Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jakie preparaty używać do czyszczenia kostki brukowej?

kostka brukowa

Kostka brukowa to bardzo popularny rodzaj nawierzchni, który możemy spotkać dosłownie wszędzie! Prezentuje się bardzo elegancko, jednak jedynie do czasu, aż pojawią się na niej brzydkie zabrudzenia. Mogą być one spowodowane częstym jej użytkowaniem, ale również działaniem warunków atmosferycznych. Niestety nie wszystkie plamy czy zacieki jesteśmy w stanie samodzielnie usunąć. Czego możemy użyć do jej czyszczenia? Sprawdź!

Jak dbać o kostkę brukową?

Aby nie dopuścić do powstania odbarwień i zniszczeń kostki brukowej, to przede wszystkim należy o nią odpowiednio dbać. Ważne jest też, aby wybrać odpowiedni materiał do danej powierzchni, ponieważ wbrew pozorom nie wszystkie kostki brukowe są takie same. Osoby, które mają na swojej posesji ten materiał, powinny pamiętać o regularnym zamiataniu, bieżącym zmywaniu wodą, jak i czyszczeniu zabrudzeń. Ważnym elementem jest także uzupełnianie wypłukanych fug. Co jeśli jednak pojawiły się już zabrudzenia, których nie jesteśmy w stanie samodzielnie usunąć?

Jak wyczyścić kostkę brukową?

Zazwyczaj jesteśmy sobie w stanie samodzielnie poradzić z usunięciem zabrudzeń powstałych na kostce brukowej. Wystarczy sięgnąć po wodę z detergentem takim jak np. płyn do mycia naczyń. Do tego należy użyć szczotkę do mycia kostki brukowej lub po prostu twardą szczotkę. Najpewniej w ten sposób uda nam się pozbyć niewielkich zabrudzeń. Ta metoda sprawdza się również, jeśli chodzi o mechaniczne usuwanie mchu, porostów czy chwastów. Niestety jednak czyszczenie kostki brukowej nie zawsze jest takie proste.

Gdy mamy do czynienia z dużą powierzchnią bruku do mycia, to dużo lepszym wyborem jest skorzystanie z myjki ciśnieniowej. To dużo wygodniejsza opcja niż wielogodzinne i ciężkie szorowanie. Za jej pomocą możliwe jest usunięcie zarówno powierzchownych, jak i trwałych zabrudzeń. Często jest też jedynym sposobem na usunięcie mchu czy chwastów.

Kto zajmuje się profesjonalnym czyszczeniem kostki brukowej?

Samodzielne czyszczenie kostki brukowej nie jest łatwym zadaniem, a poza tym wiele plam z takiej nawierzchni wymaga zastosowania myjki ciśnieniowej. Nie zawsze jednak musimy decydować się na jej zakup. Korzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług takich firm jak Eco-Para, która przy użyciu myjki ciśnieniowej i środków szybko oraz sprawnie umyje i wyczyści kostkę brukową. Silny strumień wody doskonale radzi sobie z tłustymi plamami, mchem, czy wykwitami wapiennymi.