble ogrodowe

Gdy pogoda w kwietniu dopisuje, warto jest pomyśleć o wystawieniu mebli ogrodowych. Gdy posiadamy meble z poprzednich sezonów, dobrze jest sprawdzić w jakim są stanie, czy nie potrzebują napraw, konserwacji. Możemy również pomyśleć o zakupie nowych mebli ogrodowych.